Timmermans o relacjach UE z Polską: "Nie interesuje nas polityka, interesują nas rządy prawa. Nie odpuścimy."

Realizacja: Milena Kruszniewska, montaż: Katarzyna Dworak
31.08.2017 16:00

Na posiedzeniu komisji do spraw swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbyła się dziś dyskusja dotycząca sytuacji w Polsce. Wziął w niej udział wiceszef KE Frans Timmersmans oraz polscy europarlamentarzyści.

- Jeśli ten Parlament Europejski ma jakąś fundamentalną rolę do odegrania, to jest nią dbanie o wspólne wartości europejskie. Zawsze mówiliśmy, że naszym celem nie jest narzucenie sankcji, wręcz przeciwnie. Naszym celem jest realny, konstruktywny dialog. Jednak jesteśmy zdecydowani wykorzystać wszystkie narzędzia, jakie mamy do dyspozycji jako strażnicy traktatów, jeśli będzie to konieczne - zapowiedział Frans Timmersmans.

Barbara Kudrycka z PO zasugerowała Timmermansowi, żeby spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a nie polskimi ministrami. Jej zdaniem takie spotkanie byłoby 'bardziej skuteczne'. Z kolei Michał Boni z PO przypomniał, że dziś przypada rocznica Sierpnia'80. - W czasach budowania 'Solidarności' krzyczeliśmy na ulicach: 'Nie ma wolności bez solidarności'. Dziś krzyczymy: 'Nie ma wolności bez praworządności!' - powiedział Boni. Europosłanka PiS Barbara Wiśniewska zarzuciła Komisji Europejskiej, że 'opowiada się po stronie komunistów, socjalistów i lewaków'.

Zobacz wideo.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka