Zgłaszali się do mnie autokraci, żeby im pomóc w wyborach. Z Polski też - dr Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda w programie 'Świat, którym żyjemy'

Zgłaszali się do mnie autokraci, żeby im pomóc w wyborach. Z Polski też - dr Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda w programie "Świat, którym żyjemy"

Dorota Wysocka-Schnepf, Michał Kosiński; Zdjęcia: Anna Czuba; Montaż: Michał Szyszka, Katarzyna Dworak
29.11.2017 19:45

- Należy spojrzeć prawdzie w oczy, zostawiamy coraz więcej śladów cyfrowych w internecie i bardzo szybko zmierzamy do końca prywatności - mówi dr Michał Kosiński, psycholog społeczny i wykładowca Uniwersytetu Stanforda. Rozmówca Doroty Wysockiej-Schnepf dodaje, że pozostawione przez nas cyfrowe ślady, pozwalają komputerom przewidzieć nasze zachowania lepiej niż nasi bliscy czy my sami. Gość programu 'Świat, którym żyjemy' opracował algorytm, pozwalający na precyzyjną analizę zachowań milionów odbiorców mediów społecznościowych. Opowiada, że zgłaszali się do niego autokraci z różnych krajów, od arabskich po Polskę, by pomógł im wygrać wybory. Dr Kosiński odmówił, ale jego metodę badawczą wykorzystała np. firma Cambridge Analytica, która reklamuje się, że 'zarządza wyborami na całym świecie' i stała za kampanią Donalda Trumpa oraz zwolenników brexitu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka