Podczas 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Againsty odbędzie się polska festiwalowa premiera filmu 'Fugazi - Centrum Wszechświata' w reżyserii Leszka Gnoińskiego, o jednym z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce.
'Fugazi - Centrum Wszechświata' to dokumentalno-animowany film przedstawiający krótką ale burzliwą historię jednego z pierwszych prywatnych, niezależnych klubów muzycznych w wolnej Polsce, uznawanego w tamtym czasie za największe tego typu miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. - Klub Fugazi był centrum wszechświata dla ludzi chcących zmieniać rzeczywistość i oglądać świat z nowej perspektywy lat 90. ? mówi reżyser Leszek Gnoiński.
Klub Fugazi funkcjonował niecały rok, ale w tym czasie stał się najważniejszym miejscem na mapie odradzającej się Warszawy. Skupił wokół siebie niezwykłą społeczność młodych ludzi kochających muzykę i dobrą zabawę. Odbyło się w nim około 150 koncertów, podczas których zagrało blisko 350 wykonawców ? niemal wszystkie ówczesne gwiazdy polskiego rocka, takie jak Kult, Maanam, Acid Drinkers, Armia, Tadeusz Nalepa, Voo Voo i setki innych. Dwie sceny, sale mieszczące 2500 osób, 14 metrowy bar w kształcie gitary, autobus 'ogórek' stojący w głównym holu, koncerty odbywające się non stop, nadawały temu miejscu niesamowity klimat.
To tutaj Kuba Wojewódzki przeprowadzał pierwsze telewizyjne wywiady, Grzegorz Miecugow i Jurek Owsiak prowadzili konferansjerkę, Tadeusz Nalepa i Czesław Niemen przychodzili na koncerty, a Marek Kotański organizował swoje akcje. Klub Fugazi był po prostu miejscem kultowym i wciąż żyje w pamięci i sercach wielu ludzi.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
`