Kierowcy w Warszawie traktują rowerzystów i pieszych jako intruzów. Cieszę się, że fotoradary znów działają - mówi Kamil Wyszkowski z Global Compact w Polsce. Opowiada Aleksandrze Sobczak, jak poprawić kulturę jazdy w Polsce.
Więcej
  Komentarze
  Kiedy jestem kierowcą - wkurzają mnie piesi i rowerzyści, kiedy jadę rowerem (bo nie spędzam całych dni w aucie) wkurzają mnie kierowcy, kiedy idę pieszo wkurzają mnie kierowcy. Nikt tu nie jest święty. Panowie samochodziarze na tym forum: odrobina autorefleksji! Siadanie za kółkiem nie czyni z was świętych krów. I chyba też czasem jesteście pieszymi, bo raczej na latających dywanach nie fruwacie....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Chamstwo ta takie polskie-katolickie wychowanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kultura zachowań na drodze nie jest zalążnią jedynie od wrodzonej , bądź nabytej kultury osobistej ale przedewszystkim od świadomości budowanej na wiedzy. Wiedzy zakresu prawa o ruchu drogowym, każdego z jego uczestników. Zarówno kierowców jak i pieszych i rowerzystów. Prawo bezwzględnie wymaga od kierowców posiadania teoretycznej wiedzy, choćby poprzez obowiązek zdanych egzaminów na prawo jazdy. Jakich w Polsce teoretycznych umiejętności wymaga się od równoprawnych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści ? Żadnych. Ogromna sieć ogólnie dostępnych wypożyczalni jednośladów, powszechna i entuzjastycznie bezrefleksyjnie rozbudowywana sieć ścieżek rowerowych, w efekcie przynosząca jedynie zyski przedsiębiorczym korporacyjnym sieciom właścicieli wypożyczalni oraz krociowych wpływów podatkowych do budżetu państwa. Czy jest tu miejsce na refleksję nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego? Czy instytucje powołane do tego aby dbać o bezpieczeństwo na polskich drogach jak choćby policja, straż miejska, urzędy różnego szczebla administracji państwowej cokolwiek robią aby dopuszczeć do ruchu drogowego osoby potrafiące się we właściwy sposób zachować na drodze, podejmować właściwe, bezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego decyzje ? Z przerażeniem obserwuję niejednokrotnie bezmyślne wyczyny właścicieli jednośladów, będących absolutnym zagrożeniem nie tylko dla pieszych, dla kierowców ale przedewszystkim dla samych siebie.Ludzka głupota nie zna granic, a tą głupotą jest zarówno brak podstaw wiedzy o ruchu drogowym jak i bezmyślne tolerowanie tej sytuacji poprzez brak wymogu posiadania chociażby jak kiedyś tzw karty rowerowej. Tak panie i panowie różnych resortów i służb publicznych to wy jesteście sprawcami ludzkich tragedii ( śmierci czy kalectwa) na drogach publicznych. No ale to dzięki wam rosną portfele właścicieli firm -wypożyczalni oraz sektor finansów publicznych ma się coraz lepiej. Co wy macie z tego ?
  @dacor Jakie to proste! wszystkiemu winni są rowerzyści i ścieżki rowerowe. Notabene budowa ścieżek rowerowych ogromnie poprawia bezpieczeństwo rowerzystów eliminując ich z jedni samochodowych. A bumagi, kwity i opresja instytucji państwa nawet na jazdę na wrotkach zalatują raczej Moskwą niż Londynem czy Paryżem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lodz zazdrosci tak fajnych artykulow i video. Prosze, aby poprosic lodzka redakcje o umieszczanie tego rowniez na stronach lodzkiej wyborczej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak wytepic chamstwo - nie tylko na drogach ? Jak poprawic kulture zycia codziennego w Polsce ?
  @110da koncze: Bardzo prosto, przyjrzec sie jak funkcjonuja kraje Eur. zach., i jak tam te sprawy sa rozwiazywane. Z cala pewoscia bez niepotrzebnego gadulstwa, bez filozofowania, bez wywazania drzwi otwartych !!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jak wytepic chamstwo - nie tylko na drogach ? Jak poprawic kulture zycia codziennego w Polsce ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Generalnie zgadzam się z rozmówcą, ale w szczegółach jest wiele błędów. Dlatego Szanowna Pani Redaktor Sobczak, czy na następną rozmowę o transporcie w Warszawie może Pani zaprosić osobę, która: 1. posiada podstawową wiedzę o strukturze urzędu miasta i odróżnia Biuro Polityki Mobilności i Transportu od Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Transportu Miejskiego, 2. wie, jaki udział wśród zabitych na drogach stanowią piesi, 3. odróżnia emisję zanieczyszczeń do powietrza od składu smogu. Z góry dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rowerzyści też, bywa, traktują pieszych jak intruzów. I to na chodnikach. Jak wytępić to chamstwo?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `