Coraz trudniej oddzielić opinie od faktów - Earl J. Wilkinson, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Mediów Informacyjnych o roli dziennikarstwa i fake newsach

Earl J. Wilkinson, Bartosz Wieliński, zdjęcia: Paweł Głogowski, montaż: Michał Szyszka
09.10.2017 12:07

Earl J. Wilkinson, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Mediów Informacyjnych (International News Media Association), jednej z najbardziej wpływowych na świecie organizacji branży medialnej, jest zdania że rola drukowanych gazet nadal będzie się zmieniać. - Od prawie dwudziestu pięciu lat media są w finansowym kryzysie. Pojawił się internet, który utrudnił nam życie. Mówimy o zmianach. Przechodzimy przez kolejną fazę recesji. Pod wieloma względami drukowane gazety z podstawowego przekaźnika informacji stają się medium wyjaśniającym. - twierdzi Earl J. Wilkinson, prezes INMA. Rozmówca Bartosza Wielińskiego, zauważa że przez ostatnie lata przeszliśmy od prostego systemu, gdzie dominowały przyzwyczajenia z tradycyjnego dziennikarstwa, do sytuacji w której trudno oddzielić fakty od opinii. Ekspert zdradza również, jak walczyć sobie z fake newsami oraz jak media mogą radzić z presją i naciskami ze strony polityków.

Earl J. Wilkinson jest absolwentem Uniwersytetu Teksańskiego (Tyler) i Instytutu Dziennikarstwa Politycznego (Waszyngton). Od prawie 30 lat związany z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Mediów Informacyjnych. Przez ten czas był prelegentem na ponad 200 konferencjach branży medialnej w 51 krajach świata. Za swoją działalność na rzecz rozwoju mediów został uhonorowany m.in. nagrodami 'Silver Shovel Award' oraz 'Golden Tie Award'.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka