Przyszły rok będzie przebiegał pod patronatem: rzeki Wisły, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, bł. Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Dlaczego taki zestaw? - zastanawia się historyk Piotr Osęka.

Dobór tych postaci i okoliczności, w jakich są dobierane, nie jest obojętny, bo jest to część polityki historycznej. Warto przyjrzeć się tym postaciom - dodaje antropolożka Ewa Klekot.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Patronat na 2018: rzeka Bug" Nie- Bóg i intronizowany na króla Jezus. Tylko problem będzie, kto ważniejszy- prezes, czy Jezus.
@pleple.pl prezes
już oceniałe(a)ś
@pleple.pl też głosuję na prezesa
@pleple.pl dla pisu to pytanie retoryczne
a błogosławionych niebawem Petza i Wesołowskiego nie będzie?
już oceniałe(a)ś
Warto pamiętać że w 2017 roku jest wielka okrągła rocznica 500-lecia reformacji. A zatem wybór świętych KRK jest sygnałem, że polski rząd ma w głębokim poważaniu to epokowe wydarzenie a nowa narodowa polityka historyczna nie bierze pod uwagę faktu, że rozkwit Rzeczypospolitej przypadał właśnie na czas, gdy mieliśmy różnorodność religijną, kulturową i etniczną w Polsce. Zapomniano (chyba celowo) o takich postaciach jak Mikołaj Rej czyJan Łaski. Zapomniano również, że Piłsudski był ewangelikiem.
Na 2018: Rysy, Szewczyk Dratewka i Święty Mikołaj.
już oceniałe(a)ś
A nie Błogosławionego?
Tadeusz Kościuszko chciał zrobić porządek ze zdradzieckim kościołem katolickim... szkoda, że mu się nie udało...
Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815 r. !!! „Kościół Powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród” !!!
już oceniałe(a)ś
Patronat na 2018: rzeka Bug, Jan Chryzostom-Pasek, Kazimierz Wielki
już oceniałe(a)ś
`