Z sondażu amerykańskiego think tanku Pew Research Center wynika, że 71 proc. Polaków łączy uchodźców ze wzrostem terroryzmu, a 40 proc. uznaje, że przez różnorodność Polska staje się gorszym miejscem do życia.

Na jednym z warszawskich bazarów zapytaliśmy Polaków o to, skąd bierze się ich lęk przed uchodźcami.

Obejrzyj więcej materiałów wideo, również na Facebooku.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Oto co napisał pewien Rabin mieszkający w UK Wielokulturowość powoduje segregację, dławi wolność wypowiedzi i zagraża demokracji liberalnej - ostrzega w opublikowanych fragmentach książki naczelny rabin Wielkiej Brytanii Jonathan Sacks.Fragmenty książki "The Home We Build Together: Recreating Society" (Dom, który budujemy wspólnie: Odtworzenie społeczeństwa") opublikował dziennik "The Times". Sacks pisze, że "wielokulturowość prowadzi nie do integracji, a segregacji". Jego zdaniem "demokracja liberalna jest w niebezpieczeństwie", a "polityka wolności i swobód ryzykuje przekształceniem się w politykę zastraszenia". Rabin uważa, że politykę w Wielkiej Brytanii zatruło nastanie polityki opartej na tożsamości grup mniejszościowych; takie grupy najpierw upominały się o swoje prawa, a następnie o przywileje. Proces ten rozpoczął się od Żydów, a następnie objął Murzynów, kobiety i homoseksualistów. W efekcie przyniósł według Sacksa "nieubłagane podziały". Według niego kultywowanie przynależności do grupy, której spoiwem jest to, że należy się do ofiar, nastawia taką grupę przeciwko drugiej, i "każda z nich utrzymuje, że to jej ból, rany, trauma i upokorzenie było większe niż innych grup". W wywiadzie dla "Timesa" Sacks powiedział, że pragnie, by jego książka była "w najwyższym stopniu niepoprawna politycznie". Rabin zaatakował wielokulturowość ze względu na zawarte w niej przesłanie, iż Wielka Brytania jest krajem-hotelem, który wita gości płacących podatki i świadczy im w zamian pewne usługi, ale nikomu nie daje poczucia przynależności i wypływającej z niej odpowiedzialności. Pociąga to za sobą - zdaniem Sacksa - większy wysiłek ze strony jednostek, by znaleźć i podtrzymać więzi w społecznościach
@loco Zakasowałeś Żydów. Coś nie mają z Tobą ochoty polemizować!
już oceniałe(a)ś
5
4
Mnie nikt nie zapytał,ale odpowiem.........bo to koniec naszego świata,bo to nie jest fala uchodźców tylko tsunami. Bo się nie zaadoptują,ale narzucą nam swój sposób życia, bo to będzie koniec kultury europejskiej. Koniec życia do jakiego Polacy po wojnie dążyli a nie zdążyli go zakosztować. Zdominują autochtonów. I tyle. Państwo Islamskie ? Zamachy ? To tylko preludium. Prawdziwy koncert dopiero się rozpocznie.
@ebz195224 Mnie też nikt nie pytał, ale podpisuję się pod twoim komentarzem.
już oceniałe(a)ś
13
7
@ufo-ludek A ja sie nie podpisuje.
już oceniałe(a)ś
7
19
@ebz195224 To samo mówili, mówią Brytyjczycy o Polakach po wejściu Polski do UE. Polacy to też przyczyna brexitu, a tak naprawdę Brytyjczycy tylko skorzystali na tym, ale o tym ciszej się mówi i nie szuka prawdziwych kryzysów ostatniego dziesięciolecia. To samo u nas, przeciw, ale czemu, pomóc ludziom w potrzebie, bo kto mówi o muslimach, czemu nie zaoferowano pomocy chrześcijanom z Syrii? Ksenofobia, rasizm, pogrom kielecki, Bereza Kartuska, obozy koncentracyjne i ogromny biznes, na którym, co prawda naziści najwięcej kradli, ale naszym rodakom nie było obce wśród trupów szukać złota. Człowiek jest tylko człowiekiem i w każdej chwili może stać się tym gorszym, może do rozstrzelania, może do zagazowania. Jeszcze mocniej, gdy nasza jest historia jest tak tragiczna, bo co mówił Bismarck, a w zasadzie cytat do przemyślenia "Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić". Czy to tak dawno było czy to się różni od waszych słów?
już oceniałe(a)ś
9
12
@czesio <<<To samo u nas, przeciw, ale czemu, pomóc ludziom w potrzebie, bo kto mówi o muslimach, czemu nie zaoferowano pomocy chrześcijanom z Syrii?>>> Ależ oczywiście że zaoferowano i jej udzielono. Reakcją było z jednej strony oburzenie lewicowych mediów, że dyskryminuje się potrzebujących muzułmanów, a z drugiej strony oburzenie sprowadzonych Syryjczyków że spodziewali się znacznie lepszych warunków, jak też ich "ucieczki" do Niemiec. natemat.pl/143433,przyjmijmy-chrzescijan-z-syrii-a-dlaczego-nie-muzulmanow www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,17992022,Polska_przyjmie_syryjskich_chrzescijan__Zakowski_.html wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/495218,chrzescijanie-z-syrii-w-polsce.html www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1490845,Syryjczyk-wolimy-umrzec-w-Syrii-niz-z-glodu-w-Polsce-Fundacja-Estera-nikt-ich-na-sile-nie-sciagal natemat.pl/154243,parafia-przyjela-uchodzcow-z-syrii-a-oni-w-nocy-uciekli-do-niemiec-dalismy-im-mieszkanie-i-oferte-pracy-to-niepojete <<< Ksenofobia, rasizm, pogrom kielecki, Bereza Kartuska, obozy koncentracyjne i ogromny biznes, na którym, co prawda naziści najwięcej kradli, ale naszym rodakom nie było obce wśród trupów szukać złota.>>> W obozach koncentracyjnych Polacy byli ofiarami, a nie gospodarzami. Polskie "dokonania" w dziedzinie obozów i pogromów, w porównaniu z analogicznym dorobkiem z tych samych epok większości państw zachodnioeuropejskich - z największymi obecnymi obrońcami demokracji i wrogami ksenofobii na czele - są jak dziecięca babka z piasku przy Piramidzie Cheopsa. Potrzebujesz konkretnych przykładów, czy też posiadasz jednak wiedzę historyczną na poziomie co najmniej gimnazjalnym...? <<<Jeszcze mocniej, gdy nasza jest historia jest tak tragiczna, bo co mówił Bismarck, a w zasadzie cytat do przemyślenia "Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić". Czy to tak dawno było czy to się różni od waszych słów?>>> Analogia jest całkowicie pozbawiona sensu. 1mo Bismarck prześladował Polaków na ich własnych ziemiach, które wcześniej Niemcy zajęli przemocą - obecni imigranci starają się dostać na teren państw europejskich, czyli cudzy, oczekując na nim specjalnych praw. 2do kiedy Bismarck - szef rządu państwa - zapowiadał "bicie i wytępienie" to miało swoja wagę i praktyczny wymiar; obecnie nikt z rządzących tak nie mówi i nie przymierza się do takich działań, a wagi głosu pojedynczych internetowych oszołomów w takich kwestiach w żaden sposób nie da się z tym porównać. Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
6
3
Ja pamiętam z lekcji historii, że Polska od zawsze mila problemy z mniejszościami narodowymi. Niemcy, Ukraińcy i oczywiście żydzi. Jak tylko te mniejszości rosły w sile, natychmiast zaczynały "rozwalać" Polskę. Zaczynając od buntu wójta Alberta a kończąc na pedagogice wstydu Gazety Wyborczej. W wyniku okropieństw II Wojny Światowej, Polska stalą się krajem mono-etnicznym. I niech tak już zostanie! Dość już się nacierpieliśmy przez mniejszości!
@ze_swiata A te "lekcje historii" to chyba w salce parafialnej?
już oceniałe(a)ś
1
2
Tan kraj ,ktory przyjmie uchodzcow z blikskiego wschodu,Afriki, musi byc swiadomy jakie zmiany go czekaja. Przmoc , nietolerancja, specjalnie kobiet, bandycyzm i terror. Trzeba byc siadomym calkowitej roznosci przybyszow. Pamietajmy ze. np . przejscie muzulmaniona na chrzescianstwo ,jest karane smiercja. . Emigracja europejczykow w Europie , to calkowicie cos innego !!!
już oceniałe(a)ś
9
3
Małe sprostowanie, Czerscy: Nie uchodźców, a muzułmańskich najeźdźców.
już oceniałe(a)ś
7
4
a redakcja nie boi się ludzi, którzy uważają Europejki za prostytutki, które mogą sobie wziąć, którzy nie chcą pracować...?
już oceniałe(a)ś
7
4
Tłumaczcie lewakom jakie zagrożenia niosą ze sobą uchodźcy muzułmańscy, nie ma większego sensu. Okopali się mentalnie na swoich pozycjach, niemieckiego nie znają i nie wiedzą co się dzieje na świecie. Wyśmiewają się z wyborców PiS, że niby są prymitywni i mało postępowi, a tak faktycznie żyją w pewnej medialnej utopii serwowanej im przez takie gazetki jak Wyborcza. Obudzą się dopiero wtedy gdy sytuacja zrobi się naprawdę niebezpieczna.
@A. P. Mylisz się. Nigdy się nie obudzą. Nawet jak będą mieli podrzynane gardła to będą uparcie twierdzić, że to jednostkowy przypadek, spowodowany wykluczeniem, społecznym, ekonomicznym i frustracją, której winni jesteśmy my czyli cały zepsuty zachodni świat.
już oceniałe(a)ś
6
4
Proponuję, by podobną rozmowę przeprowadzić np. na jednym z wydziałów Uniwersytetu, alnbo w jakimś instytucie PANowskim. Tak dla równowagi.
już oceniałe(a)ś
3
1
`