Jak ochronić się przed inwigilacją?

Aleksandra Walasek, Animacja: Bogumiła Piotrowska
07.02.2016 12:39

Prezydent podpisał uchwaloną wcześniej przez Sejm ustawę inwigilacyjną. Zakłada ona, że policja i służby mogą uzyskać wgląd w dane internetowe obywateli bez zezwolenia sądu. W jaki sposób można ochronić się przed inwigilacją?

Najprostszym sposobem jest nadanie hasła dokumentom w programie, w którym tworzony jest dokument. Zaszyfrowane pliki stają się odporne na złośliwe oprogramowanie śledzących. Można korzystać też z serwera Proxy, który pozwala ukryć informację o tym, na jakie strony wchodzimy. Serwer ten działa na zasadzie pośrednika pomiędzy przeglądarką, a stronami, które odwiedzamy, zmieniając IP naszego komputera. Innym sposobem jest korzystanie z sieci TOR - sieci, która pozwala na anonimowość. Wejście na stronę odbywa się poprzez wiele różnych komputerów, które pracują w tej sieci, a IP naszego komputera zostaje wielokrotnie zmienione.

Zobacz pozostałe możliwości, które pomogą w ochronie przed inwigilacją. Należy jednak pamiętać, że stuprocentową ucieczką przed śledzeniem w sieci daje tylko odłączenie internetu.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka