Bolesław Leśmian, jeden z najgenialniejszych poetów w historii polskiej literatury, nie zasłużył sobie na uznanie senatorów PiS-u. Nie będzie patronem roku 2017. Tym lepiej. Leśmian wraca pod strzechy. Internet od piątku kipi jego wierszami, ludzie odkurzają jego tomy - kto wie, może także Leśmianowską encyklopedię Jarosława Marka Rymkiewicza. Chcą się dowiedzieć, co tam jest takiego, że Leśmian nie pasuje władzy. Posłuchajcie, jak ta poezja żyje w interpretacjach wybitnych aktorów. A jaki był Leśmian - czytajcie w sobotnim 'Magazynie Świątecznym'.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jakby nie fakt, żePiS sie zbłaźnił, to byści nawet nie wiedzieli, że ktoś taki jak Leśmian kiedykolwiek istniał, że już o jego dziełach nie wspomnę. Ale wydłużony sezon ogórkowy ma też swoje zalety: błogi spokój, możliwość robienia wideł z igieł i propagowanie niedocenionych poetów. A na 11 listopada zalecam, polaczkowie, Gombrowicza!
już oceniałe(a)ś
16
8
Czemu nie histeryzowaliście 20 lat temu, kiedy były równie "okrągłe" rocznice 120 urodzin i 60 śmierci Leśmiana? A co było z wami, kiedy 2 lata temu była 80 rocznica śmierci Skłodowskiej? Dlaczego 80 rocznica śmierci Leśmiana jest nagle ważna, a Skłodowskiej nie?
już oceniałe(a)ś
10
6
A Rządowa" klika tak wredne tresuje lud pieniążkami, aby nie wychodził na ulice w protestach... Jak długo jeszcze ?
już oceniałe(a)ś
0
0
To bardzo dobry pomysł z tym czytaniem. Bo w księgarniach i bibliotekach to drzwi raczej się nie urywają... A tak w ogóle, to może państwo humaniści zastanowili by się co z tym drukowaniem papierowych książek... Na płycie DVD lub komputerowym HD można zapisać całą bibliotekę. I spokojnie przeczytać nawet na 30 calowym ekranie PC.(są takie) (proszę humanistów o przejście się na skład makulatury, te tony książek leżące na placach- na przemiał, mogą im się śnić po nocach...)
już oceniałe(a)ś
0
0
Piękna poezja... Dziękuję wam, żołnierze PiS, za taką reklamę :-)
już oceniałe(a)ś
2
3
Co tam jakiś "BOLEK" Leśmian... Rymkiewicz to Prawdziwy Polak i Prawdziwy Poeta na teraz, za swoje wiekopomne dzieło, wiersz... „Do Jarosława Kaczyńskiego” zainkasował 100 tys. zł. UWAGA... TEGO NIE DA SIĘ POTEM ODWIDZIEĆ, ZAPOMNIEĆ I ŻYĆ JAK PRZED PRZECZYTANIEM!!! "Ojczyzna jest w potrzebie – to znaczy: łajdacy Znów wzięli się do swojej odwiecznej tu pracy Polska – mówią – i owszem to nawet rzecz miła Ale wprzód niech przeprosi tych których skrzywdziła Polska – mówią – wspaniale lecz trzeba po trochu Ją ucywilizować – niech klęczy na grochu Niech zmądrzeje niech zmieni swoje obyczaje Bo z tymi moherami to się żyć nie daje I znowu są dwie Polski – są dwa jej oblicza Jakub Jasiński wstaje z książki Mickiewicza Polska go nie pytała czy ma chęć umierać A on wiedział – że tego nie wolno wybierać Dwie Polski – ta o której wiedzieli prorocy I ta którą w objęcia bierze car północy Dwie Polski – jedna chce się podobać na świecie I ta druga – ta którą wiozą na lawecie Ta w naszą krew jak w sztandar królewski ubrana Naszych najświętszych przodków tajemnicza rana Powiedzą że to patos – tu trzeba patosu Ja tu mówię o sprawie odwiecznego losu Co zrobicie? – pytają nas teraz przodkowie I nikt na to pytanie za nas nie odpowie To co nas podzieliło – to się już nie sklei Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu! Dokąd idziecie? Z Polską co się będzie działo? O to nas teraz pyta to spalone ciało I jest tak że Pan musi coś zrobić w tej sprawie Niech się Pan trzyma – Drogi Panie Jarosławie"
już oceniałe(a)ś
1
3
sa zbyt glupi by zrozumiec
już oceniałe(a)ś
14
16
Czarodzieju słów znaczeń, Twoje pióro jak różdżka, na papierze czary wyobraźni tworzy.. Senackie to, co z kapusty zostało..
już oceniałe(a)ś
14
16
`