Sikorski prywatnie: Anne zarzeka się, że kolejnej książki nie będzie

Radosław Sikorski, realizacja: Edyta Błaszczak, zdjęcia: Anna Czuba, Jakub Bach, montaż: Michał Szyszka
04.03.2018 17:30

- Pisanie książek w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne. Bo choć nie chcemy, jesteśmy w jakiś sposób uzależnieni od mediów społecznościowych - mówi mąż Anne Applebaum, Radosław Sikorski. Były minister spraw zagranicznych podkreśla, że coraz trudniej się jest skupić i znaleźć czas na pisanie. Podczas tworzenia książek jego żona nie śpi po nocach i bardzo przeżywa to o czym pisze. - 'Czerwony Głód'- zamyka jej tryptyk o zbrodniach stalinowskich. Wydany w 2003 roku 'Gułag' , który rok później został uhonorowany prestiżową nagrodą Pultizera, Anne Applebaum pisała w ciąży. I właśnie do stanu ciąży Sikorski porównuje jej stan podczas pisania. Po skończeniu pisania jednej książki, zarzeka się, kolejnej już na pewno nie napisze. Małżonkowie często omawiają kwestie, które porusza Applebaum. - Przyznam się, że żona nie tylko dzieli się informacjami. Staram się jej pomagać jak mogę - przyznaje Radosław Sikorski. - W jednej akcji brałem udział. Żona podczas jednej z podróży na północy Rosji kupiła całe archiwum jednego z podobozów Gułagu. Bała się, że jeśli te dokumenty będzie chciała przewieźć w swoim bagażu, to zostanie jej to zabrane. Przyznam się, że wywiozłem to w swojej teczce, korzystając z możliwości wizyty służbowej.

Kolejna książka 'Za żelazną kurtyną' opowiada o tym jak powstawały reżimy w Europie Wschodniej. Pokazywała mechanizmy działania Związku Radzieckiego i staliniazacji. W 'Czerwonym głodzie' autorka wraca do Stalina i jego jednej z największych zbrodni dokonanych na Ukraińcach - Hołodomoru. - Rozmawiamy często o tym, jaki cos powinno mieć wydźwięk. Przy 'Czerwonym głodzie' żona konsultowała ze mną te części, w których pisała o Polakach - dodaje Sikorski.

Przeczytaj także najnowszy wywiad Doroty Wysockiej- Schnepf z Anne Applebaum: Polacy, Rosja wyciąga was z Europy. Naprawdę tego nie widzicie?

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka