"Nie wyobrażam sobie, że można żyć i nie czytać". Krzysztof Zalewski o nowych "Książkach. Magazynie do Czytania"

Gaba Kulka; Realizacja: Alicja Bobrowicz; Zdjęcia: Anna Czuba; Montaż: Katarzyna Szczepańska
24.02.2018 15:45

- Książka to jedyny sposób, żeby wejść w głowę drugiej osoby - mówi Krzysztof Zalewski o tym dlaczego czyta. Nie robi jednak tego dlatego, że ma charakter podglądacza. Autor piosenek dodaje: - Dzięki temu można przekonać się o tym, że nie mamy racji. I to jest piękne, że można czytając czyjeś myśli stwierdzić, że gdzieś myliłem się po drodze. Może dlatego to w lekturze książek Zalewski szuka ratunku przed zalewającą współczesny świat falą populizmu. Co czyta obecnie? O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku' Timothy'ego Snydera i 'Listy do młodego kontestatora' Christophera Hitchensa. I jak zawsze - ukochanego Stanisława Lema.
Co Krzysztof Zalewski znalazł dla siebie w nowym numerze 'Książek. Magazynu do Czytania'? Wie, że chińskie przysłowie 'obyś żył w ciekawych czasach' zaczyna na swój przewrotny sposób się spełniać. Wychodzą znowu na powierzchnię demony przeszłości, więc warto zajrzeć do tekstu o książce Joanny Tokarskiej-Bakir o pogromie kieleckim. - Masowo chcemy żyć baśnią, populizmy dochodzą do głosu - mówi Zalewski i poleca z 'Książek...' również tekst Marka Bieńczyka o tym, dlaczego zasłużyliśmy na koniec świata.

'Książki. Magazyn do Czytania' od wtorku (20 lutego) z kwartalnika stają się dwumiesięcznikiem. Co czeka nas w najnowszym numerze? Tokarczuk, Auster, Hustvedt, Sontag - to tylko niektóre nazwiska. Do tego m.in. rozmowa Doroty Wodeckiej z Joanną Tokarską-Bakir, autorką nowej książki o pogromie kieleckim, wywiad Łukasza Pilipa z najskromniejszym spośród bestsellerowych pisarzy Wojciechem Chmielarzem. Do tego książki dla dzieci, nowości i plotki z wyższej półki

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka