Przyjechali z całego kraju do Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Warszawie i rozpoczęli głodówkę. Lekarze rezydenci - młodzi lekarze w trakcie specjalizacji. Sięgnęli po ekstremalne formy protestu, bo mówią, że władza ich nie szanuje i nie chce z nimi poważnie rozmawiać. Chcą wyższych pensji i większych nakładów na służbę zdrowia. Skarżą się na przepracowanie personelu medycznego i przestarzały sprzęt. Uważają, że obecny rząd, ale też poprzednie, źle zajmuje się publiczną opieką zdrowotną. Minister zdrowia obiecuje poprawę jakości szkoleń lekarzy i procesu ich specjalizacji. Obiecał dać 1,2 tys. zł podwyżki, ale tylko młodym lekarzom sześciu specjalizacji, którzy dopiero rozpoczynają rezydenturę. 'Wynagrodzenie na poziomie dwóch średnich krajowych jest nierealne' - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Ministerstwo zdrowia nie jest w stanie spełnić tych żądań. Część lekarzy protestowało inaczej. Oddawali krew i brali przysługujący im dzień wolny. W Polsce jest ok. 17 tys. lekarzy rezydentów. Ich protest poparło porozumienie zawodów medycznych, w którego skład wchodzą największe branżowe związki zawodowe.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Szanowni lekarze, rząd nie ma dla Was pieniędzy bo nie dość że musi dokładać do nie rentownych kopalń (a podobno przynoszą zyski) to jeszcze teraz mysi górnikom wypłacić ekwiwalent węglowy by ci nie wyszli na ulice, no i pozostaje jeszcze 500+ wypłacane w wielu przypadkach nierobom co nigdy pracą się nie zhańbili ale dzieci narobili.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Pracuje od 8 lat w UK jako lekarz i tylko zaluje ze zmarnowalem 15 lat zycia zap. jak niewolnik w tym pie.... talibanie. Koledzy !!! Glosujcie nogami
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Jestem zdruzgotany stanem sluzby zdrowia. Mam 56 lat i jestem w jej sercu od 32 lat i zawsze mialem nadzieje na poprawe....nadzieja umiera ostatnia. Pacjenci przed nią. Jak Pan minister mowi ze nie na nadziei to ja sie pytam jak żyć????
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Jak to niemożliwe jest zapewnienie pensji na poziomie średniej krajowej? Jeżeli tak jest, to koledzy bierzcie sprawy w swoje ręce i wyjeżdżajcie, bo warto.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Ta sytuacja jest spowodowana glupota pewnych facetow, ktorzy niegdys probowali sil w amerykanskich rezydenturach. Na marginesie juz dawno systemy ulegly zmianie. Pensja rezytenta w amerykanskim systemie jest wyzsza od sredniej krajowej placy 2-3 krotnie. Mozna z tego kupic dom na raty.
  Z glupoty i wlasnej chciwosci polscy Iluminarze medycyny wymyslili tego koguta przeniesionego na polski grunt siermieznej medycyny ludowej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  `