Rosja oskarżona o otrucie byłego szpiega w Londynie. Po zamachu na Skripala czeka nas kolejna zimna wojna?

Realizacja: Marcin Warszawski, montaż: Katarzyna Szczepańska, Łukasz Carbone; (mw)
30.03.2018 10:00

Kolejne kraje nakazują opuszczenie swoich granic rosyjskich dyplomatom. Do Moskwy pilnie musi wrócić już 140 osób. To konsekwencje, jakie wywołała próba otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki w Londynie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla GRU, rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI6. W 2006 roku został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za zdradę, ale potem, w ramach programu wymiany szpiegów, trafił na Wyspy Brytyjskie.

Ze wstępnych ustaleń brytyjskich ekspertów wynika, że Skripal został otruty środkiem paraliżującym o nazwie 'nowiczok'. Trucizna tego typu przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe lub skórę. W najwyższym stężeniu wykryto ją na drzwiach wejściowych ich domu - poinformowała brytyjska policja Kreml konsekwentnie odrzuca oskarżenia o zamach na byłego szpiega, twierdząc że źródłami śmiercionośnej substancji, którą otruto Skripala, są Republika Czeska, Słowacja lub Szwecja.Wielką Brytanię solidarnie wsparły nie tylko kraje Unii Europejskiej i USA, ale również sojusznicy z NATO, o czym poinformował na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Także szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że z Warszawy zostanie wydalonych 4 dyplomatów, którzy najpóźniej do północy 3 kwietnia muszą opuścić terytorium Polski. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Rosja zamknie amerykański konsulat w Petersburgu oraz wydali dyplomatów z krajów, które zdecydowały się na sankcje wobec Rosji. Brytyjska premier Theresa zapowiedziała natomiast nie tylko wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów, ale również zawieszenie relacji na wysokim szczeblu i bojkot zbliżającego się mundialu w Rosji przez brytyjskich dygnitarzy. Próba zamordowania byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala to pierwsze od zakończenia II wojny światowej użycie broni chemicznej na terytorium Europy.

Więcej na ten temat: Rosja, trucizna, szpieg, Siergiej Skripal, theresa may, Putin
Więcej na ten temat: Rosja, trucizna, szpieg, Siergiej Skripal, theresa may, Putin
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka