- Książki Anne Applebaum są kluczowe do zrozumienia tego, co się działo w sowieckiej Rosji, z perspektywy kogoś za wielką wodą, czyli z innej pespektywy historycznej. Autorka opisuje hekatombę ofiar, która została złożona na Ukrainie w imię politycznej fiksacji Stalina - zauważa ksiądz Kazimierz Sowa. I dodaje, że ta książka jest ważna również, gdyż przywraca zapomnianą, z perspektywy świata, część historii XX wieku.

'Czerwony głód' (oryg. Red Famine) to wstrząsająca opowieść o głodzie na Ukrainie - drugim, po Holocauście, największym akcie zbrodni przeciwko ludzkości w Europie XX wieku. Książka miała swoją światową premierę w październiku 2017 r. W Polsce ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 28 lutego 2018 r. Przełożyły Barbara Gadomska i Wanda Gadomska.

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był śmiertelny głód w latach 1931-32, który pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać głodowy problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów. Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający 'Czerwony głód' rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci. To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dwa wpisy i dwa razy kosz. Poważnie? Polacy mają to co tam się wydarzyło gdzieś? Czy może to kolejna sprawa, w której nie do końca mamy czyste sumienie?
już oceniałe(a)ś
2
0
to on jeszcze jest ksiundzem?
już oceniałe(a)ś
0
2
Hekatomba? Ci, ktorzy wiedza najlepiej i zawsze maja racje pouczyli nas, ze to slowo brzmi teraz inaczej. Stosujmy sie do ich wskazań!
@przemek05
co ty pier.... ???
już oceniałe(a)ś
1
0
`