Niemiecka "mamuśka" idzie po zwycięstwo. Angela Merkel znów będzie kanclerzem?

Milena Kruszniewska; Montaż: Katarzyna Dworak
04.09.2017 20:21

Dwa lata temu było źle. Po tym jak uchyliła drzwi przed imigrantami, a Europa zderzyła się z falą terroryzmu ? poparcie dla Angeli Merkel spadało na łeb, na szyję. Wydawało się, że po 12-tu latach kierowania niemieckim rządem kanclerz będzie musiała pójść na emeryturę. W marcu tego roku 'Mutti', zaczęła jednak odrobiać straty, choć nie było łatwo.
Merkel idzie jak burza, po zwycięstwo. Po jedynej w tej kampanii debacie telewizyjnej z kandydatem SPD na kanclerza Martinem Schultzem 55 % badanych uznało, że szefowa rządu była bardziej przekonująca ? również w kwestii kryzysu uchodźczego.
Merkel skorygowała politykę wobec przybyszów. Od miesięcy rośnie liczba deportacji. Poparcie dla kanclerz sięga ponad 50 procent, dla Martina Schulza jest dwukrotnie niższe. W polityce CDU Merkel dokonała przesunięć ku centrum. Niemcy rezygnują z energetyki jądrowej i armii poborowej. Walczą z ociepleniem klimatu. Bundestag dopuścił małżeństwa jednopłciowe. Merkel obiecała pełne zatrudnienie do 2025 r. ulgi podatkowe. Mają być wyższe dodatki na dzieci i wsparcie młodych rodzin, które ma im ułatwić nabycie pierwszego mieszkania bądź domu. Kanclerz zapowiedziała poprawę bezpieczeństwa w kraju. W policji mają być tysiące nowych etatów.

Więcej na ten temat: Niemcy, Angela Merkel, Martin Schulz
Więcej na ten temat: Niemcy, Angela Merkel, Martin Schulz
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka