4 czerwca. Gdzie świętować Weekend Wolności? [WIDEO]

Animacja: Dorota Halicka
28.05.2016 15:35

W Weekend Wolności, czyli 4 i 5 czerwca, Komitet Obrony Demokracji organizuje w całej Polsce święto z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Marsze, pikniki i koncerty odbędą się w kilkudziesięciu polskich miastach.

Byli polscy prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - pójdą na czele marszu w Warszawie. Pikniki Wolności zorganizują m.in. Bielsko-Biała, Częstochowa, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Łódź, Opole, Oświęcim, Wrocław, Szczecin, Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Gdańsk, Leszno i Rzeszów, Człóchów i Puszczykowo.

- Przy Okrągłym Stole Polacy rozmontowali komunizm, a 4 czerwca 1989 przeprowadzili wybory. Powołali pierwszy niekomunistyczny rząd, wyznaczyli drogę do wolności i demokracji w tej części Europy. Data ta budzi dumę wszystkich polskich demokratów. To nasze święto - pisze Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego 'Gazety Wyborczej', która patronuje uroczystościom.

Chcemy, żeby 4 czerwca był świętem państwowym. Świętem wszystkich Polaków, tak ceniących wolność i demokrację. Dlaczego ten dzień jest dla Ciebie ważny? Jakie wartości uosabia? A może sam głosowałeś 4 czerwca 1989? Kto był Twoim kandydatem? Jak zareagowałeś na wyniki? Napisz do nas. Wasze listy, podpisane imieniem i nazwiskiem opublikujemy na wyborcza.pl. Czekamy na Wasze wspomnienia: listy@wyborcza.pl

Jeśli chcecie poprzeć inicjatywę, podpiszcie petycję: http://wybr.cz/apel4czerwca

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka