Kilka lat temu w 'Wysokich Obcasach Extra' ukazał się słynny tekst prof. Mikołejko o 'wózkowych', czyli młodych matkach, które zdaniem profesora naruszają jego wolność. - One stały się częścią armii Kaczyńskiego, co pokazuje statystka, bo 54 proc. kobiet w wieku rozrodczym poparło PiS. Zostały kupione programem 500 + i mają w nosie naszą wolność - mówi filozof, pedagog, eseista prof. Zbigniew Mikołejko, gość Aleksandry Klich w Temacie Dnia 'Gazety Wyborczej'.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Sa tacy ludzie, ze jak Putin zaproponowalby im 1000zl na dziecko i przylaczenie do Rosji, to by tez zaglosowali i na Putina. Niestety, czesc Polakow nie zdala po prostu swojego patriotycznego, obywatelskiego egzaminu, i zawiodlo Polske.
  @pysio62 Co najgorsze ci którym najdalej do patriotyzmu popierają tych co najgłośniej o nim krzyczą mimo, ze też są od niego dalecy. Pani Premier mogła sobie suwerenność przez wszystkie przypadki odmieniać ale właśnie dzięki jej rządowi najbardziej ją tracimy - przestają się liczyć na świecie z naszą opinią.
  już oceniałe(a)ś
  36
  26
  @pysio62 Ale to oni właśnie czują się największymi patriotami, najgłośniej ryczą hymn i tatuują sobie znak Polski walczącej.
  już oceniałe(a)ś
  35
  27
  @pysio62 a po co dawać im 1000, jak za pięćset też się sku...ły?
  już oceniałe(a)ś
  34
  27
  @pysio62 sa jeszcze inni: tacy co przykladowo na sile sie germanizuja i "zapominaja" polskiego akcentu juz po rocznym pobycie za granica ;-) A swoja droga...jesli ma sie do wyboru albo 1000 albo nic to hellooo? Konradow Wallenrodow albo innych frajerow szukasz na sile? Poza tym ruski brzmi ladnie a nauka jezykow obcych jeszcze nikomu nie zaszkodzila :P
  już oceniałe(a)ś
  24
  21
  @mamagda3 A także chodzą na kościelne procesje i słuchają poleceń Radia Maryja. W wolnych chwilach robią kolejne dziecko za 500 zł, za które płacimy wszyscy...
  już oceniałe(a)ś
  23
  26
  @pysio62 są tacy ludzie, że jakby zaproponować im rządy Stalina zamiast PiS, to by się zgodzili bez mrugnięcia okiem, tak im telewizja mózgi wyprała. Na pohybel, targowiczanie!
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @1.6gtd a na czym polega, tak zasadniczo, różnica ideowa między pis a stalinizmem?
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @pysio62 TYLKO 54 proc. kobiet w wieku rozrodczym poparło PiS. Daliście się zmanipulować!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @datascientist Jak każda dziwka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Bardzo mi odpowiada Pana gorzka i piękna mądrość.Szacunek.
  @tece92a Te minusy do Twojego komentarza fatalnie świadczą o poziomie tych którzy krytykują Profesora Mikołejko, może nie lubią niewierzących ?
  już oceniałe(a)ś
  12
  10
  @inkwizytorstarszy Minusują skrypty, na które leje redakcja GW. Co tydzień przybywa ok. 10 minusów pod każdym komentarzem, z automatu. Aż się obudzą (albo nie) i na kilka tygodni będzie spokój.
  już oceniałe(a)ś
  10
  10
  @szeloja Wydaje mi sie, ze redakcja GW nie tyle "leje" na minusy z automatu, co po prostu jej programista przegrywa z hakerem PiSuarowym. Byl moment (kilka tygodni temu), ze na 20 -30 ocen trafial sie jeden minus. Teraz wszystko wrocilo do "normy".
  już oceniałe(a)ś
  12
  12
  @tece92a to raczej nie gorzka mądrość a zgorzknienie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Honor i godność Matki-Polki można kupić na wyprzedaży za jedne pięćset zlotych miesięcznie.
  @janzdechlak Co masz na myśli, mówiąc o Matce-Polce. Zajeżdża jakimś fantazmatem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @janzdechlak Godność masz wtedy kiedy możesz sobie kupić co ci potrzebne.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @janzdechlak Honor to sprawa rycerska, męska. Kobieta ma cześć. A gdy jest uwłaczająco biedna, to żeby nakarmić swoje dziecko zawiesi cześć na kołku i pójdzie nawet się sprzedać. I nie ma w tym niczego dziwnego.
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  Ja bym jako oblozyl wozkowe programem 500- bo rodzac dzieci nie pracuja przez co obnizaja PKB.
  już oceniałe(a)ś
  37
  8
  "Wolność" egoisty (J.K.), zmienia w niwecz wspólnotę bytów rzeczywistych i jakąkolwiek myśl wyrażoną w liczbie mnogiej podda krytyce srogiej.
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  Matki to istoty ,które gotowe są na wszystko dla dobra swoich dzieci. Problem w tym ,że ktoś te dzieci musi nauczyć żyć .Matki tego nie zrobią bo uważają ,że mają wspaniałe dzieci ,gdy do matek dotrze ,że coś z jej dzieckiem jest nie tak to niestety jest już za późno by coś naprawić. Każdy kto bezkrytycznie podchodzi do swoich dzieci i co gorsze wychowuje je w cieplarnianych warunkach robi dziecku wielką krzywdę.500 + to najbardziej szkodliwa forma pomocy dla rodzin wielodzietnych .Pomagać oczywiście potrzeba ale nie po to by powiększyć swój elektorat tylko inwestować w ich rozwój .Głodne dzieci to hasło wyborcze PiS ale tam gdzie są głodne dzieci tam jest był i będzie poważny problem społeczny.
  @gliwcjusz1 Duże i gorące wyrazy uznania za logiczny i trafny komentarz. (ale motłochowi katolickiemu on się nie spodoba...)
  już oceniałe(a)ś
  13
  13
  @gliwcjusz1 Dzięki za rozsądny komentarz. 500+ powinno być przyznawane w ramach pomocy społecznej, gdy brakuje na podstawowe potrzeby dzieci. I tylko wtedy. Reszta pieniędzy na pomoc w WYKSZTAŁCENIU tego człowieka; by nie był tylko pracownikiem rolnym, a przedsiębiorczym rolnikiem; nie robotnikiem a inżynierem; nie zecerem, a poetą...
  już oceniałe(a)ś
  11
  12
  @gliwcjusz1 Bardzo dziękuję za ten niezwykle mądry komentarz. Wczoraj zostałam obsobaczona ( przez dzieci 24 latkę, 19 latkę oraz jakąś 38 latkę nie mam pojęcia czy matkę) za to , że śmiałam się krytycznie wyrazić o głupawym i bardzo egoistycznym pomyśle mojej 28 letniej córki. Nie wdawałam się w dyskusję....bo doszłam do wniosku że to matki opisane przez pana powyżej i dzieci takich matek, którym ,matki wbiły do móżdżków, że są ósmym cudem świata i tak ma być i nie ma miejsca na żadną krytykę ich " skarbów" . Kocham moje dzieci zrobię dla nich wiele ale nie wszystko. Jest czas chwalenia i czas krytykowania , po to by znały swoją wartość i po to by były przygotowane na to , że świat będzie je walił po łbie bez względu na to jak cenne są dla mnie.Jeszcze raz dziękuję ja matka nie-polka ale matka rozsądnie kochająca dzieci.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  odwieczna wartość polskich matriarchalnych wózkowych została zakwestionowana przez dowartościowanie zachodniej technologii. Już nie rodzenie zaczęło się liczyć tylko produkcja (zautomatyzowana). Na czym miałaby polegać wartość rodzącej wózkowej w nowym stechnicyzowanym społeczeństwie?
  już oceniałe(a)ś
  27
  8
  Przy takim podejściu polskiej elity (zakładając, że w.cz. j.e. prof. jest dla niej reprezentatywny) do zwykłego człowieka PiS ma zapewnioną władzę na następne sto lat.
  @bd1975 Amen. Co chwila ktoś mi przyprawia gębę. Skończyłam być "gimbazą" to zostałam młodym "lemingiem", okazało się, że na leminga mam za mało kasy to z automatu jestem roszczeniową "wózkową". Nic was nie nauczyła porażka PO, populiści bawią się w najlepsze a wy jeszcze dzielicie to co zostało. Kto wyżej, kto niżej, kto lepszy, kto gorszy. Nie ma w tej chwili w Polsce bezpiecznego statusu, każdemu się obrywa,każdy wiek, każda grupa społeczna jest opluwana, mniej odporni odpuszczają i płyną z prądem. Pod prąd można płynąć, ale w dobrym towarzystwie, a nie we wzajemnie nienawidzącej się zgrai. Jestem tym już tak cholernie zmęczona...
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  @anna21dni Bardzo odświeżający komentarz. Popieram. Niech te nasze zakichane elyty popatrzą, z jakim szacunkiem do zwykłych ludzi, do każdego człowieka odnosi się Justin Trudeau. On naprawdę reprezentuje postawę wolnościową - bez szacunku nie ma wolności. Nazywając mnie wózkową z taką pogardą, prof. Mikołejko traktuje mnie jak szmatę, tym samym ograniczając moją wolność i odmawiając mi godności. Facet mnie nie zna, ale wie, że jestem godna pogardy, bo jestem kobietą w wieku rozrodczym. Pan Mikołejko niczym się nie różni od kiboli nienawidzących Żydów, Murzynów i Arabów. Tylko trochę ciszej mówi i ma bogatszy język, ale w głowie kłębi się ta sama nienawiść i pogarda do drugiego człowieka.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  `