Mandat, który wręczono muzułmance w burkini na nicejskiej plaży rozpoczął we Francji dyskusję o obecności religii w przestrzeni publicznej i prawach człowieka. Sprawa zakazu wypoczywania w tym stroju dotarła nawet do Rady Stany - najwyższego organu sądownictwa administracyjnego. W naszym kraju temat istnieje głównie w środkach masowego przekazu. O to, czy na pewno jest istotny tylko dla dziennikarzy i teoretyków prawa zapytaliśmy Lubnę Al-Hamdani, lekarkę mieszkającą od 10 lat w Polsce.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Burka to wyraz sprzeciwu wobec wartości świata zachodu i świadome demonstrowanie wyższości islamu nad tymże zachodem. Pogarda.
@kenijro Też.
już oceniałe(a)ś
4
3
Wywiad powinien być z muzułmanką, ale... Powinna być antropologiem, wiedzieć, w jaki sposób propagują się zwyczaje, wiedzieć, że religia to też zwyczaj, wiedzieć, że wiara pochodzi od ludzi, nawet jeśli mieli oni objawienie mistyczne. Wiedzieć, że takie objawienia nie mają statusu "pewnych", wiedzieć, że są zawsze nacechowane kulturą, w której człowiek, który go doznał, został wychowany. Jeśli byłby to wywiad z kimś, kto potrafi spojrzeć na siebie z boku, byłby wartościowy. A tak? Tak to jest tylko przekaz, co myśli przeciętna, niewykształcona muzułmanka. Szanując ich zwyczaje, choć wiedząc, jak mało są oni świadomi ich statusu, mogę na przekór im powiedzieć, że zwyczaje te stawiają europejski styl życia jako "negatywny" - ukazują odsłanianie ciała jako "niewłaściwe". My uważamy, że takie odsłanianie jest w porządku. Każdy z nas ma prawo propagowania swojego stylu życia i przede wszystkim bronienia go przed zniesławieniem i zakazami... Szkoda tylko, że w krajach, gdzie większościową religią jest Islam nie respektuje się praw mniejszości. I właśnie z tej okazji powstają u nas lęki, że w pewnym momencie ich obyczaj zostanie nam narzucony. Siłą, a nie mandatem. Niestety - nasze lęki mają uzasadnienie. Jest ono powiązane z ich mało refleksyjnym podejściem do kultury jako takiej.
@psubrat dokładnie tak jest, dla mnie też te wszystkie stroje to bardzo mocna negacja otaczającego świata: ja jestem zasłonięta, moralna i czysta, a wy... wszystko jedno, czy kobieta jest do tego zmuszana, czy, jak twierdzi, sama dokonuje tego wyboru, to dzieli społeczeństwo pod każdym względem, a podział zaczyna się od mocnego sygnału wizualnego "nie mam, nie chcę mieć z wami nic wspólnego", co ciekawe, stosunkowo dużo jest kobiet konwertytek w nikabach, widzi się, że w tej szparze w czarnym worku błyskają np. niebieskie oczy, najwyraźniej rozczarowane swoim życiem nagle odkrywają islam, który daje im odpowiedź na wszystkie wątpliwości, mówi jak żyć i od razu chcą to manifestować, sygnalizują swoją odrębność i "lepszość" burkini różni się tylko tym, że widać twarz, poza tym mechanizm jest taki sam, tak samo odrzucający
już oceniałe(a)ś
13
12
@white_lake A co tobie do tego, co zakladaja i na co decyduja sie kobiety ? I jeszcze to, czesto przez ciebie powtarzane - "ja jestem zasłonięta, moralna i czysta, a wy..." - Ide o zaklad, ze pchalas swego nochala tam gdzie nie trzeba i dostalas odpowiednia odpowiedz.
już oceniałe(a)ś
4
11
@zdybka o, witam moją psychofankę, pozwól jednak, że przygody mojego "nochala" pozostaną moją prywatną sprawą z brunatnym pozdrowieniem :D (wiem, że lubisz ten kolor)
już oceniałe(a)ś
7
5
@white_lake Obnosisz sie tu ze swoim prawicowym nochalem, wiec jednak jest to nasza wspolna sprawa. Prawo forumowicza, mowi ci to cos ? Brunatna Lady, to niestety nie wyszlo ode mnie, uzywac jednak mam prawo. Co pasuje do ciebie jak ulal.
już oceniałe(a)ś
3
9
@psubrat Gdyby muzułmanie- mężczyźni też się zakrywali to może uznałbym to za przejaw "ich" kultury. Ale to jest zwykły seksizm i bzdurne wymysly facetów którym wszystko wolno a kobietom praktycznie nic. Takie wywiady jak ten są żałosne, bo pokazują tylko, jak te kobiety nic nie rozumieją. Takie jak ta powinny wrócić do siebie, my ani jej ani innych muzułmanów tutaj nie potrzebujemy.
już oceniałe(a)ś
8
11
@zdybka litości, jesteś tak bezmyślną kretynką, że mi ręce opadają wysil swój prosty bipolarny umysł i zapamiętaj raz na zawsze: nie wszystko, co jest nie po twojej linii, musi być od razu prawicowe albo brunatne
już oceniałe(a)ś
3
3
@white_lake Bronie kobiety marginezowane, ponizane....... itp. Ty oczywiscie dostrzegasz w tym kretynizm.... hmmmm Brunatna Lady ?
już oceniałe(a)ś
0
2
@zdybka no jasne, "bronisz", wciskając im na głowę znak podporządkowania i segregacji, brawo przecież one nie muszą się "marginezować", popatrz tylko, ile muzułmanek w Europie żyje normalnie, chodzi z rozwianym włosem, wystawia twarz do słońca, pływa w normalnym stroju kąpielowym (wcale nie muszą pokazywać tyłka w bikini ze sznureczków) jeszcze kilkadziesiąt lat temu nawet w tamtych strasznych krajach jak Iran czy Afganistan nosiły nawet mini, a potem nagle im się znudziło i stwierdziły, że wolą się ubrać w czarny lub niebieski worek, prawda? tak same z siebie? bo miały taki kaprys i tak wybrały, więc ty teraz do upadłego będziesz broniła tego ich "wolnego wyboru"... jeśli to nie jest kretynizm, to nie wiem co, ślepota? analfabetyzm socjologiczny i psychologiczny (o syndromie sztokholmskim się nie słyszało)? nienawiść do Zachodu? sama sobie odpowiedz żegnam ozięble
już oceniałe(a)ś
4
3
@white_lake A co tobie zdziro prawicowa do tego na co decyduja sie te kobiety ? Ziejesz nienawiscia do tych kobiet, ze mozna pomyslec, zes niezle od nich nazbierala i z racja, przyznam. Choc raczej nic cie to nie nauczylo, bo tepy matol bedzie matolem. Ja sie z toba Brunatna Lady nie zegnam.......
już oceniałe(a)ś
1
2
@zdybka c.b.d.u. :D sama sobie wystawiasz świadectwo, idiotko
już oceniałe(a)ś
1
1
Jeśli to tylko prawo człowieka,to należy zapytać,czy ciału jest dobrze w ubraniu na plaży i w wodzie w czasie upału. Jeśli zaś prawo boskie.........to Adam i Ewa byli w Raju nadzy. Dopiero później zaczęli się okrywać. Było prawdopodobnie chłodniej poza Rajem. Jeśli to nie jest prawo męskie ,to ci powinni z dumą pokazywać światu ciała swoich kobiet,a nie w swej zaborczości przed światem je skrywać. To łączy się z zupełnym podporządkowaniem sobie kobiet przez mężczyzn w Islamie. To dla nich potrzebna rzecz. Podobnie jak dla wielu Katolików domowe zwierzę chwilową rozrywką.Są oczywiście odchylenia od tej reguły,ale taka jest ogólna zasada.
