Redaktor naczelny 'Gazety Wyborczej' Adam Michnik, został uhonorowany Nagrodą Księżniczki Asturii w dziedzinie Komunikacji i Nauk Humanistycznych za rok 2022.

- Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. Nie był nim Bauman, Wałęsa, Kołakowski. Nie jest nim także Michnik. Może właśnie dlatego doceniony został przez hiszpański dwór królewski. Za całokształt swoich dokonań, ale także w uznaniu dla niezależnych mediów i jego roli w obronie wolnego słowa - mówi Jarosław Kurski, I zastępca redaktora naczelnego 'Wyborczej'.

Nagroda została przyznana Michnikowi w maju, ale uroczysta ceremonia rozdania nagród odbędzie się 28 października w Oviedo w Hiszpanii. Przewodzić będą jej członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej: Ich Królewskie Moście Król Felipe i Królowa Letizia, którym towarzyszyć będzie następczyni tronu Jej Królewska Wysokość Księżniczka Asturii Eleonora. Relację z wydarzenia będzie można zobaczyć na wyborcza.pl oraz na Facebooku 'Gazety Wyborczej'.

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r.; najpierw jako Nagroda Księcia Asturii, czyli Filipa, syna Juana Carlosa I. Po jego abdykacji w 2015 r. i wstąpieniu na tron Filipa VI to nagroda jego córki ? Eleonory de Borbón, 17-letniej księżniczki Asturii.

Adam Michnik jest szóstym Polakiem, uhonorowanym Nagrodą Księżniczki Asturii. Przed nim otrzymali ją Adam Zagajewski, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman i Krzysztof Wielicki.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    `