Europejczycy z różnych krajów protestujący przeciwko wojnie w Syrii wyruszyli dziś z Berlina w marszu do Aleppo.
Pomysłodawczynią marszu Berlin - Aleppo jest Polka, Anna Alboth, dziennikarka i autorka bloga podróżniczego 'Rodzina bez Granic'. Jego uczestnicy wyruszyli 26 grudnia z nieczynnego już lotniska Tempelhof.
Dystans ok. 3 tys. km uczestnicy powinni pokonać w nieco ponad trzy miesiące, dziennie mają przejść ok. 20 kilometrów.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jestem ciekawy kto to finansuje?Skąd mają tyle wolnego. Młodzi raczej powinni być w szkole.Widziałem matki z małymi dziećmi w wózkach. Coś to mi nie pasuje.Jak dla mnie to wielka ściema. Zobaczymy za miesiąc.
już oceniałe(a)ś
0
0
Mamy Chrystusa - króla Polski, jego Matka jest Królową znacznie dłużej w kraju nad Wisłą. Premier, Prezydent, Prezes, Ministrowie nie opuszczają żadnej mszy. Wychodzą z kościoła bardziej pewni siebie, przekonani o swoich racjach.Szukają pocieszenia modląc się do żydowskiego uchodźcy i jego Matki. A ja ciągle myślę o Syrii , Aleppo i 300 tysiącach zabitych pogrzebanych, spalonych, rozstrzelanych, zgwałconych, rozdartych pociskami, uduszonych we własnych domach. I 5 milionach na drogach,w namiotach, kontenerach, śmietnikach. I o 5 tysiącach na dnie morza.. Myślę o dawnym obrońcy Aleppo generale Bemie, który broniąc miasta wiele lat temu jako muzułmanin wierzył w tego samego Boga, ale pewnie w cichości swej duszy prosił tę dwójkę żebraków-uchodźców o pomoc w swej misji. Udało mu się ocalić miasto : z garstką ludzi pokonał 30 tysięcy Beduinów. A dzisiaj 38 milionów potomków husarzy, rycerzy, obrońców wiary boi się głodnych, obdartych, pozbawionych wszystkiego Syryjczyków. Bo mają "pasożyty", bo to "terroryści", bo zniszczą "kulturę", Mogliśmy przyjąć 7 tysięcy, a może więcej , przecież pielgrzymów przyjechało na spotkanie z papieżem ponad milion, miejsc w Caritasie jest ponad 30 tysięcy. Wysłałem 100 zł na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, co więcej mogę zrobić? Przekonać Prezesa czy Panią Premier do zmiany decyzji ? A może tego błazna Błaszczaka , którzy za swój sukces uważa, że te 7 tysięcy skonało pod gruzami syryjskich miast . A może zapalić znicze pod ambasada rosyjską? Przecież to wszystko przez Putina. Nie to nie jego wina, To wyłącznie nasza bylejakość, arogancja, tchórzliwość i zobojętnienie. Ta dwójka żydowskich uchodźców: On i i jego Matka odesłali by te złote korony zapewne do Syrii, zresztą w żadnym polskim kościele ich nie ma, dawno uciekli do Syrii przytulić swoje dzieci w ostatniej drodze... A my znowu zasiądziemy za 2 tygodnie przy stołach, najemy się do syta, pomodlimy i czekając na przyjście Gościa do pustego nakrycia będziemy udawać ,że wszystko jest w porządku. A ja będę prosił tę dwójkę Żydów- uchodźców : Króla i Królową polskiej ziemi o cud zmiany w chorych polskich głowach i będę czekał : na Syryjczyków Przemysław Smolik
już oceniałe(a)ś
0
0
Dla mnie kolejne działanie na pokaz. Chcą Berlińczycy być solidarni z uchodźcami? Nic prostszego. Mają obozowisko w Tempelhoff. Niech wszyscy zaangażowani w organizację marszu wybiorą sobie w obozie po jednej rodzinie albo po jednej osobie. Niech staną się dla tych osób 'mentorami niemieckości'. Dwa - trzy razy w tygodniu lekcje niemieckiego (niezależnie od lekcji udzielanych w ramach programów rządowych). Wspólne wychodzenie na zakupy. Wyjścia na basen, na koncert, wyjazdy na weekend. Nauczenie tych ludzi europejskości. Koszty? jakie koszty? Wyjście na zakupy to mogą być też zakupy w spożywczym - ale w innej dzielnicy. Wyjazd na majówkę to może być wyjazd z koszem piknikowym do jakiegoś parku. Itp itd. Że co? że to wymaga więcej czasu, poświęcenia swoich prywatnych spraw, systematyczności, konieczności wspóldziałania, odpowiedzialności za swoje deklaracje? Ano wymaga. I nie jest tak spektakularne jak pielgrzymka do Aleppo. Praca u podstaw nigdy nie jest widowiskowa i efekciarska. Ale może dać efekty.
@iffa4 Super pomysl. Tylko ze..... oni to już robia od ponad roku. Ucza niemieckiego (wolontariusze, bo kurs integracyjne mga dostać dopiero po otrzymaniu papierów). Chodza z dziecmi do parkow i na place zabaw. Robia pikniki z kobietami (m.in. Anna Alboth organizuje regularnie takie pikniki w Berlinie). Dwa tygodnie temu towarzyszyłam nawet dwom wolonatriuszkom, ktore poszly z dwoma uchodźcami z Syrii na jarmark swiateczny, a ci wpatrywali się w ludzi jezdzacych na lyzwach. jak na ufoludki ;-) -Wie Pani bardzo mało o tym, co się dzieje w Niemczech. I ci sami ludzie (często również z uchodźcami, którzy szli tez dziś), uda w marszu. Bo sensu tego marszu Pani nie pojela. W okresie wojny w Wietnamie, takie marsze szly po USA. Ale również w okresie stanu wojennego w Polsce, na Zachodzie demonstrowano (bez maerszy, tylko w obrebie miasta). W 1989 lancuch rak polaczyl ludzi wzdłuż republik bałtyckich. Trudno powiedzieć, czy te działania cos daly - ale moja mama te akcje solidarności z Polska pamięta. Jedna rzecz jest pewna - integracja uchodzcow nie pomoze tym, którzy na Bliskim Wschodzie cierpia od wojny. Dotychczasowe petycje i datki na organizacje humanitarne tez wiele nie zmienily. Wiec może pora na cos nowego? Nie musi Pani/ Pan isc, ale niech PAni sobie dobre rady daruje. Ci ludzie wpadli na to dużo wcześniej. Natomiast może Pani objac opieka cudzoziemcow w Polsce - na pewno się to przyda, bo w Polsce sa często pozostawienie samym sobie.
już oceniałe(a)ś
0
0
@mis_rys Jak już wojna się skończy to kto będzie odbudowywać Aleppo i inne syryjskie miasta? Wolontariusze z Europy?
już oceniałe(a)ś
0
0
@mis_rys Potwierdzam z Berlina. Praca u podstaw idzie tu pełną parą! Niemcy są cudowni, zresztą i cały świat, który tu mieszka i sobie pomaga - możemy się od nich wiele nauczyć. Pikniki, wolontariat, ciągłe mierzenie się z wyzwaniami i podnoszenie standardów. Anna Alboth i jej dwie wspaniałe córy nie tylko organizują pikniki dla Syryjskich kobiet i rodzin, ale też mają u siebie Syryjczyka w domu. Jest mnóstwo NGOsów, eventów, programów wsparcia, pomocy wejścia w społeczeństwo. Jest czat dla uchoźców, centra w urzędach dzielnicowych, jest nawet aplikacja: Welcome App Germany. Serce rośnie!
już oceniałe(a)ś
0
0
Europejscy Syryjczycy i ich sympatycy! The war is over. Pora wracać do Syrii, do odbudowy Aleppo. Powodzenia!
już oceniałe(a)ś
0
0
Jesteśmy z Wami.
już oceniałe(a)ś
0
0
Świetne przedsięwzięcie :)
już oceniałe(a)ś
0
0
`