już oceniałe(a)ś
16
0
W imieniu wszystkich kobiet uprawiajacych sport zycze narodowym reprezentantkom Arabii Saudyjskiej (i innych krajow tego regionu) w lekkiej atletyce, siatkowce plazowej, w plywaniu i innych sportach wodnych a zwlaszcza gimnastyce artystycznej wszystkiego najlepszego na miedzynarodowych zawodach. Emancypacja i równouprawnienie kobiet - bądź co bądź 50% stanu osobowego tego ziemskiego padołu - było i jest podstawowym miernikiem postępu cywilizacyjnego. Przestrzeganie praw człowieka, obywatela, dziecka, mniejszości religijnych i seksualnych, poziom edukacji i opieki zdrowotnej, dochód narodowy, swieckość państwa... są ZAWSZE proporcjonalnym odzwierciedleniem pozycji kobiet w danym społeczeństwie. Podobnie rezultaty - nadal trwającej - Arabskiej Wiosny będę oceniał przede wszystkim przez pryzmat praktycznych i pozytywnych przemian jakie przyniosą one kobietom. Podobnie będę oceniał przemiany w Kościele Katolickim po wyborze nowego papieża. * Może na zakończenie mała dygresja. Pracując w Bośni dla UNHCR w latach 90-ych dostąpiłem wątpliwego zaszczytu rozmowy z jednym z muzułmanskich watażków. Wyjaśniał mi teologiczne podstawy islamskiego kultu śmierci (dżihad). Robił to z wielkim przekonaniem i radością najwyraźniej tylko dlatego, ze udało mu sie przeżyć horror Srebrenicy zgotowany Bośniackim Muzułmanom przez oprawców ( a dokładniej mówiąc ich byłych sąsiadów) spod znaku krzyża (w tym wypadku prawosławnego). Oczywiście częstował mnie on dobra kawą i demagogią o wiecznym zbawieniu dla tych, ktorzy poświecą swoje życie za wiarę. Nie omieszkał nawet wspomnieć o 72 dziewicach jako zadośćuczynieniu dla bohaterskich “ szehidów”. Zaintrygowany tą“niebiańską ofertą” z młodzieńczą, beztroską naiwnością zapytałem czy Koran przewiduje jakieś wynagrodzenie dla kobiet, które zginą w imię Proroka. Facet powiedzial krotko : “ Ne zajebavaj” i natychmiast mnie wyprosił. Dopiero po latach na jednym z blogow jakiś “przyjazny” muzułmanin wyjaśnił mi, ze nagroda dla kobiety jest połączenie w “Dżennecie” (raju) z mężem. Na pytanie jak wygląda sprawa z kobietami niezamężnymi nigdy nie doczekałem sie odpowiedzi... No coż, Bóg - jeżeli istnieje - na pewno nie jest kobietą.
już oceniałe(a)ś
13
0
Cenzura ! Zniknęły moje komentarze nieprzychylne łamaniu praw człowieka w stosunku do muzułmanek zmuszanych przez męską część ich społeczności do zakrywania różnych części ciała, wycinania pewnych części ciała, dysponowania pewnymi częściami ciała i duszy itd. KOBIETY I DZIEWCZYNKI WYCHOWANE W IDEOLOGII ISLAMSKIEJ NA CAŁYM ŚWIECIE GINĄ Z RĄK SWOICH MĘSKICH KREWNYCH , KIEDY CHCĄ NORMALNIE ŻYĆ, KIEDY CHCĄ ZDJĄĆ Z GŁOWY I CIAŁA TE SZMATY, KIEDY NIE CHCĄ WYJŚĆ ZA MĄŻ ZA MĘŻCZYZNĘ, , KTÓREMU RODZINA JE SPRZEDAŁA JAK WOREK RYŻU. DZIEWCZYNKI W UE SĄ SPRZEDAWANE PRZEZ RODZINY ZA MĄŻ, JAKBY TO BYŁA AFRYKA CZY AZJA, SĄ GWAŁCONE I OKALECZANE, ZMUSZANE DO PORZUCENIA SZKOŁY, ZAŁOŻENIA NA SIEBIE SZMAT I RODZENIA DZIECI !!! A WY WALCZYCIE O PRAWA OPRAWCÓW TYCH DZIEWCZĄT. Bujajcie się GW ! Żegnam .
@emilly_davisson Mam takie same podejscie do tego problemu, dlatego pewnie i moj komentarz w koszu sie znalazl.
już oceniałe(a)ś
3
3
Serio nie można było tekstu wstawić do artykułu? Zakładacie, że wasi czytelnicy to wtórni analfabeci? Nie oglądam filmików.
@natassja Popieram protest. Też nie oglądam.
już oceniałe(a)ś
3
2
Powtarzanie glupstw, ze to "nakaz od boga" dyskredytuje te wypowiedz kompletnie! Mozna byc lekarzem i kompletnym ignorantem. Nie istnieje zaden nakaz, ani od boga ani proroka. To tylko wymysl muzulmanskich duchownych. Jeszcze 30 lat temu muzulmanki nie odroznialy sie strojem na ulicach miasta, gdzie mieszka ich 20%. Teraz prawie wszystkie musza podkreslac swoja odmiennosc. Nie przeszkadzalo im, ze mezczyzni i chlopcy mogli kapac sie w jeziorze, tak samo rozebrani jak inni, podczas gdy kobiety i male dziewczynki musialy siedziec w cieniu przy 30 stopniowym upale. Dopoki mezczyzni nie beda musieli sie zakrywac (a przydaloby sie to wielu, niezaleznie od wyznania), to propagowanie tej glupoty godzi w prawo o rownosci plci i niszczy wielowiekowa walke kobiet o godnosc i wolnosc. Religia jest prywatna sprawa, a panstwo musi stac na strazy prawa. Wspolczesnego, nie sredniowiecznego. Europa nie zabrania nikomu opuszczenia kraju, w ktorym ktos zle sie czuje. Najwyzszy czas by respektowac przynajmniej prawo kraju, w ktorym sie mieszka i nie uczyc pogardy i nienawisci swoich dzieci do wszystkiego co obce (dotyczy wszystkich religii).
już oceniałe(a)ś
8
5
XXI wiek i na prawdę ktoś myśli, że Bóg nakazuje komuś określony strój? Myślicie, że Boga obchodzi czy kobieta ma zakryte ciało i nie pokazuje włosów czy twarzy? Bóg w swej wielkości zajmuje się takimi pierdołami? To wymysł facetów przeciwko kobietom. Nawet 100 lat temu gdy kobiety w Europie nie miały praw wyborczych i były pod władzą mężczyzn, a stroje kąpielowe były mocno rozbudowane, nikt nie kazał kobietom zakrywać się od stóp do głów całkowicie. Takie zachowanie to cofnięcie emancypacji kobiet. To się rozlewa po Europie, aż strach pomyśleć jaka będzie pozycja kobiet w Europie gdy muzułmanów będzie więcej. Ciekawe jakie prawa będą mieli chrześcijanie gdy będą mniejszością np we Francji. Czy współcześni ludzie muszą odnosić się do wymysłów z wczesnego średniowiecza (islam), starożytności (judaizm, chrześcijaństwo) czy przed arabskiej tradycji obrzezania kobiet? Dlaczego akurat te religie są prawdziwe a nie np wiara w Światowida, Posejdona czy Amona?
@mnbv "Dlaczego akurat te religie są prawdziwe a nie np wiara w Światowida, Posejdona czy Amona?" bo były bardziej agresywne i zniszczyły wszystkie inne i tak teraz też będzie, bo tylko jedna religia jest ofensywna w tej chwili, wszystkie pozostałe, zresztą jak i sekularyzm, nie potrafią się jej przeciwstawić, albo nie chcą, bo tak się składa, że ta religia oprócz setek milionów wyznawców gotowych na wszystko ma też baaaardzo dużo pieniędzy, petrodolarów konkretne
już oceniałe(a)ś
6
5
@mnbv ...Widać, że mało wiesz o Bogu.....
już oceniałe(a)ś
1
2
@emeryt40 w przypadku żadnego boga nie można mówić o wiedzy, tylko o wierze chyba że chodzi np. o znajomość mitów greckich ;)
już oceniałe(a)ś
2
1
`