Najbliższe wybory będą ich pierwszymi w życiu. Młodzi wyborcy mają wpływ na politykę i dobrze o tym wiedzą

Piotr Wójcik/Picture Doc; fot. Dawid Chalimoniuk
05.10.2018 21:24

Mają niewiele ponad 18 lat. Niektórzy poszli na studia, inni uczą się jeszcze w szkole średniej. Łączy ich jedno. 21 października po raz pierwszy w swoim życiu pójdą do lokali wyborczych i oddadzą swój głos w wyborach samorządowych. Czy wypełnią swój obywatelski obowiązek? - Wśród moich znajomych jest dużo osób, które zdecydują się nie pójść na wybory. To jest bardzo denerwujące. Bo kto nie idzie na wybory, nie powinien narzekać - mówi Małgorzata, studentka wydziału filologiczno-kulturoznawczego. Problem z brakiem zainteresowania najbliższym politycznym otoczeniem zauważa także Łukasz, student międzywydziałowych indywidualnych studiów humanistycznych: - Wielu ludzi nie podchodzi do tego poważnie, bo poważnie nie podchodzi się do tego w szkole. Ważniejszymi przedmiotami są matematyka czy język polski niż WOS, który często jest lekceważony - zauważa.

Z drugiej strony wiele młodych osób jest świadomych, że ich głos jest w stanie zmienić dużo. - Wspólnie możemy pokazać, że nam zależy i mamy jakiekolwiek zdanie. Trzeba pójść na wybory - zachęca Matylda, studenta pedagogiki.

Reportaż Natalii Sawki o młodych wyborcach ukaże się w magazynie reporterów 'Duży Format' w poniedziałek, 8 października.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka