Będzie czechexit? Kto wygra czeskie wybory

Milena Kruszniewska; Montaż: Katarzyna Dworak
20.10.2017 10:58

To najważniejsze wybory od czasu powstania Czech. Sondaże wskazują, że wygra je partia ano, która może zgarnąć 25 proc. głosów. Na czele rządu stanie więc miliarder, były wicepremier i minister finansów Andrej Babiš. Nazywany jest czeskim Trump, jego majątek to ponad 3 mld euro. Mówi, że wszyscy kradną, ale nie on. Babiš wykorzystuje strach przed uchodźcami i niechęć rodaków do unii europejskiej. Wg badań eurobarometru 2/3 Czechów uznaje, że wstąpienie do unii przyniosło ich ojczyźnie więcej szkód niż korzyści. Lider ANO zapowiada mocne rozluźnienie związków z Brukselą. Wokół Babiša nie brakuje kontrowersji. Polityk jest oskarżany o wyłudzenie pieniędzy z funduszy unii europejskiej.
ČSSD, czeska partia socjaldemokratyczna, która zwyciężyła w poprzednich wyborach ma obecnie poparcie na poziomie zaledwie 12,5 proc., tuż za nią lokują się komuniści.
Czarnym koniem wyborów jest SPD ekstremistyczna, antyislamska i antyeuropejska partia bezpośredniej demokracji. Jej lider Tomio Okamura zapowiada, że wyrzuci z kraju muzułmanów i wyprowadzi Czechy z unii. Może zdobyć 10 proc. głosów. Do parlamentu mają szanse wejść jeszcze cztery inne ugrupowania, w tym Partia Piratów.

Więcej na ten temat: czeskie, Andrej Babisz, Czechy
Więcej na ten temat: czeskie, Andrej Babisz, Czechy
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka