'Spoczywaj w spokoju' - tą frazą często zwraca się do zmarłych. W chrześcijaństwie, judaizmie, islamie. Pokój duszy zmarłego pośrednio przekłada się w naszym kręgu cywilizacyjnym również na pokój ciała. Nawet w laickich społeczeństwach mogiłom zapewnia się pokój, tym razem również ze względu na uczucia bliskich.
Naruszenie spokoju ciał ofiar katastrofy smoleńskiej postanowione decyzjami o ekshumacji ma mocną podstawę prawną. Jej moc wynika z państwowego monopolu na użycie przemocy. Bo jako przemoc wobec odczuć mogą uznać decyzje rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Czy w tej sytuacji są całkowicie bezbronne? Jak mogą wyrazić swój sprzeciw, wciąż pozostając w ramach systemu prawnego?
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Ojej, jakie przejmujące zdjęcie, aż się popłakałem
już oceniałe(a)ś
36
5
Tak jak nie dawali odszukać kości bohaterów tak i teraz chcą blokować odkrycie prawdy.
już oceniałe(a)ś
36
7
W Polsce dokonano dziesiątków tysięcy ekshumacji z mocy prawa i nikt nigdy nie robił z tego afery. Skąd teraz histeria na ten temat? Czego się boicie?
@tajnekonto007 Zajmijcie się może lepiej likwidacjami grobów, kiedy rodziny nie stać na opłacenie. To dopiero jest skandal i "naruszenie spokoju zmarłych". No ale za biedakami nie opłaca się ująć, bo z tego konfitur nie będzie. Ani materialnych ani politycznych.
już oceniałe(a)ś
10
6
@tajnekonto007 Maesz rację!
już oceniałe(a)ś
1
2
Pani Ewa iedlecka przesadza kiedy agituje sby przeciwiac sie ekshumacjom. Po pierwsze w Judaizmie i Islamie chowa sie zmarlych, najczesciej w ten sam dzien albo najpozniej drugiego dnia po smierci poniewaz cieplo kraju, Bliskiego Wschodu przyspiesza rozzklad zwlok, po drugie Polski Kodeks Karny mowi wyraznie ze jak sa wskazania do ekshumacji to musi taka byc przeprawadzona. Na antenie kanadyjskiego CBC pyszczylem ze Katastrofa Smolenska byla karygodnym wypadkiem z powodu niekompetencji na wielu szczeblach wladzy. Od dawna mam powazne watpliwosci czy mialem racje jestem wiec za postepowaniem wladz Polski zgodnym z obowiazujacym Polskim Kodeksem Karnym.
@mjjtwjht To może pyszcz dalej Kanadolom. My tu niespecjalnie lubimy ściemniaczy, osobliwie z pisimi inklinacjami.;- ))
już oceniałe(a)ś
3
9
Generała Sikorskiego z Gibraltaru też niedawno z grobu wyciągano, bo „ekspert” się przysięgał, że na pewno są ślady po kulach, którymi miał być zastrzelony. I nic. Zakopano z powrotem. IPN umorzył śledztwo w 2013 roku.
@bardzospokojny Ale pani prokurator Koj mogła sobie piękne samojebki machnąć i wrzucić na Naszą Klasę. W końcu to niezły szpan się z generałem fotopstryknąć.
już oceniałe(a)ś
19
31
@bardzospokojny Zrobiła to prawica aby sprawdzić bo Wielka Brytania przesunęła ujawnienie dokumentów w tej sprawie o kolejne lata. Katastrofą smoleńską gra PiS od ponad 6 lat. Te ekshumacje niczego nie wyjaśnią.
już oceniałe(a)ś
15
17
@starzec63 Jaka mityczna prawica? Zrobił to IPN opanowany przez PiS w czasie ich pierwszych rządów i podobnie jak w przypadku obecnych ekshumacji nie miało to żadnego sensownego powodu i nie mogło niczego zmienić! Przecież gdyby na ciele generała byłyby jakiekolwiek ślady nie wynikłe z katastrofy to ciało by nigdy do Polski nie trafiło!
już oceniałe(a)ś
17
31
@bardzospokojny A kiedy wyciagna Wojtyle? Moze jednak ktos go otrul!
już oceniałe(a)ś
7
14
@bardzospokojny ciekawe ile to kosztowało?
już oceniałe(a)ś
1
1
W poprzednio poslanym komentarzu zle wyslo nazwisko pani EWY SIEDLECCKIEJ. Ubolewam, Z szacunkiem WS
już oceniałe(a)ś
1
0
Ciekawe co naczelni politycy PiSu by zrobili i jak by się czuli, gdyby w całej Polsce ludzie wzięli za łopaty i kierowani "rzetelnością śledczą" zaczęliby szukać trotylu w grobach ich bliskich rozrzuconych na cmentarzach w całym kraju...
już oceniałe(a)ś
17
16
A nie można grobu zakryć sarkofagiem ze zbrojonego betonu? Tak, żeby nie można było go otworzyć? Na cmantarz dźwig nie wjedzie więc otwarcie grobu byłoby bardzo trudne jeśli nie niemożliwe.
już oceniałe(a)ś
0
0
`