Historia Polski w filmie "Kamerdyner", cz. II - Piaśnica, pierwsze ludobójstwo II wojny światowej. Prezentuje Janusz Gajos

Patronat Wyborcza.pl
14.09.2018 17:05

'Drugi Katyń - tak też mówi się o lasach Piaśnicy'. To zdanie pada w kolejnym z filmów, w którym Janusz Gajos mówi o pierwszym ludobójstwie II wojny światowej. Stwierdza, że nigdy nie jest za późno, by zacząć przypominać o przemilczanej do tej pory tragedii Kaszubów i przytacza wstrząsające fakty: 'Piaśnica. Kaszubska Golgota. Liczba ofiar: prawdopodobnie ponad 12 tys. Polaków, w tym również Kaszubów. Kilka tysięcy Niemców i Czechów. Czas zabijania: jesień 1939 - wiosna 1940'.

'Kamerdyner' to premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Produkcja pokazuje jednak nie tylko moment odzyskania niepodległości. To szeroka panorama polskiej historii, w której znajdziemy marzenie o niepodległości, relacje polsko-kaszubsko-niemieckie, walkę o rodzimą tożsamość. Film w kinach 21 września.

Historia przedstawiona w filmie 'Kamerdyner' została zaopiniowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako wpisująca się w Program Wieloletni 'Niepodległa' do końca 2018 roku.

Część III wkrótce.

Materiały www.next-film.pl

Więcej na ten temat: Kamerdyner, janusz gajos
Więcej na ten temat: Kamerdyner, janusz gajos
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka