'Chodzi o to, byśmy świętowali naszą wolność, wolność, którą udało nam się odzyskać po tak długim czasie' - tymi słowami Agnieszka Holland, zaprasza na obchody rocznicy, pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 89 roku. W Weekend Wolności, czyli 4 i 5 czerwca, Komitet Obrony Demokracji i inne organizacje społeczne organizują w całej Polsce święto z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Marsze, pikniki i koncerty odbędą się w kilkudziesięciu polskich miastach.

Byli polscy prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - pójdą na czele marszu w Warszawie. Pikniki Wolności zorganizują m.in. Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Częstochowa, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Opole, Oświęcim, Wrocław, Szczecin, Toruń, Włocławek,Inowrocław, Gdańsk, Leszno i Rzeszów, Człuchów i Puszczykowo.

- Przy Okrągłym Stole Polacy rozmontowali komunizm, a 4 czerwca 1989 przeprowadzili wybory. Powołali pierwszy niekomunistyczny rząd, wyznaczyli drogę do wolności i demokracji w tej części Europy. Data ta budzi dumę wszystkich polskich demokratów. To nasze święto - pisze Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego 'Gazety Wyborczej', która patronuje uroczystościom.

Chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym. Świętem wszystkich Polaków, tak ceniących wolność i demokrację. Dlaczego ten dzień jest dla Ciebie ważny? Jakie wartości uosabia? A może sam głosowałeś 4 czerwca 1989? Kto był Twoim kandydatem? Jak zareagowałeś na wyniki? Napisz do nas. Wasze listy, podpisane imieniem i nazwiskiem opublikujemy na wyborcza.pl. Czekamy na Wasze wspomnienia: listy@wyborcza.pl

Jeśli chcecie poprzeć inicjatywę, podpiszcie petycję: http://wybr.cz/apel4czerwca

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Agnieszka Holland, o celach KOD-u - "walczymy o to, żeby wróciło to, co było".
@ze_swiata Tak - praworządność. Zabrano nam prawo do sądu. Do osądzania ustaw. To należy przywrócić.
już oceniałe(a)ś
1
1
Pójdę na tę manifestację! Bardzo lubię patrzeć jak faszyści pisowscy widząc tłumy mają pianę na ustach, jak ciskają obelgami , a prezes dostaje apopleksji.
już oceniałe(a)ś
13
12
`