"Jest kilkadziesiąt wniosków do prokuratury". Minister Kowalczyk dla "Wyborczej" o tajnym audycie w spółkach skarbu państwa. Wykryto "cwaniaczków" na zapleczu PiS?

Justyna Dobrosz-Oracz; realizacja: Maciej Czajkowski; zdjęcia: Anu Czerwiński; dźwięk: Marcin Tynkowski; montaż: Katarzyna Szczepańska
10.01.2017 15:31

Miał być już dawno. Ale zapadła cisza. W rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz prawa ręka premier mówi o kontroli w spółkach skarbu państwa, którą zlecono po dymisji ministra skarbu. 'Są wnioski do prokuratury kilkadziesiąt. Zdecydowanie dotyczą starych władz'. A co z prezesami, który mianowało PiS? Tu Henryk Kowalczyk nie chce odkrywać kart. 'Zmiany w spółkach mają być ciche'- podkreśla minister. Choć audyt miał być jawny. 'Ci co naruszyli etos dobrego zarządzania spółkami już stanowiska nie mają' - zapewnia.

Gość 'I kto tu rządzi?' przyznaje, że rewolucja w szkołach będzie kosztowała 1,5 miliard złotych. Co Prawo i Sprawiedliwości zrobi z wnioskiem o referendum? 'Za późno jest na referendum, bo prezydent podpisał ustawę. Propozycja mogła być, ale dużo wcześniej. Gdybyśmy teraz chcieli to robić, to byśmy wywracali porządek prawny'.

Czy PiS boi się strajku nauczycieli? Czy mówienie o puczu było zagrywką polityczną? Czy partia rządząca będzie chciała wrócić do rozmowy o zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie? Dlaczego rząd się wycofał z jednolitego podatku? Zobacz wywiad w gabinecie ministra.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka