Jego matka była dowódcą sekcji pułkownika Radwana, podlegały jej powstańcze radiostacje w całym Śródmieściu Warszawy. Jego dziadek Leonard Wawrzyniec Żaczkowski był w czasie powstania warszawskiego komendantem Korpusu Bezpieczeństwa Państwowego, był po wojnie ścigany przez sowietów i polskich komunistów, lata 1948-1956 spędził w więzieniu. Dziś Krzysztof Łoziński stoi na czele Komitetu Obrony Demokracji, ruchu nazywanego przez zwolenników PiS potomkami komunistów i złodziei.
Dzisiaj przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji mówi: 'Czym bardziej umacnia się władza dyktatorska i czym bardziej zaczyna być brutalna, czym bardziej zaczyna być wszechmocna, tym mniejsze są szanse na pokojowe rozwiązanie. Idą bardzo ciężkie czasy, bardzo niebezpieczne i będą wymagały od nas bardzo dużych wyrzeczeń i poświęceń. I bardzo trudnych decyzji. Mówię to jako człowiek, który ma naprawdę różne trudne decyzje za sobą i wiem, ile to kosztuje'.
Zaczął się wspinać w 1960 roku. Na początku na Hali Gąsiennicowej, później coraz wyżej. Bo góry w głębokim PRL-u były przestrzenią wolności - władza tam nie sięgała i . Po 1970 roku zaczął się poważny etap w górskiej pasji Łozińskiego - wyjazdy w Himalaje. Różnił się tym od polskich alpinistów, że wychodził w samodzielne wyprawy na szczyty. O mało nie przypłacił tego życiem.
Po festiwalu 'Solidarności' został zatrzymany i postawiono mu zarzut organizowania strajku w stanie wojennym. Problemem było to, że strajk jeszcze się nie zaczął. Został uwolniony i nie był internowany. Nie uniknął jednak później brutalnych przesłuchań.
O współczesnych czasach Krzysztof Łoziński mówi: 'Nie ma co liczyć, że będziemy cały czas chodzić z balonikami, transparentami i uśmiechami. I że nie będziemy musieli w związku z tym ponosić żadnych kosztów. To nie jest zabawa. To jest gra na poważnie'.
W 2015 roku z Piotrem Rachtanem napisali tzw. raport gęgaczy, w którym opisywali polityczne plany środowiska PiS. Wykrakali w nim wszystkie późniejsze ataki na Trybunał Konstytucyjny, TVP i inne instytucje państwowe. Uznali, że nowa rzeczywistość wymagała stworzenia na wzór Komitetu Obrony Robotników Komitetu Obrony Demokracji. Skala demonstracji pod tym szyldem w 2015 i 2016 roku zaskoczyła Krzysztofa Łozińskiego.
Na demonstracji 4 czerwca 2016 roku mówił: 'Naszą siłą jest spokój, pogoda ducha, optymizm i rozmowa. Rozmowa - przekonywanie, dyskutowanie, a nie agresja, nie język nienawiści'.
Wywiad Bożeny Aksamit z Krzysztofem Łozińskim już 26 czerwca w Dużym Formacie.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Chyle czolo przed Panem Lozinskim. Jego zycie wystarczylo by na pare zyciorysow. Szkoda,ze Pana koncept realizowal ktos inny. Ktos bez zyciorysu pana Lozinskiego. Ktos, ktoremu latwo bylo postawic zarzuty . Nie mam nic przeciwko Panu Kijowskiemu, ale w naszej rzeczywistosci, kiedy ludzi taktuje sie instrumentalnie np. widzi sie nie placenie alimentow przez wylacznie pana Kijowskiego, a nie widzi sie np. bulteriera kaczynskich,jak o sobie mowi Jacek Kurski, ktory ponoc nawet wyrzucil syna z domu , a nie tylko nie placil alimentow zarabiajac krocie, jako Europosel w Euro walucie ! NIESTETY POROPAGANDA wykorzystuje wszystko przeciwko nie jednemu czlowiekowi..ale przeciwko idei.. Nam w ostatnich 25 latach zbaraklo idei. Nie moge doceniac refom pana Balcerowicza poniewaz byl to ekperyment fatalny, Tak ,jak w powiedzeniem "operacja sie udala, ale pacjent nie zyje". Mam nzdzieje,ze z biegiem lat, kiedy Pan Balcerowicz sie zestarzeje moze zrozumie, ze nie moze byc eksperymentu dla samego eksperymentu. Zaniedbaly wszystkie kolejne rzady CZLOWIEKA ! HANBA ! Dano agrumenty do reki ludziom nieodpowiedzialnym takim,jak blizniacy. Do czego nas doprowadzili obydwaj? Jeden ladowal we mgle. Po to chyba,zeby ten drugi dorwal sie do wladzy po trupach 96 osob. Przez siedem lat wspierany przez Kosciol wrgi nam zawsze doprowadzil do katastrofy ...wrocil po niedudanych rzadach w latach 2005-2007 ODEGRAC SIE ZA SWOJE PRZEGRANE WIELOKROTNIE KAMPANIE. Niestety ciemny lud uwierzyl w 'dziadka z Wermahtu" w haslo Rodzina -nie daj Boze z coreczka i zieciem tylko do zdjec. Bo dzieci corki lecha mialy innego ojca niz maz a zdjeciu "Rodzina". Afera ze SKOSAMI dzieciem Blizniakow....dewastacja osiagniec poszanowania nas na forum Swiata. PAUPERYZACJA poprzeez takich ministow,ajk szyszko co to,jak czlowiek spojrzy na twarz strach co dalej sie stanie nie tylko z puszcza,ale z zubrami i inna zwierzyna. Sprzedawczyki nawet nie tlumacza gdzie to drzewo? Ile za niee wzieli? S K A N D A L ZA S K A N D A L E M. Nieposluszensttwo Obywatelskie jest jedyna drrooga zatrzymac szalencow tonacego 'TYTNIKA' bo nas zatopia.
już oceniałe(a)ś
0
0
Taternicy z lat 70-tych: czy pamietacie Loze i jego lozowanie? Nadal lozuje?
@gadacz Pisz wyraznie,bo nikt rtu nie bedzie sie zastanawial co masz na mysli? Zwlaszcza,ze nie uzywasz trzcionki polskiej pisowni. Nie wiem kim jestes i co masz na mysli. Ujawnij sie.
już oceniałe(a)ś
0
0
@kapitalmarksa jakie smutne jest twoje zycie , jak nisko trzeba upasc zeby tak zyc - szkoda mi ciebie biedna istoto bez kregoslupa
już oceniałe(a)ś
0
0
`