- Przestałem się bać mówić to, co myślę - tak dzień 4 czerwca 1989 wspomina Dariusz Kusiak, nazywając tę datę najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski. Inni uczestnicy naszej sondy mówią o odzyskanej wolności, otwartych granicach, nowych możliwościach, które pojawiły się wraz z nastaniem wolnej Polski. Pytamy ich również o to, co by było, gdyby tę wolność utracili.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Mama straciła pracę, długo nei mogła dostać nowej, oszczędności po reformie walutowej nie były nic warte, cięto przywileje socjalne. Żyło sie biednie, skromnie, bez radości. Za to KK zaczął się panoszyć na kazdym kroku, na czarnych nigdy nie brakowało.
@gedwuihrfw Do dziś chce mi się śmiać, jak "wolni" ludzie marzyli, że bez tej parszywej komuny to zostanie uwolniony wielki potencjał Polski i najdalej za 10, góra 20 lat przegonimy Niemcy. Bo to wszystko co najlepsze komuna blokowała :) Wszystko robiono bezmyślnie na odwrót. Religia w szkole była przymusowa. Kościół kwęczał, że nie idzie po pieniądze, ale weźmie, bo tak jest sprawiedliwie - prawem silniejszego, bo obywatel dalej nic nie znaczył. Widać było żal u niektórych, że nie idzie zaprowadzić takiej swojej komuny. Produkty, które weszły z zagranicy do sklepów w większości były nic nie wartymi śmieciami, które mogły się sprzedawać tylko ze względu na czynnik nowości i zabawną chęć wywyższenia się posiadaniem większej kupy śmieci. Na lepsze rzeczy mało kogo było w ogóle stać i realnie stały się dostępne dopiero 15-20 lat później. O wolności mówiło się bardzo mało, większość nadziei była czysto ekonomiczna.
już oceniałe(a)ś
2
1
Prawo i Sprawiedliwość w trosce o dobro Narodu Polskiego ocali nas od zmian wprowadzonych podstępnie przez Platformę i w ramach Dobrej Zmiany przywróci stosunki sprzed 4 czerwca 1989.
@janzdechlak ty ciulu na rope co ty pitolisz?? stosunki sprzed 4 czerwca?? ty wiesz łosiu w ogóle co byłe przed 4 czerwca?? Urban Jaruzel i podobna mentalność twojej Pissowkiej Szmaty! lecz się gościu póki czas i zycze mniej ignorancji a może tak trochę obycia poczytania czegoś wolnego... żałosny ograniczony pseudo Suweren!
już oceniałe(a)ś
1
10
@kaczakuppa już wytrzeźwiałeś? To więcej nie pij.
już oceniałe(a)ś
6
8
otwarte granice, finansownie projektow w Polsce z funduszy Unii Europejskiej, demokracja, swobody obywatelskie,instytucje demokratyczne, solidne finanse panstwa polskiego, poszanowanie dla obywateli (f/m), panstwo obywatelskie, swobodne podrozowanie po Europie, praca w karajch Unii Europejskiej itp. to jest niedlugo jeszcze przeszloscia w Polsce!!! tzw. pis+ziobro+gowin+kaczy...+p.szydlowa+tzw. prezydent od tzw. pis skompromotowali Polske bardzo w Europie i swiecie, popsuli bardzo dobra reputacje Polski u sojusznikow, rujnuja finanse w Polsce, likwiduja instytucje demokratyczne, lamia prawo i niszcza praworzadnosc, takze zycie w Polsce bedzie smutne, biedne, zacofane i w anarchii!!!
@doktor1152 Świat otworem stanął przed nami a teraz będą się zamykać drzwi i okna.
już oceniałe(a)ś
16
19
@doktor1152 Pozycja inwestycyjna netto niepełna -70% PKB to są te solidne finanse?
już oceniałe(a)ś
3
2
a to straca Polacy (f/m) w wyniku tzw. "polityki" i "dobrej zmiany" oraz programu wyborczego tzw. pis "Polska w ruinie": dotacje z Unii Europejskiej jakie do tej pory dostawala Polska sa tak wysokie, ze wynosza 500 EURO na kazdego Polaka i sa najwyzsze wsrod krajow czlonkow Unii Europejskiej!!!! no to dzieki temu tzw. pis+ziobro+gowin - zegnajcie dotacje!!!!!"dobra zmiana" tzw. pis tzn "Polska w ruinie" jest juz w moim sraczu!!! no to teraz padli Polacy (f/m) na pysk i to dzieki temu "wielkiemu strategowi inaczej ale z kotem" - kaczy... sprowadzaj do Polski natychmiast wszytkie sprzadaczki, robotnikow budowlanych, pomoce przy zniwach, zmywaczy itp!!! ale daj im co najmniej 4000 zlotych netto miesiecznie zarobic!!!!!
@doktor1152 To jest napisane po polsku?
już oceniałe(a)ś
0
3
Z nostalgia wspominam ten pamiętny dzień 4 czerwca 1989 r. i z ogromnym żalem, ze część Polaków tak go postponuje! Dziwie się szczególnie pokoleniu Polaków, którzy z racji wieku pamiętają te niesamowita euforie z powodu klęski komunistów. To był prawdziwy cud! Miałam wtedy 47 lat, wiec umiałam docenić ten cud, chociaż sama bynajmniej nie byłam beneficjentka transformacji w znaczeniu materialnym, jako nauczyciel liceum. Cieszyłam się jednak przede wszystkim ze względu na młode pokolenie, które nie będzie rosło w zakłamaniu, ograniczone granicami państwowymi . Podziwiałam ludzi, u których widać było ideowość, bezinteresowność, odważne wizje budowania Polski wolnej, suwerennej, dostatniej, stowarzyszonej z podziwiana zazdrośnie przez nas-demoludy-Europa. A teraz co mamy? Rozczarowanie ludźmi, którzy decydują o wszystkim ważnym dla państwa polskiego , dla . Polski, dla Europy i świata. W tak niedługim czasie świat "zwariował", Polacy, lekceważąc swój dopiero co odzyskany przywilej wolnych wyborów dopuścili do władzy ludzi łamiących drastycznie prawo, pokazujących młodemu pokoleniu, ze tak można, ze można kłamać, bezpodstawnie oskarżać, zaprzeczać faktom, obrażać wszystkich spoza pisowskiego i klerykalnego układu, nadawać inne znaczenie utrwalonym dotąd słowom, zawłaszczać prawa do prawdy, do wolnego słowa, do demokracji. Największa do tej pory wartość dla narodu-Konstytucje można teraz łamać, zaprzeczając jej wartości po to, aby mieć totalna władzę nad narodem, żeby uprawiać "wolna amerykankę" w zarządzaniu państwem, nie licząc się z prawdziwymi autorytetami , z dorobkiem ludzkim. To jakiś koszmar przynoszą ostatnie miesiące. Zal ogromny bo to sami Polacy zafundowali sobie taka rzeczywistość a przyszłość możne okazać się jeszcze groźniejsza, szczególnie w obecnej sytuacji europejskiej i światowej bo świat wyraźnie idzie ku gorszemu tak, jakby zwariował!
już oceniałe(a)ś
0
0
Lepszy na wolności kęs byle jaki niźli w niewoli przysmaki. To jest 04.06.1989r. JESTEM WOLNY !!!!!!
już oceniałe(a)ś
1
2
Panie, po ile ta wolność? Po pińcet.
już oceniałe(a)ś
14
15
Wypas te otwarte ganice, tylko na piechotę z centrum Polski daleko do nich !
już oceniałe(a)ś
2
15
`