"Książka Anne Applebaum spadła mi z nieba". Dlaczego "Czerwony głód" jest ważny dla Agnieszki Holland

Agnieszka Holland; Realizacja: Edyta Błaszczak; Zdjęcia: Jakub Bach; Montaż: Katarzyna Dworak
24.02.2018 20:29

- Co prawda były wcześniejsze opracowania, w tym duży rozdział w książce Tymothy'ego Snydera 'Skrwawione ziemie', jest dość dużo materiałów. Ale ona zebrała to i opiera się na najnowszych badaniach - mówi o 'Czerwonym głodzie' Anne Applebaum Agnieszka Holland. Niebawem na Ukrainie ruszają zdjęcia do jej filmu o Garecie Jonesie, dziennikarzu nagłaśniającym Wielki Głód na Ukrainie.
Zanim urodzony w 1905 r. Gareth Jones został dziennikarzem, pracował m.in. jako doradca do spraw zagranicznych brytyjskiego premiera Davida Lloyda George'a - wtedy właśnie na krótko spotkał po raz pierwszy Stalina. W latach 30. Jones był korespondentem 'Western Mail', przygotowywał m.in. książkę o Związku Radzieckim oraz pisał w artykule o rodzącym się nazizmie.
Planowany film Agnieszki Holland skupiać się będzie na wyjeździe Jonesa do ZSRR w 1933 r., w czasie którego dziennikarz chciał zrobić wywiad ze Stalinem. Przede wszystkim jednak wykorzystał podróż do zrelacjonowania tragicznej sytuacji na głodującej Ukrainie - zginęło wówczas od 3 do 6 milionów mieszkańców, ale tragedii komuniści konsekwentnie zaprzeczali. Zaprzeczali jej też niektórzy dziennikarze zachodni.
- Do niedawna był postacią zapomnianą, , ale jego historia w ostatnich latach odkrywana jest na nowo - mówiła w wywiadzie dla 'Wyborczej' rok temu Agnieszka Holland. Tym bardziej w kontekście filmu o nim istotna jest wiedza, którą zawarła w książce o Hołodomorze (tak określają Wielki Głód Ukraińcy) Anne Applebaum.

Anne Applebaum i premiera jej książki 'Czerwony głód' w Centrum Premier Czerska 8/10 27 lutego 2018 roku, w Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie, o godzinie 19, spotkamy się z Anne Applebaum. W rozmowie o najnowszej książce autorki, wezmą również udział Adam Michnik (redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej') i Wacław Radziwinowicz (wieloletni korespondent 'Gazety Wyborczej' w Rosji). Nie ma już wejściówek na to wydarzenie, lecz całość spotkania będzie transmitowana na Wyborcza.pl, zapraszamy do oglądania na żywo. Partnerem spotkania jest Wydawnictwo Agora wydawca książki.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka