1 sierpnia powinien być zastrzeżony dla Powstańców, których zostało 3 tys., a nie dla ONR-u. Z wszystkich organizacji na świecie, nie dla ONR-u - prof Zbigniew Kruszewski, politolog, uczestnik Powstania Warszawskiego, komentuje wzrastającą aktywność nacjonalistów na polskich ulicach. Od kilku lat Narodowe Święto Niepodległości, czy też właśnie rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, dla środowisk skrajnej prawicy stały się okazją do manifestacji swoich poglądów. 'Raz sierpem, raz młotem...' i 'Jedna kula - jeden Niemiec' mieszają się z 'Mazurkiem Dąbrowskiego' i 'Rotą'. Prof. Kruszewski krytykuje przyzwolenie na ksenofobiczne i rasistowskie zachowania oraz wypowiedzi nacjonalistów.

Kruszewski przypomina historię Obozu Radykalno-Narodowego, jego przedwojenne, faszystowskie korzenie. Wspomina własne doświadczenia z nacjonalistami, którzy w latach 30. XX w. siali popłoch na ulicach polskich miast. - To była straszna skaza na polskim honorze. Bezustannie niszczyli żydowskie majątki, niszczyli sklepy, bili własnych kolegów i koleżanki gazetami, w których zapakowane były żelazne pręty - wspomina Kruszewski. Powstaniec podkreśla, że współczesne marsze ONR-u są niebezpieczne i niszczą opinię o Polsce na Zachodzie, również w USA. Co Kruszewski chciałby powiedzieć młodym nacjonalistom? Zobacz wywiad z Powstańcem.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Historia polski 1918 - 1939 nigdy nie była mocną stroną polskiej szkoły . Piłsudski , Narutowicz , trochę Kwiatkowski a sytuacja gospodarcza , stosunki panujące na polskiej wsi , o polskim sejmie czy stosunkach z mniejszościami narodowymi w ogóle nie były poruszane . Więcej dowiedziałam się o Polsce tamtych lat z opowiadań starszej części rodziny niż ze szkoły . Uważam że ten okres czasu w Polsce zawsze podlegał manipulacjom tak przed 1989 jak i teraz . Dlatego pytam jak trafić do młodych ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia nie tylko o tym okresie ale nawet po rządach po 1989 r ? Przecież te maszerujące osiłki palące kukły żydów to w istocie zmanipulowani ludzie . Biedni umysłowo .
@kotka bo zawsze przy każdej kolejnej przewrotce dziejów inteligencja i elity udają, że poprzednie skandaliczne zachowania kościoła rzymskiego się przedawniają i od nowa budujemy przyszłość razem z takim patronatem. Idą na ustępstwa i udają, że "to tylko szkoła", "to tylko zwrot ziemi", "to tylko konkordat", "to tylko pensje dla katechetów". A kościół to instytucja czysto polityczna. Niczym innym nigdy nie była. I zawsze będzie przy pomocy czarodziejskich zaklęć szukać drogi do tronu, by sterować władzą. Wszystko inne podlega temu celowi.
już oceniałe(a)ś
18
0
@kotka Dodajmy ludobojstwo w czsie wojny, por. np. Miroslaw Tryczyk, "Miasta smierci", 2015. To byl spadek po latach 30-tych.
już oceniałe(a)ś
6
0
@kotka Sądząc po nowym programie nauczania historii młodzi ludzie będą jeszcze mniej wiedzieć. Wpajać się im będzie, że tylko "waleczność" jest ważna.
już oceniałe(a)ś
6
0
@miko1aj.nephesh Laickość-koncepcja organizacyjna społeczeństwa polegająca na separacji Kościoła i Państwa. Wyklucza Kościoły z wszelkiej działalności politycznej i administracyjnej, a zwłaszcza organizacji szkolnictwa. Pryncypium laickości Państwa zawiera na przykład art.1 Konstytucji Republiki Francuskiej-ustawy z 1958 r.
już oceniałe(a)ś
9
0
@kotka Niestety będzie tylko gorzej. Nowy alians władzy świeckiej z klerem dzieli Polaków na trzy grupy - mięso armatnie, roboli oraz inkubatory. Do której grupy należysz ty?
już oceniałe(a)ś
5
0
@kotka jak nie mają umysłu własnego, to czego tu trafić?
już oceniałe(a)ś
2
0
@manka Sprawa nie tylko nasza, rozdziewiczanie dziewic pod patronatem kościoła na okolicznym dworze to sprawy dwudziestolecia. Ludzie jako niewolnicy, czasem można się pośmiać z chłopa pańszczyźnianego, ale tu nic nie ma do śmiechu. Czym dalej kościół od nas tym lepiej dla Polski.
już oceniałe(a)ś
4
0
@miko1aj.nephesh 100/100. Pozdrawiam.
