W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku naziści zlikwidowali obóz romski ('Zigeunerlager') w KL Auschwitz-Birkenau. 2897 więźniów zamordowano w komorach gazowych w krematorium V. Stowarzyszenie Romów w Polsce podczas konferencji 'Zagłada - pamięć - nadzieja' w 1996 roku ustanowiło 2 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. W tym dniu na terenie byłego 'Zigeunerlager' - największego cmentarza mniejszości romskiej, Romowie i ludzie pielęgnujący pamięć o ich Holokauście. Tak było również w tym roku.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jestem ogromnie wzruszona. To świadectwo powinno być pokazane na Światowych Dniach Młodzieży. Wszędzie. Nigdy nie jest na to za późno. Całuję ręce tego Pana.
już oceniałe(a)ś
5
3
Następni, którzy chcą się załapać na "Holocaust Industry"? Czy Polacy też się mogą dołączyć? W końcu ponad 300 tys. zamordowanych w Auschwitz to byli Polacy ... wyznania mojżeszowego, ale jak najbardziej pełnoprawni obywatele Rzeczypospolitej.
@darpodinio Twój wpis jest pusty.
już oceniałe(a)ś
0
0
Dzien Pamieci o Porajmos , Prorajmos (iub Porazmos) to Zaglada Romow w jezyku rromanez.
już oceniałe(a)ś
1
1
"W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku naziści zlikwidowali obóz romski", Szlag człowieka trafia, jacy naziści, Żydzowscy, Rosyjscy, Polscy naziści. To byli Niemcy , durniu, NIEMCY. Czyżby się opłacili Wyborczej, zmienili narodowość na nazistowską. Jak Żyda w Jedwabnym, to Polacy zabili, a może to faszyści byli. Obrzydliwe. Dziennikarzynę powinni na zbity pysk wyrzucić. Czy "Arbeit macht frei" to po nazistowsku
@onek >To byli Niemcy , durniu, NIEMCY. Sami Niemcy? A na pewno Austriaków tam nie było? Ani Ukraińców? Ani Łotyszy? Ani Rosjan? Widzisz, złotko, dlatego się mówi "naziści". Mówiąc "Niemcy" uwalniasz od odpowiedzialności między innymi Austriaków (których w aparacie Zagłady była nadreprezentacja, BTW).
już oceniałe(a)ś
2
3
@onek Wiesz - jak czytam, że kolejni łysole z pałami kogoś pobili, to też wolę czytać, że to "nacjonaliści", "narodowcy", "kibole", "pupilki PiSlamu", ale nie że Polacy.
już oceniałe(a)ś
2
2
`