Sondaże stają się narzędziem zastępującym demokrację i argumentem w sporach politycznych - mówi w 'Temacie dnia' prof. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Jego zdaniem, nie jest dobrze, kiedy opinia publiczna wyraża się wyłącznie wtedy, kiedy przychodzi do nas ankieter. Często - jak dodaje rozmówca Rafała Zakrzewskiego - traktujemy ich jak telemarketerów, którzy chcą nam coś sprzedać. To też może mieć wpływ na udzielane odpowiedzi - uważa prof. Rychard.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
pisowskie gruszki na wierzbie nie dla mnie
już oceniałe(a)ś
1
0
Właśnie widzimy skutki kierowania się tylko sondazami. Do władzy doszli kłamcy którzy obiecują ludziom wszystko to czego dowiedzieli się że ludzie chcą ze słupków. Nie kierują się niczym innym w pogardzie mają inne społeczności, mniejszości i środowisko. Brak jakiejkolwiek ciągłości czy myślenia długofalowego. Od kadencji do kadencji a po nas choćby potop.
już oceniałe(a)ś
1
0
Nie wierzę w te wyniki. Część ankietowanych boi się mówić prawdę, wybiera święty spokój. Natomiast jeśli wyniki są prawdziwe, to porzućmy wszelką nadzieję. Demokracji Polacy nie nie potrzebują, nie przywykli.
już oceniałe(a)ś
0
0
A wszystko jest bardzo proste i logiczne. Jezeli w miejscowosci X politycy obiecali np. budowe przedszkola, zostali wybrani, swojej obietnicy nie dotrzymali, to sie ich odwoluje albo nastepnym razem nie wybiera. Tak funkcjonuje swiat cywilizowany, sprawiedliwy, praworzadny i bogaty. Tu sondaze nie maja zadnego znaczenia. Polska zasluguje sobie, od 27 lat wolnosci na pogarde i lekcewazenie swiata cywilizowanego. Skonczyc manipulacje, oglupianie spoleczenstwa, naukowe wywody, zabrac sie z a rzetelna prace, troszczyc sie o dobro wspolne. 1.maja 2016 r, na uroczystosci pierwszomajowej w Wiedniu, pojawila sie ogromna ilosc transparentow z napisem USTAPIC, pod adresem kanclerza Austrii, Wernera Faimanna. Kanclerz po ca. dwoch t tygodniach ustapil. Tak funkcjonuje demokracja. Polacy do demokracji nie dorosli. Chca miec WLADZE, chca byc oklamywani, pogardzani przez ta WLADZE, dobro wspolne to dla wiekszosci Polakow obcy termin.
już oceniałe(a)ś
0
0
Do niepewności pomiaru sondażowego, w państwie pis doszły inne specyficzne warunki (obawa, że ankieter może mieć przełożenie na władzę i doniesie). Ze strony „pasa transmisyjnego” trzeba oczekiwać głębszej analizy badania, podawania liczby odmów etc. A gdy pracownia nie dostarcza takich danych NIEPUBLIKOWANIE jej wyników. To może trochę podnieść wiarygodność sondaży.
@lukasiklukasik Trzeba oczekiwac jedynie madrosci i wyrobienia spolecznego Polakow, takich jak ty, nadwislanski medrcu. Jezeli nie zmadrzejecie i nie przestaniecie klamac, to czeka Was dalsza bieda, balagan, beznadzieja. Na "stanowiska" sprzataczek i sezonowych robli na budowach w Eur.zach. nie liczcie - GNOM wyprowadzi Was z EU, granice beda zamkniete.
już oceniałe(a)ś
0
0
`