Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik gościem "Crash Testu". Czy zmienił zdanie na temat reformy sądownictwa? Czy żałuje ataków na Andrzeja Dudę?

Michał Wójcik, Dominika Wielowieyska; Realizacja: Maciej Czajkowski; Montaż: Paweł Gil
10.08.2017 19:06

Te ustawy były bardzo dobre. My nie możemy i nie chcemy wkraczać w obszar orzekania przez sędziów, nigdy nie było to naszym zamysłem - wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik broni reformy sądownictwa, którą starał się przeforsować PiS. Zapowiadane przez partię rządzącą zmiany wywołały falę protestów w całej Polsce. Reformę krytykowały także osoby sympatyzujące z Prawem i Sprawiedliwością, np. Zofia Romaszewska. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda zawetował 2 z 3 ustaw. Zmiany w Sądzie Najwyższym i KRS zostały wstrzymane. Kancelaria Prezydenta przygotowuje nowe projekty ustaw reformujących polskie sądownictwo.

Tymczasem weta Andrzeja Dudy wywołały konflikt w PiS. Prezydent znalazł się pod ostrzałem przedstawicieli macierzystej partii, w szczególności Ministerstwa Sprawiedliwości. Postawę Dudy wielokrotnie krytykował Zbigniew Ziobro, który sugerował nawet, że decyzja o wetach może kosztować prezydenta brakiem poparcia PiS w kolejnej kampanii prezydenckiej. Działania Andrzeja Dudy znalazły się również w ogniu krytyki wicepremierów sprawiedliwości, Patryka Jakiego i dzisiejszego gościa Dominiki Wielowieyskiej. Czy Michał Wójcik ciągle popiera ustawy o SN i KRS forsowane przez PiS? Zobacz najnowszy odcinek 'Crash Testu'.

Więcej na ten temat: Sąd Najwyższy, konflikt, PiS, KRS, Zbigniew Ziobro
Więcej na ten temat: Sąd Najwyższy, konflikt, PiS, KRS, Zbigniew Ziobro
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka