- Dorobek Antoniego Macierewicza jest bardziej interesujący od jego wizerunku. A ten dorobek per saldo jest katastrofalny - mówi w Temacie dnia 'Gazety Wyborczej' Adam Ostolski, socjolog, publicysta i były współprzewodniczący Partii Zieloni. Obecny minister obrony narodowej kompromitował ideę lustracji na początku lat 90., a dzisiaj kompromituje pomysł obrony terytorialnej. Dodatkowo w rozmowie m. in. o problemach z reprywatyzacją działek w Warszawie i pytania o przyszłość polskiej lewicy.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Powiało grozą.Maciarewicz wyśle wojsko do tłumienia wielotysiecznych demonstracji Partii Zielonych
już oceniałe(a)ś
19
3
Smieszny ten lewaczek.Chyba raczej pasyw niz aktyw
@gastrolll A ty? Bardziej mi na pasywa pasujesz.
już oceniałe(a)ś
5
6
@gastrolll A twój ministerek jak woli?
już oceniałe(a)ś
3
7
Obecnie wszystkie organizacje militarne uważam za przejawy idiotyzmu, ponieważ są skierowane przeciwko innym ludziom. 19-to wieczna idea nacjonalizmu to jakiś skretyniały przeżytek, jedynie armie broniące ludzi przed zagrożeniami od innego gatunku mają jakikolwiek sens, choć obecnie takich zagrożeń nie widać. Nie ważne czy kraj w którym mieszkam nazywa się Rosja, Polska, Niemcy czy Mozambik, ważne aby mi się DOBRZE mieszkało. Nie prosiłem o polskie obywatelstwo, dano mi je niejako na siłę, więc nie czuję się w żaden sposób zobowiązany wobec Polski, jestem jednak człowiekiem i czuję więź z innymi ludźmi.
@qcleszek1 Niby dla czego? bo moje poglądy nie podobają się jakiemuś kretynkowi?
już oceniałe(a)ś
7
0
1. nie wiem czy dorobek życia ministra jest taki zupełnie do kitu (a działalnosc w KOR?), 2. Macierewicz nie skompromitował idei lustracji, przecież po latach okazało sie, że bardzo wiele głośnych nazwisk z jego listy agentów nqa prawdę bylo agentami, to raczej skompromitowali się ci, którzy zarzucali mu głoszenie nieprawdy, 3. obrona terytoraialna funkcjonuje np. w Szwajcarii czy Finladnii, jej odpowiednik np. w USa, i jakoś tam nikt nie nazywa tego "militaryzacją" społeczeństwa. Inna sprawa, że w ostatnich nastu latach dokonywano systematycznej demilitaryzacji co spowodowało, że społeczeństwo, w tym młodzież w ogóle nie są gotowi do ewentualnej wojny czy innego typu katastrof, 4. nie byłoby tragedią, gdby każdy młody chłopak (ewentualnie dziewczyny gdyby chciały), po ukończeniu nauki w szkole średniej obowiązkowo trafiał na 3 miesięczne szkolenie w ramach np. OT, na terenie swojego województwa. Nauczyłby się np. podstaw przetrwania w trudnym terenie, atakowania konwojów, udzielania pierwszej pomocy, zakładania min-pułapek, musztry czy obsługi prostej broni i systemów łączności.
@mks82 Minister Macierewicz lepiej niech wpierw rozliczy się z kontaktów z ruskim szpiegiem i przekazywaniem mu znacznych kwot pieniężnych.
już oceniałe(a)ś
1
3
BLE, BLE,BLE - nie ma wojsk OT. Pani Redaktor od wszystkiego i Zielony gada bzdury o czystkach kadrowych w tych jednostkach. PS. Nie ma ta takiej głupoty, której z miną poważną można powiedzieć przed kamerą. I ten Pan i ta Pani to robią !!! (za wyjątkiem wątku Układu Warszawskiego w Rauszu, gdzie urzęduje HGW ORAZ złodziejskich kancelariach, zwanych dla zmyłki adwokackimi, robi się kosztem WARSZAWIAKÓW !!! i Państwa Polskiego złodziejskie interesy)!
już oceniałe(a)ś
8
5
Od pieluchy do trumny, kazdy obywatel Wolski bedzie zolnierzem, czyli bedzie musial wykonywac rozkazy Maciorowe.
już oceniałe(a)ś
24
22
Problem jest poważny, ponieważ ostro forsowaną jest zgoła peerelowska koncepcja Obrony Terytorialnej. Zbudowana na ideologicznych stygmatach narodowej tragedii żołnierzy niezłomnych i oparach Smoleńska. Skrojona i szkolona na napakowany RPG/MANPADS/ADHD odpowiednik partyzantki miejskiej wiejskiej i nijakiej. Niestety, wydaje się, że praktyka generowania organizacyjnych absurdów w sferze obronności jest naszą narodową specjalnością. Ponieważ OT ma być w swej istocie terytorialnym zapleczem naszych sił zbrojnych. Jakim zatem to cudem, tego typu formacja ma być skutecznym zapleczem naszej armii??? Skoro to czego potrzebują wojska manewrowe, na czas 'W', to solidnego zaplecza inżynieryjnego, technicznego, medycznego, łączności, logistyki. Wojsko potrzebuje nie tyle kolejnych jednostek napakowanych adrenaliną komandosów. Ile sprawnej organizacji militarnej, zdolnej do ochrony krytycznej infrastruktury cywilnej i militarnej. Oraz zapewnienia bezpieczeństwa i sprawnej ewakuacji ludności cywilnej z rejonów zagrożenia. Tak aby w przypadku wojny nie powtórzył się scenariusz katastrofy humanitarnej z września 39'. Gdzie ludność cywilna była ulubionym targetem bombowców nurkujących. Czy Antoni i jego hufce Smoleńskie dysponują tego typu projektem/potencjałem organizacyjnym??? Śmiem powątpiewać, narodowo-patriotyczny slang jest zdecydowanie łatwiejszy do artykulacji.
@say69mat Idea OT nie jest peerelowska. Tego typu formacje istniały już w II RP. Czy amerykańska Gwardia Narodowa albo odpowiedniki OT z Finladnii czy Szwajcarii też są "peerelowskie"?
już oceniałe(a)ś
1
1
@mks82 Po pierwsze, jaki był efekt militarny wykorzystania jednostek ON w trakcie kampanii 39'??? Czy znany ci jest przypadek, że we wrześniu 39', jednostki ON zorganizowały sprawny łańcuch dostaw amunicji artyleryjskiej do jednostek liniowych??? Lub zabezpieczyły ewakuację ludności cywilnej aby zapewnić dążność kanałów komunikacyjnych dla przemieszczających się jednostek frontowych??? Tak że ... wybacz. Po drugie, jednostki GN w USA są na tyle autonomiczną formacją, wpisaną w kulturowy i polityczny heritage demokracji USA. Że są w stanie samodzielnie realizować zarówno ekspedycyjne misje bojowe na rzecz sił głównych. A także, w przypadku kryzysu, zapewnić bezpieczeństwo na froncie wewnętrznym. Po trzecie, tradycja jednostek OT w Finlandi, to udział w zwycięskiej wojnie zimowej z sowiecką agresją. Jak to się ma do tradycji bohaterskich klęsk będących domeną jednostek ON z 39 roku??? Po czwarte, mówisz ... Szwajcaria??? Z jakimi to realnymi zagrożeniami zmaga się obecnie ... Szwajcaria???
już oceniałe(a)ś
2
1
@mks82 Ale sposób realizacji idei tak
już oceniałe(a)ś
2
2
@say69mat Argument, że Polska powinna zrezygnować z jakiejsć formacji wojskowej bo kiedyś poniosła ona klęske nie jest dla mnie przekonujący. Cała polska armia , nie tylko jednostki ON poniosła klęskę w wojnie obronnej 1939 r., czy to znaczy, że Polska nie powinna utrzymywać regularnej armii, w tym marynarki wojennej, która nie odegrała w 39 r., prawie żadnej roli? w 1939 r., skompromitował sie np. nasz wywiad - czy to oznacza, że Polska powinna zrezygnować z tego typu służb? 2. o ile w przypadku klęski armii i haosu dowódczego w 1939 r., jednostki ON nie miały szans wygrac w regularnej kampanii - choć walczyły one razem z oddziałami WP praktycznie na całej linii frontu - to juz armia podziemna do 1944 r., sprawdziła się (niestety na skutek samobójczej akcji "Burza" armia ta została rozbita z łatwością przez sowietów ale to już inna historia).
już oceniałe(a)ś
1
1
Obrona terytorialna w polsce, kraju o stosunkowa niewielkiej powierzchni jest zuelnie nieprzydatna. Moze miec znaczenie dla krajow duzych powiechniowo, np Afganistan etc. W wypadku wielkiej wojny( np z Rosja a o to chdzi) wrog spacyfikowalby jena miejcowosc za druga z ogromna strata dla ludnosci cywilnrej. W naszej sytuacji potrzebna jest armia, ktora posiada silna obrone przecilotnicza czy przeciwrakietowa i dysponuje rowniez dobrym sprzetem razenia, na przyklad dobrych samolotow i chodzby rakiet nawet sredniego zasiegu."Mieso armatnie" w dzisiejszej wojnie nie ma duzego znaczenia. Pan Macierewicz po prostu sie bawi, chyba, ze w tym szalenstwie jest jakas metoda. Zwiekszenie wydatkow na zbrojenie do 3% to tez nonens. Jestesmy czlonkiem zespolu obronnego nato, wiec powinnismy wydac na obrone tyle co inni czlonkowie, ani grosza wiecej. Te poczynania MO sa takie nieprzemyslane, ze nie chce juz dalej o tym pisac, nawet myslec. Czasami mam wrazenie, ze jest to przypadek czlowieka niezbyt madrego ale za to bardzo pracowitego. Jednego takiego(niezlomnego) juz mamy. Taki przypadek jest w zasadzie nieuleczalny albo inaczej beznadziejny.
@or7 Uzbroic sie w najlepszy sprzet i przeszkolic bystrych chlpoakow w obsludze tego sprzetu. Kazdy potencjalny agresor musi wiedziec, ze moze sam porzadnie oberwac. Dobre relacje z sasiadami sa tez, z punktu widzeni wojskowego, rezerwa.Tak, ze twoja OT mozesz sobie podarowac. Takie to trudne do zrozumienia towarzyszu
już oceniałe(a)ś
7
7
@or7 Uzbroic sie w dobry sprzet i przeszkolic zdolnych chlopakow w obsludze tego sprzetu. kazdy potencjalny agresor musi weidziec, ze sam moze porzadnie oberwac. Dobre relacje z sasiadami satez, z punktu wojskowego, rezerwa. Tak,ze ta OT mozna sobie podarowac. Takie to trudne do zrozumienia towarzyszu .
już oceniałe(a)ś
4
4
`