Te pięciopiętrowe budynki wybudowane na zlecenie Nikity Chruszczowa w latach 50. XX wieku, miały być rozwiązaniem wielkiego problemu mieszkaniowego nie tylko w Rosji ale i w innych republikach ZSRR. Minęło już prawie 60 lat, bloki z wielkiej płyty są w bardzo kiepskim stanie, a ich naprawa wydaje się zbyt kosztowna. Moskwa postanowiła więc wyburzyć 4500 z nich, co oznacza przesiedlanie prawie miliona mieszkańców stolicy.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Hehe skok na grunty. Nowe dla wysiedlonych pobudują na zadupiu a cenne grunty ukradną oligarchowie. Witamy w Rosji.
@hausner
Chyba nie obejrzałeś filmu do końca. Nowe mieszkania mają być i są w tej samej dzielnicy
już oceniałe(a)ś
0
3
@Wieslaw.T
Dzielnica to pojemne okreslenie. Wyobraz sobie wysiedlenie ze Starego Mokotowa i pobudowanie nowych na Siekierkach (oficjalnie tez Mokotow). Przyklad z Warszawy, ale jak nie znasz tejze to wystarczy Google Maps zeby zobaczyc jak sie rozni ?ta sama dzielnica?
już oceniałe(a)ś
3
0
Jak dobrze sie przeczyta to wychodzi 222 mieszkańców na blok, a nie na mieszkanie. Czesio przeczytaj jeszcze raz.
już oceniałe(a)ś
14
0
Powinni zacząc bać się ,, właściciele " naszych mieszkan w blokach.
już oceniałe(a)ś
18
5
Stopień indoktrynacji ludzi najlepiej pokazuje stwierdzenie jednej z pań, że "nowe jest zawsze lepsze niż stare, więc trzeba się zgodzić na burzenie starego i stawianie nowego".
już oceniałe(a)ś
9
0
222 osób na jedno mieszkanie, to nawet tak szczury nie mieszkają.
1000 000/4500=222,222222222
@Czesio_
4500 budynków panie Geniuszu.
już oceniałe(a)ś
6
1
@Czesio_
czesiu mordo ty moja, całkiem ci odbiło??? nie 4500 mieszkań, a 4500 budynków. policz sobie jeszcze raz.
już oceniałe(a)ś
3
1
@Czesio_
Zacznij sie leczyc.
już oceniałe(a)ś
0
2
@hardy

Sluzba Zrdowia kuleje a ty czlowieka za jedno malo potkniecie posylasz do leczenia ?
już oceniałe(a)ś
4
0
@fajnypurysta

Kazdemu niekiedy cos sie pokreci. Takie czasy.
już oceniałe(a)ś
5
0
@zdybka
Każdy się może pomylić, w każdej sytuacji, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Gorzej, jak ktoś się pomyli i nie chce przyjąć tego do swojej świadomości, a zdarza się, ostatnio wielu naszym politykom, którym brakuje odwagi powiedzieć przepraszam.
Krytykę przyjmuję bez mrugnięcia okiem i przyznam, że to nie jest moja pierwsza, czy ostatnia pomyłka.
Chciałem zostawić post na jeszcze dłużej, ale czego się spodziewać?
Trzech forumowiczów nie wytrzymało, no cóż, a jakby tak założyć, że specjalnie zrobiłem błąd, ponieważ chciałem wykrzesać reakcję z umysłów nasiąkniętych przemocą i zobaczyć wylewający się jad? Na szczęście nie jestem z PiS, którego członkowie często stosują podobną taktykę, bo tak łatwiej jest. Intryga potrzebna jest, by zagonić stado (np. dziennikarzy) w przysłowiowy kozi róg i zbierać polityczne profity, a ja się po prostu pomyliłem.