już oceniałe(a)ś
1
0
Przecież jedynym człowiekiem, który może reprezentować stanowisko środowiska AK (więc i powstańców), jest Jarosław Kaczyński. Tylko jego interpretacja jest poprawna. Gdyby prof.Kruszewski wygłosił swoje herezje na cmentarzu przy grobach kolegów, został by wygwizdany lub zakrzyczany przez genetycznych patriotów i taka reakcja zdobyłaby uznanie naszego ministra 'kultury' Glińskiego
już oceniałe(a)ś
52
2
Nie ma znaczenia czy ONR, kibole czy Młodzież Wszechpolska, Kaczyński i PiS mieniące się "odnową moralną narodu" przyjmą każdy, nawet najgorszy głos dla realizacji swoich politycznych planów, zgodnie z zasadą "cel uświęca środki". Niestety cenę wyciągania z rynsztoka życia politycznego wszelkiej maści nacjonalistów i oszołomów, zapłacimy wszyscy.
@def11 Odkąd ONR jest przez Kościół przedstawiany jako "prawdziwi" patrioci, a specjaliści od stadionowych bijatyk odbierają na Jasnej Górze specjalne błogosławieństwo, chyba nikt już w autorytet moralny Kościoła rzymskokatolickiego nie uwierzy. Pozytywnym skutkiem rządów PIS, po ich zakończeniu będzie to, że Polacy będą w stanie wybrać partię, która postawi interes narodowy ponad interesem Kościoła z wyraźnym zapisem o rozdziale władzy duchownej i świeckiej.
już oceniałe(a)ś
12
0
@staccato Wyrazy uznania za Twój komentarz, w pełni jego treść popieram.
już oceniałe(a)ś
4
0
@def11 Szkoda państwa, ale może i dobrze, Niemcom dobrze zrobiło, są dziś normalnym narodem, tylko czemu muszą być takie koszty? Szkoda mi Żydów, którzy w Polsce stanowili potrzebną i spójną tkankę. Niestety antysemityzm naszych nie był lepszy od niemieckich.
już oceniałe(a)ś
4
0
Brak potępienia ze strony polityków Pisu jak i ze strony hierarchów jest niczym innym jak zezwoleniem na faszyzm w Polsce.
już oceniałe(a)ś
19
0
Mam najwyższy szacunek dla Profesora i nie wątpię w jego światłe poglądy. Mam pytanie raczej ogólne. Ilu powstańców warszawskich głosowało na partię Kaczyńskiego? Ilu z nich bierze udział w marszach miesięcznicowych? Ja też patrzę z przerażeniem na to, co się rodzi w Polsce. A na naszych oczach rodzi się faszyzm. I jest to zarazem odpowiedź na pytanie, jak to było możliwe, że w Niemczech Hitler w legalny sposób doszedł do władzy? Dokładnie w taki sam. Propaganda, szowinizm, prezenty socjalne, bojówki na ulicach, pogarda dla prawa i fundamentów demokracji, prywatne jednostki paramilitarne, pochody z pochodniami i sztandarami, agresywna nazistowska mniejszość i milcząca większość. O antysemityzmie już nie wspominając. Szkoda, że wiedza historyczna jest taka uboga i pamieć szwankuje, nie mówiąc o umiejętności wyciągania z niej wniosków. I nie mówcie mi, że to tylko 18% wybrało faszyzującą partię w wyborach do sejmu. Bo jeśli tak, to tych ok. 55% nie biorących udziału w wyborach to notoryczni kretyni, albo milczący kolaboranci wiedzący doskonale, kto dojdzie do władzy i śliniący się na samą myśl o obiecanych 500+. Wstyd mi za Polaków, z jednej strony piętnujących korupcję wśród sędziów, a z drugiej strony bez żenady wyciągających rękę po łapówkę sprytnie podsuwaną z Nowogrodzkiej. Obyśmy dożyli lepszych czasów.
@bigbang Niektorzy dostaja 500+, ktore skradziono innym. Zeby zdobyc srodki finansowe na 500+, wyrebuje sie lasy i parki narodowe. Polską rządzi skrajnie cyniczna szajka kryminalistow.
już oceniałe(a)ś
9
0
Nie tylko PIS. I nie tylko J.Kaczyński. Oni nie doszliby do władzy, gdyby nie Kościół, który otwiera przed nimi wrota kościołów i widzi w nich swoich przyszłych dżihadzistów, utrwalających upragniony katoszariat w nareszcie wyznaniowym kraju z przygotowaną już przez kancelarię prezydencką konstytucją. Nie chciejcie tej konstytucji!!!
już oceniałe(a)ś
12
0
Powiedziałbym, że ten łeb to ONR-owi podnosi PiS.
już oceniałe(a)ś
12
0
Przerażające.
już oceniałe(a)ś
12
0
`