Na ile dziennikarz może kreować wizerunek osoby, z którą robi wywiad? Czy może przytaczać jedne jej wypowiedzi pomijając lub marginalizując inne tak, by czytelnik wyrobił sobie o wywiadowanym takie zdanie, jakie zaplanował dziennikarz? I z drugiej strony: czy osoba wywiadowana powinna mieć wpływ na wizerunek, który chce pokazać czytelnikowi dziennikarz?
Mowa o prawie do autoryzacji. W niektórych krajach takie prawo wywiadowani mają, w innych - np. anglosaskich - nie. Ale to nie znaczy, że dziennikarz może z materiałem z wywiadu zrobić to, co mu się żywnie podoba.
Właśnie toczy się precedensowy spór pomiędzy b. radnym SLD i działaczem na rzecz praw osób LGBT Krystianem Legierskim a redakcją 'Rzeczpospolitej' i Robertem Mazurkiem, dziennikarzem radia RMF i publicystą tygodnika 'W sieci' - o autoryzację właśnie. Precedensowy, bo właśnie z przepisu karnego prawa prasowego, a nie pozew o ochronę dóbr osobistych z prawa cywilnego.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Juz od dluzszego czasu myslalem o prenumerowaniu Polityki. Teraz juz nie mam wyjscia.
już oceniałe(a)ś
0
0
A Legierski jest współwinny temu, co się teraz w Polsce wyprawia !!! Wsparł Dudę i przez to wsparł PiS bo wygrana pisowskiego kandydata dała kopa w górę kACZYŃSKIEMU. DLA MNIE LEGIERSKI NIE JEST WART SPLUNIĘCIA po tym debilnym fochu z 2015 roku i nie powinien reprezentować żadnych grup społecznych. Bankrut społeczny i tyle w temacie.
już oceniałe(a)ś
0
0
jak można stękać 8 min o tym, co można napisać w tekście na minutę czytania?! pani Ewie sugerował bym mniej parcia na mój tablet lub jakiś kurs "jak mówić, żeby nie ględzić"
@sarkazmsyncynika a sugerowałbym zaglądać do słownika ortograficznego
już oceniałe(a)ś
0
0
@sarkazmsyncynika Przeprasz Ty bardzo malo rozumiesz, ze mowi sie o roznych ludzi. A widac wyraznie po wpisie jacy to bywaja ludzie. Nawet elektronika zesto zawodzie, a czlowiek to nie robot. Moze ty?
już oceniałe(a)ś
0
0
W sprawie autoryzacji trzymam stronę wywiadowanego.
już oceniałe(a)ś
0
0
Rozumiem Pani decyzję, ale trochę mi źal. Dziękuję za to co było i życzę powodzenia na dalej
już oceniałe(a)ś
0
0
`