Czarne skrzynki dla samochodów? Link4: Chodzi o bezpieczniejszą jazdę i dostosowanie polisy do ryzyka

Realizacja: Adam Rosołowski
03.07.2015 18:11

Czym są wzbudzające wiele emocji 'czarne skrzynki' dla samochodów? Firma Link4, wprowadzając nowy gadżet dla kierowców, będzie w Polsce pionierem w analizowaniu stylu jazdy.

Przedstawiciel firmy Link4 Konrad Owsiński, dyrektor pionu ubezpieczeń biznesowych, podkreśla, że wprowadzenie urządzeń monitorujących jazdę ma na celu dostosowanie składki ubezpieczeniowej do ryzyka generowanego przez kierowcę. Dane z urządzenia nie będą ujawniane policji. Policja nie ma również uprawnień, by wymagać ujawniania takich informacji od firmy ubezpieczeniowej. Na dzień dzisiejszy rozwiązanie skierowane jest do klientów instytucjonalnych, jak zaznacza Owsiński, zanim powstaną tego typu oferty dla klientów indywidualnych, potrzeba czasu i zrozumienia, że nie chodzi o szpiegowanie kierowców, ale o poprawę jakości jazdy oraz bezpieczeństwo. System bowiem ma nie tylko rejestrować sposób jazdy, ale również informować kierowców, co mogą zrobić, by prowadzić lepiej.

Rozwiązania tego typu wprowadzono już we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Cieszą się one dobrą opinią. Ich zwolennicy zaznaczają, że dzięki tzw. 'czarnym skrzynkom' kierowcy jeżdżą bezpieczniej, a wypadki, do których dochodzi, są mniej groźne.

Polub nas na Facebooku

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka