Polska ma syndrom niewysłuchanej Kasandry - te słowa Czesława Miłosza przypomina w rozmowie z Gazetą Wyborczą szef Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski. I sam przyznaje, że nie widzi pozytywnego scenariusza dla Polski. Sytuacja, jak mówi jest dramatyczna dzięki PiSowi, populizmowi Europy i populizmowi Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj wywiad Macieja Stasińskiego ze Sławomirem Sierakowskim 2 lipca w Magazynie Świątecznym.

Zobacz więcej materiałów wideo
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Gazeto Wyborczo! Zdejmij haniebną reklamę już dawno zdemaskowanego oszustwa - świecowania uszu! Równie dobrze możecie zacząć zachwalać świętę obrazy przeciw piorunom! Co, pieniądz nie śmierdzi? Ale chyba trochę wstyd? Nie? A to trudno.
już oceniałe(a)ś
11
8
Może homo-sapiens ma jakiś gen zagłady, wyłączający rozum, włączający agresję, absurdalne emocje, w momencie gdy populacja jest zbyt duża, gdy robi się za ciasno?
już oceniałe(a)ś
1
0
Czy jest szansa dla Polski. Sławomir Sierakowski twierdzi, że nie. Ja powiem, że jedyną szansą dla Polski jest odsunięcie od władzy Jarosława Kaczyńskiego, co może być możliwe, jeśli ciemny lud w porę zrozumie kim ten gość naprawdę jest. Ale czy to możliwe?
@wein03 nie, bo ten typ rozdaje kasę
już oceniałe(a)ś
5
9
@wein03 jak to chcesz zrobic? jak polowa spoleczestwa wierzy w Jarka?
już oceniałe(a)ś
2
2
@wenzel2 naszą kasę...
już oceniałe(a)ś
2
1
Miny czerskich Mędrców Syjonu - bezcenne...
już oceniałe(a)ś
26
30
Piękne są te lamenty, żale i wyrzekania lewackich doktrynerów... Nareszcie kończy się lewacka dyktatura i obłęd.
@Ryszard Kubaszko A co się zaczyna? Zdrowe życie? Nowa Polska? Kolejna Rzesza? Będzie ci lepiej w gorącym oddechu Putina?
już oceniałe(a)ś
1
3
Jesienią okaże się, czy populistyczny szaleniec ze śmieszną fryzurą, wygra wybory w Juesej. Jeśli tak, to dopiero będzie jazda bez trzymanki. Nadeszła era, w której to tabloidy wygrywają wybory.
@bendyks7 Dowiedz się np. co to są "strefy bezpieczne" (safe zones), które jak grzyby po deszczu pojawiają się na amerykańskich uniwersytetach (nie, wbrew pozorom nie chodzi o broń palną). Wobec tych faktów, przynajmniej mnie fryzura Trumpa (ewidentnie głupia, niektórzy mówią, że kuloodporna) jakby mniej razi.
już oceniałe(a)ś
5
4
@mmgazeta Chodziłoby mi raczej o przełożenie się ewentualnej wygranej Trumpa, na sytuację międzynarodową, która już teraz, eufemistycznie rzecz ujmując, najspokojniejsza nie jest.
już oceniałe(a)ś
7
6
@bendyks7 Oczywiście Trump prezydent to wielki problem dla świata. Ale czy Amerykanie zniosą prezydenturę Hillary, jeśli chodzi o kontynuację polityki wewnętrznej (na przykład praktycznie otwartej granicy z Meksykiem - tylko z powodu wojującego "antyrasizmu") tego pewny nie jestem. Ogólnie dobrze nie będzie.
już oceniałe(a)ś
4
3
@mmgazeta "Ale czy Amerykanie zniosa prezydenture Hillary..." Zniosa. Przed prezydentura Clintona byla histeria z co to on nie nawyprawia. Przed wybraniem Obamy przepowiadano ze to koniec swiata. Ale tylko prezydentura Busha zakonczyla sie katastrofa w Iraku i przez to klopotami z ISIS ktore mamy do teraz. Poprostu prawica w Ameryce jak to w Polsce zawsze histeryzuje ale do swoich bledow sie nie przyznaje.
już oceniałe(a)ś
2
2
@mmgazeta "Dowiedz sie np. co to sa "strefy bezpieczne"..." O rany, pare lewicowych miast powiedzialo ze bedzie scigac nielegalnych i od razu to urasta na miare klopotu narodowego. Co i tak nie zmienia sytuacji bo i tak emigranci ida tam gdzie jest praca. Pracuje w Chicago i zapytalem w pracy czy ktos wie co to sa "safe zones" i prawie nikt nie wiedzial (a wiekszosc to emigranci).
już oceniałe(a)ś
2
2
@krd_chicago "Strefy bezpieczne" na uniwersytetach w US, to co innego. To po prostu bardzo restrykcyjna i brutalnie egzekwowana cenzura. Inaczej eufemistycznie nazwane zawieszenie konstytucyjnej wolności słowa, a także czasami wolności ubioru itp.
już oceniałe(a)ś
5
3
@mmgazeta No widzisz, dobrze ze nas tu w USA poinformowales. Nie mialem pojecia ze na uniwersytetach instnieje cenzura i do tego brutalnie egzekwowana. Tak sie akurat sklada ze mieszkam w dzielnicy gdzie mieszkaja studenci i oni wygladaja na szczesliwych, ale co ja tam wiem.
już oceniałe(a)ś
3
4
@krd_chicago Czyli mówisz, że problemów w US nie ma żadnych. To skąd to poparcie dla Trumpa? Tylko nie pisz, że twoi koledzy na niego nie zagłosują, i że to znaczy, że ja nic nie wiem, bo Trump poparcia żadnego nie ma.
już oceniałe(a)ś
3
2
Zarówno przypadek głosowania Holandii jak i wiele innych europejskich populizmów (partie skrajne z jednej czy drugiej strony) są silnie wspierane przez Rosję w zakulisowych działaniach (polecam tekst Anny Applebaum "Jak Rosja miesza w Europie"). Im szybciej to dotrze, że ktoś dokłada drewna do ognia i skupi się na pokazywaniu tego tym szybciej ludzie zwątpią w populizm i dostrzegą manipulacje. Trzeba odkleić maskę patriotyzmu od sabotażystów.
@zed.1 Niektórym przydałoby się odklejenie fałszywej maski przyjaciół ludu, obiecujących mu tzw. sprawiiedliwość społeczną.
już oceniałe(a)ś
4
0
`