Zaś Tobie drogi forumowiczu dziękuje, i ściągam czapkę, kłaniam się do stóp.
Pozdrawiam, i życzę każdemu choć odrobinę empatii, która jest nam bardzo potrzebna.
już oceniałe(a)ś
8
0
dobrze kombinuja, ja bym wyburzyl osiedle za Zelazna Brama i wszystko odbudowal tak jak bylo..
@ralli
Twoja tęsknota za starymi zapleśniałymi budami, sugeruje że z racji wieku powinieneś zacząć interesować się konstrukcjami poziomymi z marmuru...
już oceniałe(a)ś
6
0
@ralli
Jestes człowieku zupelnie niezorientowany jak było. Byl SYF z malarią. Przyjdź obejrzec ze 2 czy 3 kamienice kt9re prztrwały na terenach Żelaznej Bramy (osiedla). Np. Waliców 12, 14. Wróć do lektury "Ludzi Bezdomnych", gdzie jest opis jak doktor Judym, po powrocie z Paryza odwiedza swą ciotkę na ulicy Cieplej 3 (o rzut beretem od dwóch bloków Osiedla ŻB, w jednym z nich mieszkam od 46 lat).
Poczytaj noblistę Singera, jak wyglądało zycie na ulicy Krochmalnej, będącej (w starym ukladzie) najbardziej centralną ulicą terenu dzisiejszej "Żelaznej Bramy).
Chcesz przywrócić "dawną Warszawę na tym terenie"?. Powiem Ci, że OSZALALEŚ.
Gdyby byly na to pieniądze, można by, tak jak kiedys zburzono stary Paryz i zbudowano calkiem nowy, zburzyc bloki Zelaznej Bramy i zagospodarowac je ALE ZUPELNIE PO NOWEMU. Nie wiem. Wprawdzie po co, bo narazie mieszkania są w doskonalym stanie. Sa male, ale przeciez male dla malych rodzin sa całkiem OK.
To nie sa bloki z "wielkiej plyty", a solidne zelbetowe konstrukcje, jedyne zdolne przetrwac trzęsienie ziemi, gdyby takie nawiedzilo Warszawę.
już oceniałe(a)ś
7
0
@ralli
jeszcze jeden fan "Paryza polnocy", ktorym byla Warszawa, bez kanalizacji, z rodzinami zyjacymi w jednej izbie i szaletami na podworkach... :)
już oceniałe(a)ś
4
0
Też marzę żeby w Polsce wyburzyć te wszystkie paskudne gierkowsko-jaruzelskie bloczydła? ale to raczej nie nastąpi - okazuje się że jesteśmy do tyłu nawet za ruskimi?
@misiaczek2a
A ludzi na bruk? Puknij się w głowę.
już oceniałe(a)ś
11
1
@misiaczek2a
Miałeś jakichś rodziców, czy w sierocińcu tak się nauczyłeś "miłości do bliźniego", wredny egoisto...
(nie prowokuj losu i nie śmiej się z biednych, bo możesz skończyć samotnie w hospicjum...)
już oceniałe(a)ś
9
1
@misiaczek2a
Przeciez tam chodzi idioto o przejęcie bardo drogich terenow w centrum Moskwy.
już oceniałe(a)ś
8
0
@misiaczek2a

Niektóre z tych ?bloczydeł?, rozumianych jako osiedla, są ładniejsza i lepiej zaplanowane, a niektóre gorzej. Niektóre dewastują przestrzeń, bo postawiono je w historycznych centrach miast, gdzie powinna stać inna zabudowa.

Jednak trzeba znać Rosję i te chruszczowki, żeby wiedzieć jedno - blokowiska w Polsce, w porównaniu z radzieckimi, są majstersztykiem sztuki budowlanej i wręcz symbolem perfekcji wykonania. I postoją jeszcze wiele lat. Chruszczowki natomiast budowano przeważnie tak, że one waliły się już w trakcie budowy, a standard w nich jest nieznacznie tylko lepszy niż mająfavele w Rio de Janeiro. Co nie zmienia faktu, że w porównaniu z komunalkami one i tak stanowiły gigantyczny postęp.
już oceniałe(a)ś
7
1
@misiaczek2a
Misiaczku, ile Ty masz lat, żeby nie wiedzieć, że to przekręt na historycznie ogromną skalę. Przejęcie drogich terenów w centrum Moskwy, a przy tym zasiedlenie nowych bloków stawianych przez deweloperów, kumpli Sobianina/Putina/Szuwałowa itd - na obrzeżach miasta.
już oceniałe(a)ś
8
0
@pankracypanasiuk
Wybacz Pankracy, niechcacy dalam minus zamiast plusa :-(
już oceniałe(a)ś
0
0
`