Premier Beata Szydło ogłosiła, że w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ekonomista prof. Marek Góra oraz Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan są zgodni: w przyszłości skutkiem przyjęcia prezydenckiego projektu będą niskie emerytury i konieczność dopłacania do świadczeń poprzez podwyższanie podatków. - Związkowcy popierają projekt - przypomina przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias. Jednocześnie podkreśla, że zarówno rządzący, jak i pracodawcy powinni lepiej komunikować się z pracownikami i uczciwie określić, jakie czynniki wpływają na wysokość składek emerytalnych.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Oczywiście że będzie klapa ale populizm wygrywa z racjonalizmem. TRAGEDIA
już oceniałe(a)ś
23
2
Oto dwaj eksperci. Jeremi "przedsiębiorca budowlany" Mordasewicz i Marek Góra tfurca reformy emerytalnej, po której 15 latach zamiast emerytury pod palmami, mamy groszowe emerytury, zaś MFW stwierdza, że prywatyzacja systemu emerytalnego była błędem. Kolejnym ekspertem GW od emerytur może zostanie Marek Kondrat ;-). też jest wybitnym ..... aktorem.
@mada.kinhcim czekamy na ciebie geniuszku niedojebku
już oceniałe(a)ś
3
3
Wiek emerytalny to fikcja, z którą trzeba skończyć. Należy wprowadzić wymóg kwoty jaką należy odłożyć aby móc przejść na emeryturę...
@seba Człowieku, jakiej kwoty? Od kiedy zlikwdowali OFE to są wszystko fikcyjne zapisy, który wypłacenie będzie zależeć wyłącznie od aktualnej sytuacji państwa, a ta, patrząc na rządy tych matołków będzie niedługo beznadziejna.
już oceniałe(a)ś
4
8
@seba To zdaje się 20x roczne koszty utrzymania. Jaką szansę na zebranie takiej kwoty ma osoba o dochodach rzędu 2000 zł i kiedy? Nie ma co marzyć o emeryturach dopóki państwo jest biedne i biednieje dalej, poziom edukacji niski i coraz niższy, a ludzie wciąz nie mogą uczciwie zarobić na normalne życie. Pośród tej mizerii będzie dobrze jeśli sie nie pozabijamy z bezinteresownej zawiści.
już oceniałe(a)ś
1
1
....nie mamy pańskiego płaszcza...
już oceniałe(a)ś
5
3
Co tam eksperci. Damy radę
już oceniałe(a)ś
9
7
Rzad sie wyżywi...
już oceniałe(a)ś
5
4
Zaszkodzi gospodarce ?? a gdzie w tym wszystkim człowiek ??? czy my płacący składki jesteśmy nawozem godpodarki jak w korei północnej wszyscy są nawozem wodza ??? a moze trzeba zacząć odd likwidacji emerytur mundurowych !!! rolniczych , redukcji tych wszystkich nierobów nie płacacych skłądek. Mało kto wie , ze prawdziwy kryzys w Grecji zaczął się od momentu kiedy więcej ludzi było na pensjach z budżetu niż w prywatnym biznesie płacących skłądki. Kiedy tacy jak szydło, tusk i cała reszta nierobów zyskują wiekszość i mogą przegłosowac resztę płacącą skłądki to ci z których pieniędfzy oni żyją ucieka w szarą strefę i państwo pada !!!! Brakuje ?? to zlikwidowac IPN, CBA, KRRiTV,. zredukować urząd nieroba prezydenta itd.. itp... wszystkich w system powszechny - nie ma sklądki dla mundurowych to redukcja itp.. itd... !!!! a nie ty tyrasz płacisz składki a oni - brakuje nam na SB, UB, małorolnych, kler itd... itp.. więc tyraj bo oni muszą dostac im obiecaliśmy twoje pieniądze.
@asr1 a kto bedzie placil na twoja emeryture, jezeli bedzie mniej pracujaych? znasz sie na ekonomii jak ja na balecie; wszystkie kraje podwyzszaja wik emerytalny; nie ma innego wyjscia
już oceniałe(a)ś
2
3
@asr1 My jesteśmy nawozem Kaczalnika Państwa i jego akolitów (w ich wyobrażeniu). Cała wypowiedź mocno pomieszana i poplątana, aczkolwiek kilka bardzo słusznych postulatów się znajduje...
już oceniałe(a)ś
0
0
Obniżenie wieku do 60/65 ma sens, ale trzeba równocześnie podnieść o przynajmniej kilka lat wiek przechodzenia na emeryturę dla mundurowych (wojska, policji) służb specjalnych, sędziów, prokuratorów, górników. Wstrzymać też finansowanie z kieszeni podatnika emerytur kleru (Fundusz Kościelny). Ponadto należy też skorygować sposób wyliczania emerytur dla uprzywilejowanych na taki, jaki ma miejsce dla Kowalskiego. Nie ma żadnego powodu, aby jakiś czterdziestoletni agent Tomek otrzymywał przez kolejne czterdzieści parę lat emeryturę dwukrotnie większą niż dwukrotnie dłużej pracująca pielęgniarka, robotnik czy nauczyciel.
@ratio Nauczyciel też może przejść na wcześniejszą emeryturę. Co do służb mundurowych; nie czuł bym się bezpiecznie kiedy moje miasto patrolowaliby policjanci po pięćdziesiątce. Rozumiem, że każdy chciałby przejść wcześniej na emeryturę. Spójrzmy jednak realnie. Przeciętny człowiek dzięki współczesnej medycynie żyje wiele lat dłużej niż np 100 lat temu. Z drugiej strony mamy ujemny przyrost naturalny. W krajach Zachodniej Europy tez podnosi się wiek emerytalny. Więc zadam, pytanie kto będzie pracował na te emerytury za np 50 lat i czy pozwolą na normalną egzystencję?
już oceniałe(a)ś
4
4
@ratio Bardzo bardzo rozsądne wpis !! a tym co mówią, ze 50 letni policjant nie moze patrolowac ulicy ??? a niby czemu w Austrii wiek emerytalny policjanta to 65 !!!! Jak 50 letni spaślak w policji dostaje zadyszki po 50 metrach to musi zmienić zawód, ma dbać o zdrowie, nie chlać nie palić i ćwiczyć a jak mu się przytrafi choroba, ze nie moze patrolować ulic to potrzeba laborantów, ekspertów albo RENTA !!! jak każdy chory w Polsce.
już oceniałe(a)ś
2
3
@ratio "Obniżenie wieku do 60/65 ma sens" Nie ma sensu. Najmniejszego. Natomiast reszta wpisu tak. Jak najbardziej.
już oceniałe(a)ś
1
5
`