"To feminizm dał początek wszystkim ruchom wolnościowym" - Remigiusz Ryziński w rozmowie z Agą Kozak

Remigiusz Ryziński, Aga Kozak, Zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach, montaż: Katarzyna Dworak (malweg,ab,ak, mw)
08.03.2018 15:47

- To kobiety otworzyły nas na dyskurs wolności, tymczasem ich prawa wciąż są traktowane jak prawa mniejszości. To kuriozalne - przyznaje Remigiusz Ryziński, pisarz, wykładowca akademicki, specjalista od gender studies, autor książki 'Foucault w Warszawie'.

Ryziński opowiada o ciekawym eksperymencie, któremu poddaje swoich studentów. Wchodząc na salę zadaje kobietom i mężczyznom podstawowe pytania: Kim jesteś? Czego pragniesz? Jakie jest twoje największe marzenie? Zdaniem Remigiusza Ryzińskiego poważna refleksja nad tymi prostymi pytaniami wytrąca z myślenia utartymi schematami. Zaskakujący jest też wynik eksperymentu - najczęstszą odpowiedzią kobiet na powyższe pytania jest: 'jestem kobietą', natomiast mężczyzn: 'jestem człowiekiem, Polakiem'. - Ten eksperyment pokazuje, w jaki sposób postrzegamy swoją tożsamość. Kobiety patrzą na siebie przez pryzmat płci - wynika z eksperymentu Ryzińskiego.

Rozmówca komentuje też głośną akcję #metoo. Jego zdaniem otwiera ona wiele przestrzeni interpretacyjnych. - #Metoo zrobiło bardzo dużo, głównie dobrego, ale w wielu z nas wywołuje też pewnego typu lęki. To dobrze, bo sam proces namysłu być może doprowadzi nas do momentu, w którym wreszcie zdamy sobie sprawę z tego, że kobieta nie jest przedmiotem - mówi Remigiusz Ryziński.

'#Jestem' to nowy cykl Wideo Wyborczej, w którym z okazji 100 lat od uzyskania praw wyborczych kobiet - chcemy przyjrzeć się współczesnej kobiecie. Zobaczymy, jak zmieniałyśmy się przez te sto lat i to, co sprawia, że jesteśmy właśnie takie a nie inne. W ramach cyklu zaprezentujemy zarówno portrety kobiet, jak i reportaże, animacje oraz rozmowy.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka