Czas podekscytowania i niepokoju, zjednoczenia, zmian, ale i czas zawiedzionych nadziei. Dla wielu Polaków rok 1989 był jednym z najważniejszych w historii Polski - według nich otworzył nas na świat, dał upragnioną wolność i nowe możliwości. Są jednak i tacy, którzy mówią o tym, że po 1989 roku walka trwała nadal, tyle że zmienił się front. - Po 89' nie pomyślano o ludziach, którzy nie są dynamiczni i aktywni, ci ludzie stracili nadzieję - mówi aktywistka Natalia Sarata. Zobacz, jak na przełom 1989 roku spoglądają Ci, którzy weszli do Sejmu X kadencji i ci, którzy byli wtedy jeszcze dziećmi albo znają to wydarzenie tylko z historii.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Przełom po 1989 to czas zawiedzionych nadziei. Polska po 1989 była Polską zupełnie inna niż Polska obiecywana wyborcom przez ludzi Solidarności przed 1989. Przede wszystkim zaczęto w sposób bezkompromisowy ograniczać prawa pracownicze oraz rozpoczęto bezrozumnną liberalizację gospodarki polskiej, poprzez m. in. niszczenie państwowych firm, czego popiwek, czyli specjalny podatek płacony wyłącznie przez firmy państwowe, był symbolem niszczenia firm państwowych przez rządzących. Warto też wspomnieć o jednej z najgłupszych decyzji rządzących po 1989 jakim była decyzja o likwidacji PGR-ów. W rezultacie, Polska po 15 latach przemian, zaraz po wejściu do Unii, była jednym z najbiedniejszych państw Unii, z największym bezrobociem (20%) i szalejącą korupcją. Warto też pamiętać o tym, że ustawa zakazująca dyskryminacji np. ze względu na wiek, czyli ustawa będącej jednym z filarów demokratycznego państwa prawa, została uchwalona dopiero w 2012, tylko dlatego, że Polska została do tego zmuszona przepisami unijnymi.
już oceniałe(a)ś
5
1
"W rezultacie, Polska po 15 latach przemian, zaraz po wejściu do Unii, była jednym z najbiedniejszych państw Unii, z największym bezrobociem (20%) i szalejącą korupcją. " Jeżeli chodzi o zachód - to na pewno, jeżeli chodzi o demoludy (do których należeliśmy) jest to klasyczna manipulacja. Przed 89 bylibyśmy za Węgrami i Czechosłowacją (i byliśmy bankrutem!), po tych trudnych latach wyszliśmy na prowadzenie. Do tej pory mamy państwowe kopalnie - i powiem wprost, niespecjalnie chciałbym widzieć jeszcze więcej takich nowotworów na polskiej gospodarce i portfelach Polaków. Już niedługo do rachunku za prąd zapłacimy 10 zł więcej na ratowanie tego "przemysłu" - oczywiście najbardziej dotknie to najbiedniejszych (ku uciesze lewicy?). Kto zlikwidował PGR-y? Niektóre istnieją do dziś ale w tych przypadkach pracownikom i właścicielom zależało na tych firmach. Dobro wspólne było najważniejsze. Taki sam przypadek to dzisiejsza PESA, która powstała z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego - tam poszli w innowacje i nowy design. Ponadto związki zawodowe nie dorżnęły tego zakładu idiotycznymi żądaniami. Można było? Można.
@detektyw_klucha ale na poczatku bylo slowo: 100 mln zlotych dla kazdego Polaka ta obiecywal czy swiadomie klamal wielki Wojnik Galaktyki Uzurpator historii bo slowa JA przeroslo jego samego- to Prawda o PESIE i o tych tylko niektorych PGR- , dla wielu ziemia po PGR stanowila i stanowi lakomy kasek w sensie handlu i czy zycia z dotacji unijnych-a istnienie PGR blokowalo by "swobodny" obrot ziemia np na "slupa"- to Prawda ze innowacyjnosc ze rozwoj ale czym innym jest zbudowac firme od podstawa od zupelnego 0 a czym innym przejac za przyslowiowa "symboliczna zlotowke" i majac teren , zaplecze na bazie sztucznie doprowadzonego do upadlosci zakladu wprowadzic innowacyjnosc i jest jeszcze jedna kwestia- poziom informatyki-GLOBALIZACJI -wplywu gospodarki np. USA czy NIiemiec porownojac lata 89-95 a 2012-1016 diametralnie sie zmienil - przykladow mozna podawac wiele- szkoda ze ci z 89 konczacy na zachodzie wyzsze szkoly podobnie jak i wschodnie byli slepi na Historie ekonomii swiatowej i w miare intersow tzw wolnego rynku kapitalistycznego nie potrafili a moze celowo nie chcieli ograniczach ubocznych skutkow reform czy zmiany prawa- w koncu ktos na tym zyskal, bo w tym polskim wolnym kapitalizmie nie chodzilo nigdy o czlowieka i jego rozwoj - chodzilo tylko wlasciciela i jego zysk
już oceniałe(a)ś
2
0
`