Było mi przykro - Michał Kamiński o podpisaniu przez Andrzeja Dudę umowy z USA na stojąco

Michał Kamiński, Dorota Wysocka-Schnepf; Zdjęcia: Anna Czuba, Marcin Tynkowski; Montaż: Katarzyna Szczepańska
19.09.2018 13:04

Michał Kamiński, poseł Unii Europejskich Demokratów

O atmosferze spotkania Donald Trump - Andrzej Duda:
'Donald Trump jest człowiekiem, który pozytywnie wypowiadał się o Kim Dzong Unie, o Putinie, to się też pozytywnie wypowiada o polskiej władzy. Żyjemy dzisiaj w takiej rzeczywistości, że jesteśmy w oczach światłych ludzi za granicą stawiani na równi z najgorszymi, a nie najlepszymi krajami świata. A jeszcze parę lat temu Polska była pokazywana jako najlepszy przykład. I to wszystko na naszych oczach jest niszczone. To jest powodem mojej frustracji i poczucia, że odsunięcie tej ekipy od władzy jest absolutnym wymogiem polskiego patriotyzmu'.

Czy był dumny z wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu:
'Nie rozpierała mnie duma. Od dłuższego czasu nie rozpiera mnie duma, kiedy widzę pana prezydenta. Sytuacja, w której polski prezydent stoi przy biurku, kiedy amerykański prezydent siedzi, pokazuje, że ten nasz prezydent kompletnie nic nie znaczy na arenie międzynarodowej. Było po prostu przykro'.

Czy można coś pozytywnego wycisnąć z tej wizyty:
'Nie, na razie to Trump od nas wycisnął - parę miliardów dolarów. Pan prezydent Trump chwali się tym, ze Polska będzie płaciła - w sumie dość bogatej Ameryce - ciężkie pieniądze za uzbrojenie. Obecność amerykańska tak, ale dużo niebezpieczniejsze dla polskiej przyszłości jest budowanie dzisiaj takiej Polski, jaką buduje obecna władza, która nas alienuje od Europy, i która de facto prowadzi politykę putinowską'.

O krytyce UE przez Donalda Trumpa i fakcie, iż Andrzej Duda UE nie bronił:
'Prezydent Duda powiedział niedawno, że UE jest wyimaginowanym tworem. I powiedział to człowiek, który - przepraszam za dosadność - nie uważał za rzecz wyimaginowaną nacieranie się łojem mistyczki, przed którą klękał. Dla pana Dudy, prezydenta Rzeczpospolitej, nacieranie się potem jakiejś niewiasty nie jest wyimaginowane, a Unia Europejska, z której on osobiście brał pieniądze jako europoseł, jest tworem wyimaginowanym'.

Więcej na ten temat: Andrzej Duda, donald trump
Więcej na ten temat: Andrzej Duda, donald trump
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka