Nie będzie Caracali, będą za to Wojska Obrony Terytorialnej. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który zakłada powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. Mają one uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych. To ma być odpowiedź na nowe zagrożenia np. na wojnę hybrydową. Pomysł ostro krytykuje opozycja. Platforma Obywatelska akcentuje, że powstanie formacja, która będzie miała 'niewielkie' znaczenie wojskowe, a pochłonie 'olbrzymie' środki przeznaczone na obronę.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Za te kłamstwa o obronie terytorialnej co dzień ktoś z Polski powinien was GW pozywać do sądu. Wolność słowa nie znaczy wolność od prawdy i prawo do kłamania. Wstydu już nie macie dzieci Michnika. --- Proszę sobie zobaczyć OT w Szwajcarii, Szwecji, USA, UK. OT jest to tania efektywna siła zbrojna przeznaczona do wykonywania zadań tyłowych. Jej celem jest odciążenie wojsk operacyjnych od zadań osłonowych celów strategicznych takich jak: ujęcia wody, elektrownie itp. Jedyny błąd Macierewicza to niskie planowane stany, mówi się o 35 tyś. według mnie to za mało. Celem powinno być 350 tyś., jeśli nie więcej np 600 tyś. Polski nigdy nie obroni 100 tyś. wojsk zawodowych. Dziennikarzom z GW radze wziąć jakąś podyplomowe z Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii w Rembertowie. Bo jak do tek pory w tym temacie się kompromitują. Aha na koniec Amerykanie dali zielone światło. więc jest ok.:)
@mlot_na_pogan Uważasz, że Polskę obroni pospolite ruszenie kiboli? No tak, jeśli będzie ich dwudziestu na jednego...te 600 tys ma sens :) A powiedz mi geniuszu strategii, za jakie pieniądze (czytaj: komu zabrane) powstanie ta 350 tys, armia?
już oceniałe(a)ś
14
16
@meimozuchikume Dzięki za odpowiedź. Odpowiadam. 1. Mamy za małe siły zbrojne a duży kraj stosunkowo do obrony. 2. Statystycznie mamy w Europie najniższy wskaźnik broni w domach. Co w efekcie po pokonaniu sił zbrojnych potencjalny agresor zrobi co chce w Polsce. Tak jak było w czasie IIWŚ. 3. OT powinna mieć broń w domu. 4. Rezerwa wojsko policja, inne służby mundurowe po przejściu na emeryturę powinna zachować broń. 5. Jak powiedział Korwin, Żydów nic nie mogło obronić tylko to gdyby każdy z nich miał pistolet w kieszeni. 6. Odnośnie płacy za służbę. No wiesz daj przykład i zgłoś się do OT i zadeklaruj służbę za darmo. W końcu to też Twój kraj.
już oceniałe(a)ś
15
10
@mlot_na_pogan Ad. 1 W chwili obecnej nie liczy się liczebność armii, tylko jakość uzbrojenia i wyszkolenie. W 1939 r Polska posiadała prawie milionowa armię, bez lotnictwa i broni pancernej. Ad.2 i 3 Kto dostanie tę broń? Bohaterowie równi "żołnierzom wyklętym"m czyli kibole i różnego rodzaju szumowiny. Liczebność i przyszłe kadry tzw. OT sugerują, że ma powstać następne ZOMO. I tyle. Ad. 4 Korwin najmądrzej mówi, jak milczy. Ad. 6 To jest mój kraj, nawet może bardziej mój, niż różnych "potrząsaczy szabelką". A teraz co do meritum: mam rzucić pracę, żeby sobie pobiegać po lasach a broń kupić za własne pieniądze?
już oceniałe(a)ś
12
20
@meimozuchikume zmienię temat. Strategia. Ja nigdy nie pokonam Pudzianowskiego w klatce, tak? Zgoda. Ale jak mu otruje herbatę, to wygrałem czy przegrałem? Kiedy jesteś słabszy musisz używać inteligencji.
już oceniałe(a)ś
10
8
@mlot_na_pogan No to użyj :) Czy uważasz, że można powierzyć tworzenie OT (lub czegoś w tym stylu) człowiekowi, który upublicznia raport o polskim wywiadzie? Chyba rozumiesz, że jeśli w raporcie pada nazwisko "Kowalski" to każdy kto znał "Kowalskiego" w niektórych, acz bardzo dla nas ważnych krajach, dostanie w czapę? Sam piszesz, że liczebność pospolitego ruszenia jest znikoma, prawda? Czemu ma więc służyć OT? Temu, czemu służyło ZOMO. W Twoim patriotycznym zapale (to nie żadna złośliwość, ja całkiem serio) nie zauważasz, że powstaje jednostka podporządkowana wyłącznie AM i wypełniająca tylko jego rozkazy. A imć Antoni już chciał wyprowadzić z koszar Jednostki Nadwiślańskie w 1992r
już oceniałe(a)ś
10
13
@meimozuchikume Mieszasz sytuacje i pojęcia. To że ktoś zrobił coś pochopnego w przeszłości to nie znaczy to że nie zrobi czegoś dobrego w przyszłości. Pamiętaj że wybory są co 4 lata. I ktoś inny będzie musiał prowadzić temat OT, tak jak program 500+ Przestań o Polsce myśleć w kategoriach newsów ale spójrz strategicznie.
już oceniałe(a)ś
10
7
@mlot_na_pogan Kiciu, na wojne hybrydowa nie pomoze zadna bron w domu, ani obrona terytorialna. Drony wybija was jak kaczki.
już oceniałe(a)ś
2
6
@mlot_na_pogan stad ten pospiech w tworzeniu tej OT.. wybory juz za 3 lata! Malo czasu qrna....
już oceniałe(a)ś
1
1
@mlot_na_pogan czemu nie 10mln? bedziemy jak w korei, co trzeci to zolnierz.
już oceniałe(a)ś
1
1
@mlot_na_pogan Jesteś dzikusem pokroju Korwina Mikke czy Macierewicza. Szafujesz argumentami inteligencji w wojskowości, ale na ulicy chciałbyś mieć przewagę nad większością społeczeństwa w formie dobrej sztuki broni palnej. Won do lasu ćwiczyć.
już oceniałe(a)ś
1
5
@mlot_na_pogan Wam jeszcze, baranom, "bron do domu" dac.
już oceniałe(a)ś
0
0
OT jest o wiele tańsza od regularnych sił. Żołnierze OT mieszkają w swoich domach. Nie trzeba dla nich budować wielkich koszar. Spotykają się 4 razy w roku na ćwiczenia. Przynoszą swoje jedzenie. Idealnie by było aby swoje mundury i broń mogli przechowywać w domu. Tak jak jest we Szwajcarii i Izraelu. ---- Jeśli tego nie zrobimy znowu będziemy bezbronni jak owce przed wilkami.
@mlot_na_pogan Bezbronni jestesmy bo agent Antos wszystko ujawnil. To on czyni ten kraj bezbronnym. Otworz oczy bo jak widze na myslenie to juz za pozno.
już oceniałe(a)ś
11
21
@mlot_na_pogan Moim zdaniem jestes tylko mlot.
już oceniałe(a)ś
11
11
@howlin_wolf Każdy widzi tyle na ile mu intelekt pozwala.
już oceniałe(a)ś
8
6
@mlot_na_pogan Naprawdę uważasz, że jeśliby ktoś zaatakował Polskę, to będzie ganiał po lasach i domach za "armią" A. M.? Raczej zrówna wszystko z ziemią i zaorze. A OT będzie wykorzystane do tłumienia zamieszek wewnątrzkrajowych - jak to już zapowiedział Antoni o Szalonych Oczach.
już oceniałe(a)ś
10
21
@yamxyz Słuchaj czy wy tu na GW umiecie myśleć samodzielnie czy nie. Antek być może za 4 lata przegra wybory a OT zostanie. My mieliśmy OT ale głupio zlikwidowaliśmy w latach 80-tych zresztą rosjanie kazali, bali się tego. A zobacz w anglii będzie rozbudowa ich OT i w Niemczech, dlaczego? ano dlatego że regularna armia ma za małe stany. trzeba to jakoś uzupełnić i w dodatku tanio. "zaorze' - mówisz jak mu pozwolisz to i zaorze. Od Ciebie zależy czy cię zaorzą czy nie. Jeśli każdemu dasz broń snajperską i pistolet w kieszeń to na pewno oranie utrudnisz. Tak czy nie?
już oceniałe(a)ś
12
8
@mlot_na_pogan Antek przegra wybory a OT zostanie. I o to własne chodzi. Będziemy mieli "żołnierzy wyklętych" XXI wieku. Rzecz w tym kto pod rządami Antka zostanie do OT przyjęty i przez jakie pranie mózgu przejdzie, zanim broń dostanie. Jakiej treści złoży ślubowanie. I pod czyim wyłącznie dowództwem bedzie ta formacja. W kraju rządzonym przez ludzi mądrych i odpowiedzialnych nikt przed tworzeniem OT nie protestowałby. Ale w kraju rządzonym przez "" Maciarewiczow" i innych oszołomów, robiących bolszewicka rewolucje w Polsce, to "ciemność widzę, ciemność!"
już oceniałe(a)ś
10
10
@kto-ja Nie masz rację lepiej nie mieć nic, ani OT, ani wojska ani policji. Co nie? Po co?, same kłopoty. A czemu nie, a potem Syberia albo obozy koncentracyjne. Super gratuluję intelektu.
już oceniałe(a)ś
10
8
@mlot_na_pogan nabiję ci te parę groszy, bo podobno za wpisy z dyskusją więcej wam płacą ;-) OT jest to jawnie polityczna instytucja, każdy następca z prawa lub lewa będzie musiał to zlikwidować albo restrukturyzować. Formacja zakładana przez agenta obcego państwa nie będzie służyć Polsce.
już oceniałe(a)ś
8
12
@przemjod ok, jak zawsze masz rację:) OT zostanie tak jak program 500+ Domyśl się dlaczego.
już oceniałe(a)ś
5
4
tak, zostanie... zlikwidowana
już oceniałe(a)ś
1
5
@mlot_na_pogan Nie rozumiesz jednej rzeczy: mentalności grup do których jest bezpośrednio adresowane uczestnictwo w oddziałach OT. Jeśli tacy dostaną broń do ręki, musimy się ich bać - to zdegenerowane wyrzutki, zaćpane i zdeformowane umysłowo. Widziałeś kiedy na żywo pochód ORN? Jeśli nie, to zamilcz, bo nie wiesz, o czym mówisz. I nie porównuj zdyscyplinowania społeczeństw angielskiego i niemieckiego do polskiego - zresztą oni mają inny problem niż zagrożenie wojną (tzw. uchodźcy) i podejrzewam, że w tym właśnie celu wzmacniają te służby. A co do działalności zaprzeszłego OT, to masz rację - świetne imprezy były... Ośmieszasz się pisząc, że "(...) rosjanie [R!] bali się tego" - to nie jest naród, który się boi - gdyby te 40 milionów, które niedawno ćwiczyły manewry, przemaszerowało przez Polskę to, nawet bez użycia nowoczesnych technologii wojskowych, niewiele by zostało. A jak chcesz zobaczyć zdyscyplinowanie i poszanowanie prawa w Polsce, to pojeździj z tydzień po naszych drogach - i nie mów, że to się nie przeniesie na zachowania w innych warunkach. Pozdrawiam, bo doceniam Twoje zaangażowanie i troskę o nasz kraj, a oglądem rzeczywistości możemy się różnić...
już oceniałe(a)ś
4
10
@yamxyz Człowieku ty chyba odjechałeś i to równo. masz tu zdjęcia : ....://www.zinfo.pl/artykuly/12283 gdzie ty widzisz tu kibolstwo?
już oceniałe(a)ś
3
2
@mlot_na_pogan Kazdy widzi tyle na ile mu intelekt pozwala. Twoj intelekt jest na poziomie slepych kociat.
już oceniałe(a)ś
1
4
@mlot_na_pogan W Niemczech nie ma zadenej OT , w NRD tak, byli tylko ludzie partyjni.
już oceniałe(a)ś
1
1
przy czym nikt nie wspomina, że rząd RFN też podjął decyzję o budowie Wojsk Terytorialnych wzorując się na modelu wprowadzanym przez Szalonego Antka. ale po co takimi duperelami sobie głowę zawracać? Pani von der Leyen też sobie prywatną armię buduje?? :)
@swansea Tak, tak, a Egipt sprzedał Mistrale do Rosji za dolara.
już oceniałe(a)ś
20
22
@swansea "wzorując się na Antonim", nosz znaj proporcję mociumpanie, bo o śmieszność jest dziś łatwo
już oceniałe(a)ś
12
13
@swansea nie pierdnicz glupot. Niemiecki system obronny przewiduje udzial 90,000 reservistow jako potencjalnego wsparcia regularnych wojsk, i to tylko w wypadku starc wojennych albo wsparcie dla ludnosci cywilnej w kataklizmach. Nie ma zadnego latania z "najnowoczesniejsza bronia, ktora jest trzymana w magazynkach", jak ten jelop Kwasniak sie chelpi. Nie porownuj wiec dwoch zupelnie roznych spraw. Polska OT ma tylko i wylacznie jedno zadanie: chronic pisowska dupe, jak im zacznie sie palic pod ogonem.
już oceniałe(a)ś
12
12
@chris_23456 mało kto już pamięta, jak mieli odwoływać Olszewskiego - jakieś dziwne ruchy w wojskach nadwiślańskich. Wtedy z regularną armią się nie udało, teraz weźmie się na żołd kiboli i będzie bat na Polaka-szaraka :-(
już oceniałe(a)ś
6
7
@swansea >>>przy czym nikt nie wspomina,<<< Przy czym był kilka dni temu artykuł na ten temat w GW., z którego wynikało, że piszesz bzdury. Siedzisz całe dnie na GW więc na pewno dobrze o tym wiesz i jak zwykle, z pełną świadomością kłamiesz
już oceniałe(a)ś
6
8
Amendment II A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed. ---- Poprawka II Dobrze zorganizowana milicja będąca niezbędną dla bezpieczeństwa wolnego państwa, prawo osób do posiadania i noszenia broni nie może być naruszone. ------------------------------------------------ Wyłożyłem wam koledzy podstawy wolność i niepodległości kraju. Nie ma demokracji bez prawa do broni. Prędzej czy później demokracja zmienia sie w totalitaryzm. Patrz Niemcy Hitlera i Bolszewizm w Rosji.
@mlot_na_pogan To jest prawo ustanowione w realiach XVIII wieku. Wtedy rzeczywiście mogło się sprawdzać, ale dzisiaj nawet w samych USA ta poprawka służy wyłącznie jako podkładka, żeby każdy mógł sobie kupić gnata (najlepiej automatycznego) i z nim paradować.
już oceniałe(a)ś
7
10
@arthur_dent Ten gnat zapewnia im niepodległość. Nawet (pomińmy broń nuklearną), nawet jak byś wjechał w nich z 10 mln żołnierzy to jeszcze szybciej byś wyjeżdżał. Każde okno każdy krzak każdy róg to obrońca który atakuje od tyłu z nienacka w plecy. Jak chcesz taki kraj podbić i go kontrolować. Strzał snajperski 1 km. Nawet nie usłyszysz wystrzału a masz dziurkę w głowie. I tak co dzień każdego miesiąca ktoś ci ginie znienacka. OT to taki rój pszczół, Żeby spełnił swoją rolę musi mieć żądło i musi ich być dużo. wtedy sa naprawdę groźni.
już oceniałe(a)ś
7
6
@mlot_na_pogan Rzeczywiście USA mają całą masę naturalnych wrogów u swoich granic. To z całą pewnością usprawiedliwia hekatombę, którą sobie fundują wśród swoich obywateli, ginących TYSIĄCAMI od broni trzymanej "w celach samoobrony" przez obywateli.
już oceniałe(a)ś
8
16
@arthur_dent Patrz Artur. Masz do wyboru. 1. zawsze staraj się dobrze żyć i mieć pokój. 2. Raz na jakiś czas spada na nas Polaków nieszczęście. Nieszczęścia te jak nas uczy historia, nie zależą od nas. To mocni sąsiedzi lubią nas napadać. Dlaczego lubią nas kopać, ano dlatego że wiedzą, że my nie umiemy mocno oddawać. Koniec dyskusji.
już oceniałe(a)ś
9
6
@mlot_na_pogan > zawsze staraj się dobrze żyć i mieć pokój. To chyba nie mówisz o Amerykanach. > Raz na jakiś czas spada na nas Polaków nieszczęście. Najczęściej sami są sobie winni, debile.
już oceniałe(a)ś
2
2
@arthur_dent Najczęściej sami są sobie winni, debile. --- nie ma sensu poważna dyskusja z ludźmi twojego pokroju. Lepiej idź na pole i go oraj, zostaw sprawy państwowe ludziom wykształconym.
już oceniałe(a)ś
3
2
@mlot_na_pogan > zostaw sprawy państwowe ludziom wykształconym. Przecież takich w obecnych władzach nie ma. Sami historycy i inni chómaniści - ciężko to nazwać wykształceniem.
już oceniałe(a)ś
3
5
@arthur_dent Skończyłem topic. Szkoda czasu. Poza tym podaj mi: -jaką literaturę w tej dziedzinie opanowałeś? -jakich autorów znasz co piszą o OT w Polsce? -jeśli posiadasz wiedzę ludową to lepiej sobie daj spokój. Cześć. Lepiej sobie poogladaj YT i wpisz takie frazy : citizen army in Switzerland. albo obejrzyj to: ...://www.youtube.com/watch?v=cCxjzIjx5aI
już oceniałe(a)ś
2
2
@mlot_na_pogan Ty mi lepiej powiedz, jaką literaturę w tej dziedzinie opanowałeś ty (skoro bredzisz o Vietcongu jako obronie terytorialnej), a przede wszystkim jaką opanował Macierewicz i reszta tej bandy.
już oceniałe(a)ś
2
3
@arthur_dent Proszę bardzo. W Polsce profesor Józef Marczak (są w necie jego artykuły) ja go poznałem osobiście oraz były minister Szeremietiew (teżż znajdziesz parę artykułów) . Jak się czegoś nie zna fachowo to lepiej Artur nie pyskować na te tematy. Częśc.
już oceniałe(a)ś
2
2
Co na to ojciec Michnik? Czy rozkaże Wojtusiowi Czuchnowskiemu tworzyć jakieś czerwone szwadrony?
@turgon247 Mam taką propozycję dla ciebie odejdź od komputera i leć przed siebie i jak walniesz w ścianę to być może wróci rozum. Poza tym jest tak wcześnie a ty już na gazie.
już oceniałe(a)ś
8
8
@turgon247 He. Masz rację. Wzmocnić Polskę źle, osłabić dobrze. GW co to za siła jest.? Wie ktoś może?
już oceniałe(a)ś
12
8
Wojsko powinno bronić KONSTYTUCJI a nie czytać apele smoleńskie i pilnować portretu Kaczynskiego
już oceniałe(a)ś
17
15
LUDZIE OBUDZIE SIE,TO JEST BAT NAWAS.MACIEREWICZ TO PSYCHOPATA KTORY MA BEZOGRANICZONA WLADZE .TO DRUGI MUSOLINI ZE SWOJA BANDA CZARNYCH KOSZUL.SOWIECI MIELI DZERZYNSKIEGO .POLSKA MA MACIEREWICZA.
już oceniałe(a)ś
19
17
Wojsko odmówi, policja niepewna ale ZOMO Macierewicza będzie ochoczo pałować (strzelać?!), kiedy zaczną się demonstracje przeciw pis. I właśnie po to "taś taś" wymyślił to coś a szalony antoś organizuje.
@leuciscus Z kim się zamieniłeś rozumem. Poczytałeś coś o OT. Może na YT wrzuć OT we szwajcarii a może ci pomogę. ....://www.youtube.com/watch?v=2yK5DH8iknQ
już oceniałe(a)ś
11
8
@mlot_na_pogan Porównujesz Polskę do Szwajcarii? Opanuj się człowiecze!
już oceniałe(a)ś
3
3
@yamxyz Oni mogą a my nie? Gratuluję kompleksów.
już oceniałe(a)ś
5
3
`