Paweł Sołtys, czyli Pablopavo (ur. w 1978 r.) - wokalista Ludzików (od 2008), Vavamuffin (od 2003) i Zjednoczenie Soundsystem (od 2001). Ma na koncie 14 płyt i około tysiąca koncertów w całej Polsce. Jest laureatem Paszportu 'Polityki' w dziedzinie muzyka popularna (2014), a w ostatniej edycji znalazł się w trójce nominowanych w kategorii literatura za książkę 'Mikrotyki' (wyd. Czarne, 2017). Z tą książką znalazł się w finałowej siódemce nominowanych do Nagrody Literackiej Nike. Z wykształcenia - niedokończony rusycysta.

Historie Pawła Sołtysa żyją w jego własnym warszawskim świecie. W 'Mikrotykach'. Deszczowe korki, podstawówka, patelnia przy Marszałkowskiej i dawny bazar pod Stadionem. Mikrokrótkie opowiadania, po kilka stron. Za to wielu bohaterów i całe legiony pobocznych postaci. To oni zasiedlają spotykające się ze sobą w przedziwny sposób Warszawy.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. Zostanie wręczona po raz 22., a kto ją otrzyma, dowiemy się w niedzielę 7 października. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmiu finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są 'Wyborcza' i Fundacja Agory.

W niedzielę, 7 października o godz. 19.15 zapraszamy na FB 'Gazety Wyborczej', gdzie Michał Nogaś, Natalia Szostak i Justyna Suchecka poprowadzą relację prosto z czerwonego dywanu gali. O 20 w TVN24 i na Wyborcza.pl odbędzie się bezpośrednia transmisja z ceremonii rozdania nagród Nike 2018. Zaraz po zakończeniu gali zapraszamy na Wyborcza.pl, gdzie porozmawiamy z laureatem tegorocznej edycji.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Mgnienie powiek, powiew wiatru, światło, półmrok, pamięć, marzenie, jakaś myśl, obraz miniony, ciepło, chłód - to wszystko można zapisać. Jednym zdaniem, jednym słowem... -
to "Mikrotyki" Pablopawo. Coś niesamowitego, bo proste, a trudne, wiadome - a nie do końca poznane...
Maleńka książeczka o życiu i przemijaniu, a ja musiałam ją czytać na raty... Pewnie nie raz do niej wrócę. Serdecznie polecam.
już oceniałe(a)ś
2
0
`