"Z nienawiści do kobiet". Justyna Kopińska o pociągu do zła i kulisach pracy dziennikarki śledczej

Justyna Kopińska, Ewa Wieczorek, zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach, montaż: Katarzyna Szczepańska;(mw)
08.03.2018 13:30

Zbiór reportaży 'Z nienawiści do kobiet' to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst Ksiądz pedofil odprawia dalej to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż Z nienawiści do kobiet pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.

Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Justyna Kopińska - dziennikarka 'Dużego Formatu', magazynu reporterów 'Gazety Wyborczej', socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International - Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? oraz Polska odwraca oczy. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii 'Distinguished Writing Award' przyznawaną przez The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

W rozmowie z Ewą Wieczorek, Justyna Kopińska autorka książki 'Z nienawiści do kobiet' opowiada o tym, jak zdobywa materiały do swoich reportaży, co jest najtrudniejsze w pracy reporterki i czy bycie kobietą pomaga czy przeszkadza w dziennikarstwie śledczym. Książka jest dostępna na stronie Świat Książki.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka