"Eter" - premiera najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego

Kamil Siałkowski; realizacja: Marcin Warszawski; zdjęcia: Marcin Tynkowski; montaż: Łukasz Carbone; fot: Maciej Szcześniak
27.11.2018 12:37

'Faust sprzedał duszę za młodość. Mój Faust, który nie wierzy w istnienie duszy, szuka władzy i używa nauki dla władzy' - mówi o głównym bohaterze swojego najnowszego filmu Krzysztof Zanussi.

Akcja 'Eteru', w rolach głównych Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra, rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem - substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra), tam kontynuuje swoje eksperymenty. Klimat filmu jest mroczny i sensualny, przywołuje na myśl thriller, mimo że jego korzenie były bardziej klasyczne ? projekt nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta.

Za międzynarodową, polsko-ukraińsko-węgiersko-litewską produkcję z udziałem Włoch odpowiada Studio Filmowe TOR. Dystrybutorem jest NEXT FILM. Premiera jest zaplanowana na 30 listopada 2018 roku.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka