'Warto być przyzwoitym' było sztandarowym powiedzeniem Władysława Bartoszewskiego. Jednak, jak podkreśla jego wieloletni asystent Marcin Barcz, w ostatnich latach z ust Profesora padały również liczne inne słowa o przyzwoitości: - Mówił, że w różnych bardzo trudnych momentach swojego życia starał się zachowywać tak, żeby nikomu nie zaszkodzić.

Czy dziś można mówić o przyzwoitości tak, by nie otrzeć się o banał? Według Marcina Barcza nie tylko można, ale trzeba. Czego najlepszym dowodem był Władysław Bartoszewski i ludzie, którzy się z nim zetknęli. - Być sobą w sposób przyzwoity, wtedy jest się człowiekiem w pełni - podkreśla żona prof. Bartoszewskiego, Zofia Bartoszewska. - To, że przyzwoitym być warto, nie tylko słyszeliśmy od prof. Bartoszewskiego, ale widzieliśmy w sytuacjach, w których było wiadomo, że nigdy nie pozostawi bez reakcji czegoś, co się tej przyzwoitości wymyka - wspomina Mariusz Kubik, dziennikarz, członek Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. - Dla mnie prof. Bartoszewski jest 'Wartoszewski' - dodaje Szewach Weiss. Michał Komar, pisarz, wydawca i publicysta, przypomina, że Władysława Bartoszewskiego nazywano często 'pędzącym wesołym nosorożcem'. - Którego uśmiech był uśmiechem największej, najwyższej przyzwoitości - dodaje.

Profesor Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 roku w wieku 93 lat.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Dziekuje CI , PROFESORZE BARTOSZEWSKI
już oceniałe(a)ś
22
0
PAMIĘTAMY,DZIEKUJEMY-RODACY
już oceniałe(a)ś
19
0
Nie mam wątpliwości, że po ponurym dla nas okresie Pisu, powrócą wartości prof. Bartoszewskiego a On sam będzie wzorem dla Wszystkich Przyzwoitych
już oceniałe(a)ś
18
0
Dziękujemy Profesorze za dobry przykład ,jak być patriotą i porządnym człowiekiem. W moim sercu jest i będzie miejsce dla Pana.
już oceniałe(a)ś
14
0
Tak brakuje go dzisiaj.
już oceniałe(a)ś
12
0
Zapraszam na Skwer imienia Władysława Bartoszewskiego przy Ogrodowej w Warszawie
@Mariusz Malinowski
O której godzinie i czy to ma być spotkanie towarzyskie pod chmurką czy zgromadzenie niecykliczne?
już oceniałe(a)ś
2
0
przyzwoitosc - to jest cecha charakteru i cnota zupelnie obca tym z tzw. pis+ziobro+gowin+tzw. prezydent od tzw. pis+p. szydlowa + kaczy...! dlatego tez Polacy ten tzw. pis nazywaja min. pis-uarem, pis-dzielcem, partia klozetowa - przyzwoitosci, uczciwosci, praworzadnosci, przestrzegania obowiazujacych przepisow i regulacji prawnych oraz kostytucji nie oczekuje od tzw. pis-ziobro+gowin+tzw. prezydent od tzw. pis+p. szydlowa!! ci tzw. politycy i posly z tzw. pis+ziobro+gowin to poprostu nie-rzad!!
@doktor1152 masz 100% racji pod ktora sie tez podpisuje. W moim zyciu bardzo mi brakuje Pana Bartoszewskiego.
już oceniałe(a)ś
3
0
Był tak szczery, że pozostawiał swoich rozmówców, bezradnych w ciszy: ?Młoda dziennikarka radiowa z Niemiec prowadzi wywiad z Profesorem. Cała zaaferowana mówi:

? Pan przecież wybaczył sprawcom...

Profesor stanowczo: ? Nie!

Dziewczyna odskakuje jak oparzona, z szeroko otwartymi z niedowierzania oczyma mówi:

? No jak to? To znaczy, że pan nadal uważa wszystkich Niemców za winnych?

Bartoszewski z całkowitym spokojem odpowiada:

? Nie, ja tego nigdy nie powiedziałem. Ale są tacy, którzy byli winni. I co ja mam z tym zrobić? Stanąć na najruchliwszym skrzyżowaniu Frankfurtu albo Monachium i krzyczeć przez megafon: ?Jeśli ktokolwiek tego pragnie, to mu wybaczam??. Wie Pani, kilka lat wykładałem w Niemczech i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś przyszedł i powiedział mi, że w czasie wojny trafił do SS, że służył w obozie i że na stare lata jest mu z tym ciężko... To komu ja mam wybaczyć?
@accommo
ŻYDZI UCZCIE SIĘ OD BARTOSZEWSKIEGO! Engelking, do ciebie mówię! Naucz się tego na pamięć! WARTO BYĆ PRZYZWOITYM.

Parafrazując jego wypowiedź:
? No jak to? To znaczy, że pani nadal uważa wszystkich Polaków za winnych?

Engelking z całkowitym spokojem odpowiada:

? Nie, ja tego nigdy nie powiedziałam. Ale są tacy, którzy byli winni. I co ja mam z tym zrobić?
już oceniałe(a)ś
0
4
`