Miks historycznej prawdy i coś z klimatu Tarantino. Michał Nogaś poleca powieść Calsona Whiteheada i nowy numer "Książek"

Michał Nogaś, Juliusz Kurkiewicz; Realizacja: Remigiusz Kadelski; Zdjęcia: Anna Czuba; Montaż: Katarzyna Szczepańska
19.06.2017 21:22

Z okazji premiery kolejnego numeru 'Książek. Magazynu do czytania' Michał Nogaś zaprasza na specjalne wydanie Książki dnia - tym razem prowadzi je wspólnie redaktorem Juliuszem Kurkiewiczem. Magazyn 'Książki' skończył w poprzednim tygodniu 6 lat. Jego najnowszą wakacyjną edycję łatwo poznać - na okładce portret Stanisława Lema zachęca do zapoznania się z pierwszą biografią polskiego czołowego pisarza fantastyki pióra dziennikarza Dużego Formatu Wojciecha Orlińskiego. W magazynie 'Książki' warto też polecić wywiad Juliusza Kurkiewicza i Ignacego Karpowicza z Isabel Allende - popularną, lecz trudną do zakwalifikowania chilijskiej pisarski mieszkającej w reprezentacyjnej willi w Kalifornii. Michał Nogaś poleca również wywiad Natalii Szostak z Arturo Pérez-Reverte, którego 'Misja: Encyklopedia' właśnie ukazała się w Polsce.
Być może jedną z najważniejszych części składowych nowych 'Książek' jest wywiad Katarzyny Surmiak-Domańskiej z Calsonem Whiteheadem, którego nowa powieść 'Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki' uznawana przez wielu za arcydzieło. Do tej pory nie było polskich przekładów powieści tego pisarza, a świeżo wydana powieść traktująca o bardzo osobistym temacie, powstawała w jego głowie przez dekady. To opowieść o niewolnicy Corze, a właściwie o jej próbie ucieczki ze stanów niewolniczych na północ. Powieść przedstawia jej historię w duchu filmów Quentina Tarantino, a tytułowa kolej podziemna to kreślenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników.

Komentarze
Plus za podanie nazwiska tłumacza powieści Coulsona, Rafała Lisowskiego. Minus za brak nazwiska tłumaczki powieści Pérez-Reverte, Joanny Karasek. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej!
Pardon, Calsona Whiteheada oczywiście.
już oceniałe(a)ś
0
0
Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka