Joanna Kulig-Borges po ośmiu latach pobytu za granicą wróciła do Polski. Mieszka w kraju już 4 lata, ale wciąż zastanawia się nad tym, czy nie wyjechać ponownie. Mówi, że sytuacja nad Wisłą trzy lata temu była całkowicie inna. Obecnie niektóre rzeczy wydają się takie niedorzeczne, że nie wiem, czy chcę dalej tutaj tkwić - mówi.
Reportaż Agnieszki Burton o powrotach Polaków ukaże się w 'Dużym Formacie', Magazynie Reporterów 'Gazety Wyborczej' w poniedziałek, 30 stycznia 2017 roku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jak ja bym miał pracę i był urządzony za granicą, to bym nigdy do pisowsko-kościelnego skansenu, jakim jest obecnie Polska, nie wrócił. Już nie zbliżamy się do krajów najwyżej cywilizowanych, tylko do wschodnich satrapii. Jednak w UK bym chyba nie chciał zostać, bo od niedawno można stosunkowo łatwo oberwać, a kto ma wyjątkowego pecha, to i życie traci. Trochę bym się też bał o dzieci.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zgadza sie jak masz wybierac to lepiej zostac tam gdzi emasz wszystko zapewnione ,prace normalne zycie i bark ciaglych niespodzianek.W kraju problemem jest ze co zmiana obcji rzadzacej to zmiana wszystkiego ,prawa ,podatkow itp.Nie ma nic stalego na lata ze po latach nadal widomo jak zalatwic pare rzeczy.Co wiecej Pani z reportazu ma racje ,jak w biurze do spraw obcokrajowcow moze byc obsada bez znajomosci jezyka angielskiego...no i cigle u wielu brak usmiechu przy zalatwianiu podstwowych rzeczy.....moze i teskni sie za pewna polskoscia ale ta druga niweczy kompletnie chec powrotu
już oceniałe(a)ś
0
0
Polska obecnie jest politycznym+kulturalnym+spolecznym+gospodarczym pis - szambem!! Zaden powazny i wazny+znaczacy polityk z liczacych sie i silnych politycznie i gospodarczo krajow nie chce z tymi kaczy.... wasalami jak np. p. szydlowa czy prezydencik z tzw. pis sie spotykac!!!! Polska jest ZEREM politycznym na arenie politycznej!!! dal Unii Europejskiej to zaden problem z wyrzuceniem Polski z Unii a podatnicy sie nwet bardzo z tej decyzji uciesza!!!! takze do tego politycznego+gospodarczego+kulturalnego pis-szamba bedzie musialo wroci ponad 2 miliony Polakow!!!! i o czym tu ma ta p. szydlowa z p. Angela Merkel gadac - tylko moze p. szydlowa uzgodnic termin wyrzucenia Polski z UE!!!!!!! Takze witam 2 miliony Polakow w tym pis-szambie!!!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
Za granica NIKT na Polakow nie czeka. Jezeli ktos nie potrafi sie przystosowac do nowych, innych niz polskie warunkow, chce sie tam przeslizgiwac przez zycie ( i kompromitowac Polske ), a mozliwosci takiego przeslizgiwania sa chetnie przez wielu Polakow wykorzystywane, np. tzw. "socjal" - niech wraca. Majac zawod, wyksztalcenie, mozna sobie za granica ulozyc godne i dostatnie zycie, zdobyc szacunek otoczenia. Potrzebne sa do tego, oprocz zawodu i wyksztalcenia, wytrwalosc w dazeniu do celu, charakter, pracowitosc, uczciwosc.. Polskie sprzataczki, sezonowi polscy robotnicy na budowach, ci, co kasuja tzw. "socjal" itp. - niech wracaja do Polski, nic tu po nich, kompromituja tylko Polske i Polakow.
@110da Polska kompromituje sie bez mojej pomocy.
już oceniałe(a)ś
0
0
Wróciłem po 14 latach z Wielkiej Brytani i wszystkim którzy chcą lub myslą o powrocie ODRADZAM. Nie jest wesoło
już oceniałe(a)ś
0
0
Tak ,doskonale rozumiem te rozterki . Po 20 latach niebytu trudno sie odnalezc w tej coraz bardziej paranoicznej rzeczywistosci.
@djsr Ta "paranoiczna rzeczywistosc" stworzyli sobie sami Polacy. Ta "paranoja" trwa juz od czasu Kongresu Wiedenskiego, a moze nawet od czasu elekcyjnego krola Polski Augusta III Mocnego. Zachodnie demokracje ksztaltowaly sie nie bez problemow. Jednak wspolnym celem tych zachodnich spoleczenstw bylo zawsze tworzenie sprawiedliwego, praworzadnego, bogatego panstwa. Te demokratyczne kraje Europy zach. sa teraz szanowane w swiecie, bogate, a Polska to margines cywilizowanej Europy. Z winy samych Polakow. Obowiazuja zasady: "co wim to wim", "ja sie tam nie wtracam", "jakos to bedzie" itp, itd.
już oceniałe(a)ś
0
0
@110da Tak, nikt z zewnątrz nam nie narzucił tej paranoi, nie ma żadnych "onych", którzy zawinili - to wolny wybór Polaków. Ciężko żyć z tą świadomością, nie identyfikuję się z tym rządem nawet w minimalnym stopniu, to nie jest mój rząd -- i czasem myślę czy to jest mój kraj w ogóle ???
już oceniałe(a)ś
0
0
@blue123 Mieszkam od wielu lat za granica, wstydze sie przyznawac do polskosci.
już oceniałe(a)ś
0
0
@110da A ja wróciłam niedawno, bo wnuki, bo starzy rodzice - i nie mogę się pogodzić się z tą, o ironio, "dobrą zmianą". I rozumiem Ciebie ....
już oceniałe(a)ś
0
0
@110da Ja też jak jestem za granicą, wstydzę się że jestem Polakiem. Rząd PISu polski naród skompromitował i pogrążył. Państwa starej UE bardzo żałują, że nas przyjęły i tego już nie ukrywają. Sądz,ę że to będzie miało konsekwencje i Kaczyński przestanie się śmiać od ucha do ucha, jak to wszystkich zrobił w konia jak Jacek i Placek w filmie "O dwóch takich...". Teraz się przez niego wstydzimy, a niedługo będziemy także płakać.
już oceniałe(a)ś
0
0
`