Niepokorne 2.0. Wystawa o kobietach w opozycji lat 80.

zdjęcia i montaż: Marcin Tynkowski
08.06.2021 17:02

- Nasza wystawa wypełnia białe plamy w historii Polski - mówi Agnieszka Grzybek, kuratorka wystawy 'Niepokorne 2.0'.

To opowieść o kobietach, które organizowały strajki, działały w podziemiu. Ale też o żonach opozycjonistów, które tworzyły im zaplecze, ogarniając domy, pomagały w roznoszeniu ulotek czy przekazywaniu wiadomości. O kobietach, które znosiły bardzo wyrafinowane szykany ze strony bezpieki. - Matki małych dzieci szantażowano domem dziecka, starszych - aresztowaniem potomka - tłumaczy Grzybek.

Kobiety działały wszędzie, w Olsztynie, Giżycku, Łomży, Koninie, Wałbrzychu. - Klimat tamtej epoki, działalności zaangażowanych ówcześnie kobiet, bardzo przypomina dzisiejsze czasy i to, co się dzieje na ulicach polskich miast - uważa kuratorka wystawy.

Kobiety od samego początku bardzo licznie włączyły się w 'Solidarność'. Tworzyły struktury związkowe w swoich miejscach pracy, pełniły odpowiedzialne funkcje, kontynuowały działalność po wprowadzeniu stanu wojennego. Ale, kiedy wiosną i latem 1981 roku przeprowadzono wybory do zarządów regionalnych 'S' kobiety stanowiły zaledwie 11 proc. W pierwszym zjeździe delegatów 'Solidarności' jesienią 1981 roku, delegatek było zaledwie 7 proc.

'Niepokorne 2.0. Kobiety w opozycji lat 80.', skwer im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie, 5-27 czerwca 2021.

Więcej tematów
Wiadomości z kraju
Wiadomości ze świata
Tylko Zdrowie
Sport
Kultura
Gospodarka